Reklama

Doraco buduje siedzibę przy parku [ZDJĘCIA]

W sobotę, 6 lipca odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę biura Korporacji Budowlanej Doraco. Przy okazji zaprezentowano odrestaurowaną część ogrodu dawnego Folwarku Saltzmanna.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przemawia na uroczystości
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W sobotę, 6 lipca odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę biura Korporacji Budowlanej Doraco. Przy okazji zaprezentowano odrestaurowaną część ogrodu dawnego Folwarku Saltzmanna.

Widząc wielkie hałdy ziemi i śmieci przy ul. Opackiej, postanowiliśmy coś zrobić dla tego miasta – mówił na uroczystości Andrzej Hass, współwłaściciel firmy Doraco. Postanowiliśmy przywrócić dawną świetność Folwarku Saltzmanna. Najpierw wydzierżawiliśmy a potem kupiliśmy zrujnowany dworek, który stoi naprzeciwko Państwa. Przedstawiliśmy władzom Gdańska propozycje rewitalizację całego tego miejsca. Dzisiaj zakończyliśmy pierwszy etap odtwarzania ogrodu folwarku. Zobowiązujemy się, że do końca następnego roku oddamy tę i drugą część, która będzie dochodziła do Potoku Oliwskiego – kontynuował Andrzej Hass. Zobowiązujemy się też, że będzie to służyło społeczeństwu, że obszar ten będzie integralną częścią Parku Oliwskiego, do której w godzinach otwarcia Parku oraz Doraco, wszyscy, którzy będą chcieli spędzić tutaj czas, będą mieli dostęp.

W uroczystości wzięli udział m.in. Danuta Wałęsa, prezydent Paweł Adamowicz oraz wiceprezydenci: Wiesław Bielawski i Andrzej Bojanowski. Byli również radni miasta: Małgorzata Chmiel, Piotr Borawski oraz Jacek Teodorczyk.

Jesteśmy świadkami poszerzania Parku Oliwskiego – mówił Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. Chciałbym podnieść wysiłek w tym roku poszerzenia parku po swojej części. Nie jest tajemnicą, że Doraco sfinansowało projekt ogrodu japońskiego, za dwieście, może trzysta tysięcy złotych. Mam nadzieję, że w przyszłym roku z pieniędzy prywatnych i publicznych uda nam się poszerzyć park.

Właśnie  w tym celu  w  2010 roki  Miasto, w drodze zamiany, pozyskało od Korporacji Budowlanej Doraco grunt w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, który stanowić będzie jego część. Teren ten, dotychczas wykorzystywany jako zaplecze techniczne parku, zagospodarowany zostanie do połowy 2014 roku. W rezultacie Park powiększy się o kolejne ok. 0.5 ha. W zamian za ten grunt Doraco pozyskało od Miasta teren otaczający zabytkowy Dwór Saltzmanna, który został przez Doraco gruntownie odrestaurowany i stanowi własność firmy, wykorzystywany na jej siedzibę.

Inwestorem budowy biura Korporacji Budowlanej Doraco jest forma ESL Hass Holding Limited. Budowa prowadzona jest w ramach odtworzenia znajdującej się w tym miejscu od XVIII wieku zabudowy Folwarku Saltzmanna.W ramach prac budowlanych, przy ul. Opackiej powstaną kolejne nowe budynki biurowe oraz apartamenty, mające architektonicznie nawiązywać do istniejącej wcześniej w tym miejscu zabudowy gospodarczej z XVIII-XIX wieku. Czy to się udało, można porównać ze zdjęciami prezentowanymi w artykule „Freigut Oliva”.

Projekt architektoniczny inwestycji powstał w gdańskiej pracowni Piw Paw Architekci Sp. z o.o. Projekt został skonsultowany oraz zatwierdzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zakończenie prac przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Do tego czasu wstęp do uroczyście otwartego barokowego ogrodu francuskiego wraz z częścią ogrodu angielskiego będzie ograniczony.

ts

{gallery}galeria/Dworek_Saltzmanna_Doraco_Oliwa{/gallery}