Reklama

Dwa pasy na ul. Opata Rybińskiego w kierunku Sopotu zostają na stałe

Zmiany te wprowadzono w maju aby rozładować olbrzymie korki na Opata Rybińskiego z powodu zamknięcia ul. Opackiej. Dobry pomysł się sprawdził i zostaje na stałe.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zmiany te wprowadzono w maju aby rozładować olbrzymie korki na Opata Rybińskiego z powodu zamknięcia ul. Opackiej. Dobry pomysł się sprawdził i zostaje na stałe.

Przypomnijmy,  pod koniec maja, w związku z remontem nawierzchni fragmentu ul. Opackiej, zostały wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opata Jacka Rybińskiego. Miało to rozładować drogowy paraliż dzielnicy i gigantyczne korki blokujące nawet całą ul. Spacerową.

Nowa organizacja ruchu umożliwiła kierowcom, jadącym ul. Opata Jacka Rybińskiego na skręt w lewo w al. Grunwaldzką w kierunku Sopotu z dwóch pasów. – Potrzebne do tego było wykonanie niewielkiej przebudowy zmieniającej geometrię skrzyżowania, oznakowanie poziome i pionowe, a przede wszystkim modyfikacja algorytmów sterujących sygnalizacją świetlną jedno skrzyżowanie dalej – na al. Grunwaldzkiej z ul. Pomorską – przypomina Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dwa pasy do skrętu z Opata Rybińskiego w stronę Sopotu, to koncepcja zaproponowana GZDiZ wiele lat temu przez Radę Oliwy. Jej pomysłodawcą była Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska. Dopiero ekstremalna sytuacja związana z remontem ul. Opackiej oraz oburzenie kierowców doprowadziła do błyskawicznego wdrożenia ciekawej koncepcji organizacji ruchu.

50 km/h dla płynności ruchu

Na podstawie analizy danych z systemu Tristar można stwierdzić, że korekta sygnalizacji wpłynęła pozytywnie na płynność ruchu całego potoku pojazdów. Przełożyło się to na mniejsze kolejki aut oczekujących na zielone światło – mówi Magdalena Kiljan z GZDiZ. – Na zmianach najbardziej skorzystają kierowcy jadący zgodnie z przepisami, ponieważ algorytmy sterowania sygnalizacją dostosowane są do prędkości pojazdów nie większej niż 50 km/h.

Na wprowadzonych w maju zmianach mieli nie stracić ani piesi, ani rowerzyści. Dla tych drugich, przecinających al. Grunwaldzką, dodatkowo wydłużono czas zielonego światła na skrzyżowaniu z ul. Pomorską. Powinno to pozwolić na pokonanie całego skrzyżowania jednoetapowo.

Pw

Ostatnia edycja: 6 września, 2022 o 18:05