Którędy na nowe osiedle? Dyskusja o terenach naprzeciwko Katedry
Biuro Rozwoju Gdańska zaplanowało w tym tygodniu dyskusję publiczną na temat kontrowersyjnego projektu planu dotyczącego najbliższych okolic Archikatedry oraz Młyna Oliwskiego.
Biuro Rozwoju Gdańska zaplanowało w tym tygodniu dyskusję publiczną na temat kontrowersyjnego projektu planu dotyczącego najbliższych okolic Archikatedry oraz Młyna Oliwskiego.
Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro Sala Konferencyjna) 12 października o godzinie 17:00.
Omówiony zostanie projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II (nr planu 0250) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.
To już druga dyskusja publiczna nad tym planem. Na poprzednim spotkaniu mieszkańcy protestowali przeciw planom dojazdu do nowego osiedla od ul. Cystersów. M.in. Rada Oliwy zawnioskowała o zaplanowanie dojazdu wyłącznie od ul. Opackiej. Do tego postulatu przychylił się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Po raz pierwszy projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko był wyłożony do publicznego wglądu w maju 2016 roku. W ustawowym terminie do projektu planu wpłynęły 24 pisma z uwagami, które zostały rozpatrzone przez Prezydenta Miasta Gdańska.
W skrócie, plan ma umożliwić powstanie nowych budynków mieszkalnych oraz otwarcie widoku na Katedrę Oliwską z ul. Spacerowej. Dotychczasowy plan zakłada w tym miejscu utworzenie zieleni oraz parkingu do obsługi ruchu turystycznego wokół katedry i Parku Oliwskiego. O zmianę funkcji terenów wystąpiła firma Invest Komfort, która kilka lat temu odkupiła grunty od parafii katedralnej. Deweloper chciałby wybudować tu osiedle dla ok. 180. mieszkańców.
Obszar planu, o powierzchni 3,6 ha, położony jest w Oliwie Górnej w sąsiedztwie Katedry Oliwskiej. Jak czytamy w uzasadnieniu Biura Rozwoju Gdańska, „celem opracowania jest umożliwienie odnowy obszaru z poszanowaniem wartości przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych zespołu pocysterskiego. Głównym celem jest stworzenie możliwości realizacji atrakcyjnej przestrzeni publicznej, podkreślającej ekspozycję Katedry Oliwskiej, a także ułatwienie przekształceń prowadzących do ożywienia i wzbogacenia oferty usługowej w obszarze planu. Ponadto poprzez realizację funkcji mieszkaniowej oraz powiązanej z nią przestrzeni publicznej i zieleni, realna stanie się poprawa wizerunku terenów na osi pomiędzy Katedrą Oliwską a terenami rekreacyjnymi u zbiegu ulic Spacerowej z Opacką.”
Z projektami planów w czasie wyłożenia można zapoznać się w siedzibie BRG. Do wglądu udostępnione są również prognozy oddziaływania na środowisko, opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Natomiast projektanci udzielają wszelkich informacji między godziną 9:00 a 15:00. Warto zaznaczyć, że równolegle, wszystkie informacje dotyczące projektów planów, dostępne są również na stronie www.brg.gda.pl.
Zgłaszanie uwag – do 16 listopada
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy je złożyć na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin składania uwag mija 16 listopada 2016 r. Uwagi i wnioski złożone po upływie tego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres Biura Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl
Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl
21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl
Pw
Ostatnia edycja: 10 października, 2016 o 21:45