Reklama

Finał Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego 2023

Zajęcia Tai Chi dla osób z chorobami neurologicznymi, ekologiczna edukacja oraz skierowane do dzieci warsztaty szydełkowania, zgłoszone przez uczennicę 7 klasy i zajęcia tworzenia kukiełek zdobyły dofinansowanie w ramach oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego 2023.

fot. Karol Kacperski, magazyn Prestiż
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Oliwski Budżet Sądziedzki już na stałe wpisał się w harmonogram inicjatyw społecznych w jednej z najstarszych gdańskich dzielnic. Jest to zarazem jedyny na Pomorzu stały projekt wsparcia lokalnych społeczności przez sektor prywatny w formie budżetu sąsiedzkiego. Właśnie rozstrzygnięta została czwarta edycja, w której wnioski złożyło łącznie 11 Instytucji i osób prywatnych.

W tym roku jury, w skład którego weszli Andrzej Stelmasiewicz – gdański radny, Małgorzata Skwira – dyrektor Szkoły podstawowej nr 35 w Oliwie, Tomasz Strug – przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa oraz Grzegorz Kidybiński – członek zarządu Olivia Centre wybrało 4 projekty, które otrzymały dofinansowanie na ich realizację.

Wręczenie bonu dofinansowania projektu Alicji Jankowskiej. fot. Karol Kacperski, magazyn Prestiż

Największe poruszenie wywołał projekt warsztatów szydełkowania, zgłoszony przez mieszkankę Oliwy Alicję, uczennicę 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 23. Co ciekawe to już nie pierwszy projekt zgłoszony przez tak młodą osobę – w tym roku Alicja wystartowała w Gdańskim Budżecie Obywatelskim, gdzie zgłosiła przygotowanie ekologicznego muralu, a na co dzień wykazuje się przedsiębiorczością z sukcesem sprzedając własne wyroby szydełkowe.

– Bardzo lubię szydełkować i tą metodą od około roku robię czapki, skarpety, a także maskotki – mówi Alicja Jankowska, uczennica 7 klasy w Szkole Podstawowej nr 23 w Oliwie. To dla mnie niesamowita satysfakcja widzieć radość, jaką moje prace sprawiają osobom, dla których je przygotowuję. Szydełkowanie pozwala mi twórczo spędzać czas, odpręża, rozwija zdolności manualne i daje dużo radości, dlatego zależy mi, aby podzielić się moją pasją z innymi.

Wśród pozostałych beneficjentów znalazło się Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnienieniowymi Mózgu Park On, które przygotowało cykl zajęć Tai Chi dla osób z niepełnosprawnością. Jak podkreśliła Aleksandra Węgorzewska, celem projektu jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością i osób z problemami koordynacji ruchowej w formie organizacji w Oliwie jak również transmitowanych online dwudziestu 60-minutowych zajęć Tai Chi oraz promocja aktywności fizycznej. Projekt będzie realizowany przez 8 miesięcy.

Urszula Wyrwińska odbiera dofinansowanie na zajęcia Tai Chi dla osób z niepełnosprawnością. fot. Karol Kacperski, magazyn Prestiż

Warsztaty ekologiczne na terenie Oliwy i Przymorza Małego przygotuje Fundacja RC. Jak deklaruje Patrycja Surowiec, koordynator projektu wciąż za mało jest działań „u podstaw” na rzecz ograniczania liczby odpadów i świadomości naszych wyborów na poziomie konsumenckim. 

Część z naszych codziennych wyborów dotyczy również decyzji podejmowanych przez dzieci – gadżety, które kupujemy są pakowane w wiele warstw plastiku, napoje są sprzedawane w puszkach i plastikowych butelkach, a atrakcyjne ale tandetne zabawki psują się lub nudzą po kilku użyciach. W naszym cyklu warsztatów chcemy, edukując zarówno o globalnie pojmowanym środowisku, jak i o najbliższym otoczeniu, oddać dzieciom i młodzieży poczucie sprawczości. W naszym projekcie drobne kroki na rzecz środowiska układają się w logiczną całość, dzięki której czujemy sens proekologicznych zachowań. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla wdrożenia tej wiedzy i trwałości nawyków, ale też dla poczucia wpływu na rzeczywistość i wartości działania w grupie

– opowiada Patrycja Surowiec, koordynator projektu
Bogusław Wieczorek z Olivia Centre opowiada o projekcie Patrycji Surowiec. Fot. Karol Kacperski, magazyn Prestiż

Projekt realizowany będzie przez 4 miesiące i obejmie 10 warsztatów, a wezmą w nim udział dzieci i młodzież z lokalnych szkół.

Czwartym projektem, który uzyskał dofinansowanie są warsztaty tworzenia kukiełek, zgłoszony przez mieszkankę Oliwy Małgorzatę Martusewicz. W czasie cyklu warsztatów, trwających do maja 2024 roku uczestnicy w grupach: dziecko – rodzic, dzieci w grupach 15-osobowych, jak i dzieci pracujące w parach będą uczyć się sztuki tworzenia lalek, a cały projekt zakończy się przedstawieniem miniteatru. Warsztaty pozwolą zrealizować szereg funkcji: łączenia międzypokoleniowego, integracji dzieci pozostających pod opiekną Domu im. Janusza Korczaka – oliwskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz dzieci w wieku 8-12 lat, które będą pracować w parach.

Małgorzatę Martusewicz chwilę po odebraniu bonu z dofinansowaniem. Fot. Karol Kacperski, magazyn Prestiż

– W tym roku rozszerzyliśmy możliwość realizacji projektów także o Przymorze Małe, przylegającą do Oliwy dzielnicę Gdańska. Codzienne życie i kreatywność naszych wnioskodawców nie zna granic administracyjnych. Cieszymy się, że Olivia może wpływać pozytywnie na swoje najbliższe otoczenie i zachęcamy inne firmy do włączenia się w projekt 

– mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre.

Oliwski Budżet sąsiedzki to inicjatywa wsparcia projektów istotnych dla mieszkańców dzielnicy. Od 2019 roku mieszkańcy, placówki oświatowe i organizacje pożytku publicznego zgłaszają swoje inicjatywy, rozwijające Oliwę, dzielnicę, w której swoją siedzibę ma Olivia Centre. 

Ogłoszenie wyników Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego odbyło się 7 października w Oliwskim ratuszu Kultury. Fot. Karol Kacperski, magazyn Prestiż

Budżet został powołany z inicjatywy tego największego w Polsce centrum biznesowego, jednak na jego budżet składa się również Andrzej Stelmasiewicz gdański radny, a zarazem lokalny animator kultury. Dotychczasowe edycje budżetu sąsiedzkiego pozwoliły dofinansować projekty o łącznej wartości ponad 65 tyś. złotych.

m.p.

Ostatnia edycja: 17 października, 2023 o 22:42