Formowanie bindaży w Parku Oliwskim
W Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza trwają prace związane z formowaniem lipowych. Powierzchnia cięcia wynosić będzie blisko 17 tysięcy m2.

W Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza trwają prace związane z formowaniem lipowych. Powierzchnia cięcia wynosić będzie blisko 17 tysięcy m2.
Bindaż to obustronnie obsadzona drzewami lub pnączami aleja, których pędy splatają się nad drogą tworząc sklepienie. Pojawiały się już w ogrodach renesansowych, jednakże szczyt ich popularności przypadł w okresie baroku. Te w Parku Oliwskim tworzą lipy i sa jednym z symboli tego miejsca. Forma oliwskich bindaży zachowana jest od przeszło 200 lat.
Bindaże formowane są za pomocą odpowiedniego cięcia, które wykonywane jest raz w roku, zwykle na przełomie stycznia i lutego.
Prace odbywają się w 3 lokalizacjach, dwie z nich podkreślają osie kompozycyjne barokowej części parku: krótszą – od pałacu w stronę okolic ul. Polanki oraz dłuższą – od parteru górnego w stronę morza (wzdłuż kanału, tzw. Widok Książęcy). Trzeci przycinany bindaż znajduje się po lewej stronie od bramy głównej przy Stawie Złotych Rybek.
– W sumie aż 760 mb stanowić będzie sumaryczna długość regulowanych odcinków – informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskie Zarządu Dróg i Zieleni. – Ze względu na wysokość bindaży niezbędne jest wykorzystanie podnośników. Cięcia wykonywane są przez wyspecjalizowanych z zakresu drzewostanu ogrodników, którzy posiadają stosowne uprawnienia. Prace prowadzone są etapami, czas ich trwania uzależniony będzie od warunków atmosferycznych.
To początek cyklicznych zabiegów pielęgnacyjne drzew w Parku Oliwskim. Na wiosnę zaplanowano cięcie szpalerów wysokich, które obecnie są tłem świątecznej iluminacji. Sięgające 16 metrów zielone ściany zostaną przycięte z każdej strony, tak aby utworzyły jednolite, geometryczne bryły.
ts/gzdiz
Ostatnia edycja: 15 stycznia, 2020 o 10:09