Reklama

Gdańscy strażacy mają swój sztandar

Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku, mająca swoją siedzibę przy ul. Beniowskiego, otrzymała sztandar. Ufundowała gdańska społeczność “w dowód zasług i poświęcenia dla dobra wspólnego”.

fot. gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Uroczystość przekazania sztandaru odbyła się w południa 6 października na Długim Targu w Gdańsku.

Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru ma zaszczyt w imieniu wdzięcznej społeczności Ziemi Gdańskiej przekazać Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku sztandar w dowód zasług i poświęcenia dla dobra wspólnego. Sztandar jest znakiem Państwowej Straży Pożarnej oraz symbolem ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia. Niech ten sztandar, symbolizując męstwo i honor, będzie po wsze czasy z Wami, a Wy, strażacy z dumą dopisujcie kolejne chwalebne karty historii Gdańskiej Straży Pożarnej

– Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przewodnicząca Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru.

Po odczytaniu aktu nadania, do sztandaru podchodzili zaproszeni goście honorowi oraz osoby, które szczególnie przyczyniły się do jego ufundowania. Każdy z nich wbił w drzewiec ozdobny gwóźdź.

W imieniu Społecznego Komitetu gwóźdź wbiła prezydent Gdańska, kolejny umieścili m.in. metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda oraz – w imieniu firm współfundujących sztandar – Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

To jest najważniejszy dzień dla Komendy Miejskiej PSP. Nadanie sztandaru to jest wyróżnienie, ale przede wszystkim podziękowanie od społeczeństwa za Wasz trud i realizację codziennych obowiązków. Jest ich dużo. Jako największa komenda miejska na Pomorzu działacie nie tylko w Gdańsku, ale też na terenie województwa, kraju i poza jego granicami. Tylko w zeszłym roku mieliśmy w naszym województwie prawie 37 tysięcy zdarzeń, w których większości uczestniczyliście. Za to serdecznie dziękuję i gratuluję

– nadbryg. Piotr Socha, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Na jednej ze stron płata sztandaru umieszczone jest godło państwowe oraz napis “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Na stronie znajduje się wizerunek św. Floriana, wokół niego zaś umieszczony jest napis “Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku”, a także herb Gdańska i logo PSP. W dolnych rogach wyhaftowano daty 1859 (rok powołania jednostki) oraz 2023 (rok nadania sztandaru).

Pp