Reklama

Głosuj na Oliwę! Budżet Obywatelski 2019

Od poniedziałku trwa głosowanie na 319 projektów dopuszczonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do 24 września każdy, kto ma więcej niż 16 lat i mieszka w Gdańsku, może współdecydować o budżecie miasta – do dyspozycji jest prawie 20 milionów złotych. Wśród zgłoszonych projektów jest pierwszy wybieg dla psów w Oliwie, budowa przyszkolnego boiska czy też oświetlenie zielonych terenów wokół Stawu Młyńskiego.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Od poniedziałku trwa głosowanie na 319 projektów dopuszczonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do 24 września każdy, kto ma więcej niż 16 lat i mieszka w Gdańsku, może współdecydować o budżecie miasta – do dyspozycji jest prawie 20 milionów złotych. Wśród zgłoszonych projektów jest pierwszy wybieg dla psów w Oliwie, budowa przyszkolnego boiska czy też oświetlenie zielonych terenów wokół Stawu Młyńskiego.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową Miasta Gdańska. Typować mogą wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy ukończyli 16 lat. Nie trzeba być zameldowanym, aby wybrać swoich faworytów.

Każdemu uczestnikowi przysługuje 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekt ogólnomiejski.

Można oddawać głosy na projekt z dowolnej dzielnicy (nie musi być to dzielnica, w której mieszkamy). Głosować można samodzielnie albo w punktach konsultacyjnych. Głosowanie samodzielne wymaga aktywacji poprzez numer telefonu komórkowego lub adres e-mail. Takiego wymogu nie ma w punktach konsultacyjnych. To szczególnie ważne dla osób starszych czy nieposiadających Internetu.

Punkty konsultacyjne

Urząd Miejski w Gdańsku: Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74, Gdańsk-Wrzeszcz; Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, Gdańsk-Śródmieście; Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2, Gdańsk-Chełm.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: Biblioteka Głowna oraz filie w gdańskich dzielnicach z wyłączeniem Filii nr 18 (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34) i Filii nr 46 (ul. E. Hoene 6).

Na co głosować w Oliwie? Projekty wraz z opinią Rady Oliwy

W Oliwie o głosy ubiega się 9 projektów. Zgodnie z rekonedacjami trzeciego panelu obywatelskiego Rady Dzielnic mają możliwość wydania opinii o projektach budżetu obywatelskiego zgłoszonych w ich dzielnicach i projektach ogólnomiejskich. Poniżej prezentujemy projekty wraz z opinią radnych. Warto podkreślić, że opinie te nie były wiążace dla oceny projektów dokonywanej przez wydziały Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich.

Numer

Tytuł, lokalizacja i opis projektu

Koszt łącznie

1

Rodzinna Gra Terenowa Oliwa
Opis: Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych – spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl

Lokalizacja: Gdańsk – Oliwa, las w rejonie ul. Polanki i Derdowskiego

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

Opinia negatywna. Rada Oliwy liczy na projekty dające efekt długofalowy i podnoszący jakość życia mieszkańców. Ten projekt, poprzez organizację jednorazowego wydarzenia, do takich nie należy. Budżet Obywatelski nie powinien również pełnić funkcji finansowania grantowego i promowania działalności konkretnego stowarzyszenia czy podmiotu gospodarczego.

7 210,50

2

Oliwa rozbujana – ławki, huśtawki i hamaki dla Oliwian
Opis: Celem zwiększenia atrakcyjności naszej dzielnicy, a także sprawienia odrobiny radości młodszym i starszym, proponujemy umieszczenie w kilku lokalizacjach solidnych i bezpiecznych huśtawek, hamaków oraz ławek i leżaków. Proste, acz trwałe urządzenia (przykładowe pokazane w prezentacji), miałyby na celu zapewnienie miejsca do odpoczynku i rekreacji. Dzięki nim oddajemy pieszym kawałek przestrzeni, coraz bardziej zawłaszczanej przez chaotyczną zabudowę, rozjeżdżające zieleń samochody i codzienne zabieganie. Urządzenia dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku, nie wykluczające nikogo, bezpieczne dla dzieci i ich dziadków. Stworzone dla odpoczynku, zwolnienia codziennego tempa i pobujania w obłokach. Jako wnioskujący, zobowiązuję się do przeprowadzenia badań ankietowych wśród Oliwian, dotyczących wyboru najlepszej lokalizacji urządzeń. Po modzie na siłownie pod chmurką, czas na relaks.

Lokalizacja: Miejsca ogólnodostępne (jak trawniki) w różnych miejscach Oliwy, jako wnioskujący, zobowiązuję się do przeprowadzenia badań ankietowych wśród Oliwian, dotyczących wyboru najlepszych lokalizacji

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

Opinia pozytywna. Jednak radni obawiają się ryzyka dewastacji i wysokich kosztów utrzymania.

80 000,00

3

Więcej koszy na śmieci – czystsze ulice.
Opis: Na oliwskich ulicach brakuje koszy na śmieci. Powoduje to często, ze śmieci lądują bezpośrednio na chodniku lub poboczu.
Czas to zmienić i zainstalować dodatkowe kosze w następujących lokalizacjach/rogach ulic:
– Derdowskiego/Grottgera
– Wąsowicza/Derdowskiego
– Husa/Derdowskiego 
– Wąsowicza/Kaszubska


Lokalizacja: Oliwa, ulice Derdowskiego, Husa, Drzymały, Wąsowicza

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

Opinia pozytywna. Problem braku koszy na śmieci wymaga rozwiązań kompleksowych.

5 200,00

4

Kino w Zarazie – wyposażenie sali kinowej w Domu Zarazy
Opis: Celem projektu jest wyposażenie sali kinowej w Domu Zarazy.
Środki z Budżetu Obywatelskiego pozwolą na zakup sprzętu do stworzenia kameralnego kina, którego brak odczuwają mieszkańcy Oliwy. Równie ważnym elementem
projektu jest zakup pakietu licencji do niekomercyjnego odtwarzania filmów. Niewielką kwotę warto byłoby
przeznaczyć na wygodne siedziska przeznaczone dla seniorów.

Utworzenie sali kinowej w Oliwie wzbogaci ofertę kulturalną miasta. Stanowić będzie ważny element integracji
mieszkańców, edukacji filmowej dla najmłodszych Oliwian oraz uatrakcyjnienie form spędzania wolnego czasu. Małe
kino oliwskie będzie interesującą alternatywą dla głośnych i tłumnych sal multipleksów. Organizując Kino w Zarazie
zwracamy szczególną uwagę na potrzeby dzieci i seniorów, gdyż oferta dla tych grup wiekowych jest znikoma.

Lokalizacja: Gdańsk, Stary Rynek Oliwski 15, Dom Zarazy

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

brak opinii

50 000,00

5

WYBIEGAJ SIĘ PIESKU! Pierwszy w Oliwie wybieg dla psów oraz miejsce rekreacji mieszkańców
Opis: Czas na prawdziwe miejsce aktywnego wypoczynku dla czworonogów i ich właścicieli. Brakuje w Oliwie miejsca gdzie psy mogą hasać bez smyczy i kagańca. 

Projekt zakłada również pełną rewitalizację zdegradowanego terenu rekreacyjnego u zbiegu ul. Polanki i Tetmajera – tzw. „hopki”. 
Idealnym miejscem na powstanie wybiegu dla czworonogów jest wyniesiony teren przy ogrodzeniu zakładu poprawczego. Wybieg dla psów to ogrodzony teren o nawierzchni pokrytej darnią. Wyposażony w tor agility i urządzenia do psich sportów, ławki dla opiekunów psów, samo zamykająca się bramka przy wejściu oraz tablica z regulaminem. Przy wybiegu zainstalowane będą dystrybutory z woreczkami i kosze na psie odchody.

Budowa wybiegu dla psów to element całego zagospodarowania terenu „hopków” na cele rekreacji mieszkańców oraz ocalenia zabytkowej muszli widokowej Dworu III. Poniżej terenu z wybiegiem dla psów proponujemy ustawienie urządzeń parkour oraz elementów siłowni zew. 

https://www.facebook.com/oliwskiepsiaki/

Lokalizacja: Teren położony pod lasem, u zbiegu ul. Polanki i Tetmajera w Oliwie. Obręb 12 Numer działki 176

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

brak opinii

539 000,00

6

Integrująca przestrzeń sportowo-rekreacyjna w Oliwie
Opis: Czas na integrację w Oliwie! Logo SP 35 – pięć kółek olimpijskich – zobowiązuje! Celem projektu jest zapewnienie uczniom, ich rodzinom i po prostu mieszkańcom ogólnodostępnej przestrzeni sportowo – rekreacyjnej., która wpłynie na wzrost aktywności fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zacieśnianie więzi rodzinnych.. Pozwoli na nawiązanie dobrych relacji sąsiedzkich pomiędzy społecznością szkolną, mieszkańcami dzielnicy oraz pracownikami Oliwia Gate. Nic tak nie łączy pokolenia i środowiska jak zdrowa i bezpieczna rywalizacja na pobliskim boisku. Wspólnie przelany pot. Pomoc wykwalifikowanych trenerów.A to wszystko zapewniamy po zakończeniu lekcji. U nas będziesz mógł aktywnie spędzić swój czas wolny, wykorzystując walory Oliwy.
Zadanie dotyczy modernizacji piaskowego boiska szkolnego, budowy bieżni, toru dla rolkarzy i wrotkarzy,małej architektury (ławki, śmietniki, stoły, wiata do organizacji rodzinnych pikników. Dokładny zakres zadania zostanie ustalony na etapie realizacji.


Lokalizacja: Teren Szkoły Podstawowej nr 35 , ul. Wąsowicza 30, 80 – 318 Gdańsk Oliwa

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

Opinia negatywna. Już przy pierwszych edycjach Budżetu Obywatelskiego wielokrotnie zgłaszano postulat wyłączenia możliwości składania projektów modernizacji obiektów szkolnych. Dodatkowo, radni Oliwy dostrzegają znaczne utrudnienie w swobodnym korzystaniu z terenów sportowych placówek edukacyjnych po przeprowadzeniu ich modernizacji. Boiska dotychczas ogólnodostępne, po modernizacji stają się obiektami płatnymi z niewielkim zakresem bezpłatnych godzin po opieką instruktora. Problemem jest również znalezienie chętnych do pracy w charakterze animatora sportu. Niestety nie ma na to większego wpływu dyrekcja danej szkoły, która musi przestrzegaż regulaminu i cennika narzuconego przez Urząd Miejski w Gdańsku. Cytat z Regulaminu korzystania z nowych boisk szkolnych (standard): „5. Zajęcia rekreacyjno-sportowe dla osób z poza szkoły odbywają się pod nadzorem instruktora sportu lub osoby o odpowiadającej za najem boiska.
6. Korzystanie z boiska dla osób postronnych możliwe jest wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu z dyrekcją szkoły (podpisanie umowy najmu). „

539 000,00

7

Opieka nad kotami w Oliwie
Opis: Oliwa jest bardzo rozległa dzielnicą, dużą jej część stanowią tereny zielone oraz stara zabudowa miejska. Są to tereny bardzo licznie zamieszkałe przez koty wolno żyjące. Na terenie ogrodów działkowych w Dolinie Radości żyje bardzo liczna populacja, o której ograniczenie postulują działkowicze, gdyż nadmiar kotów wolnobytujących jest dla nich niepożądany.
Pośród starej zabudowy miejskiej Oliwy również wiele kolonii kotów wymaga sterylizacji i kastracji, leczenia oraz dokarmiania. Dokarmiają zazwyczaj osoby starsze, najczęściej nie stać ich na kupowanie karmy z własnej kieszeni. Zazwyczaj też nie radzą sobie z odławianiem zazwyczaj dzikich kotów do leczenia i sterylizacji.
Konieczne jest w realizacji zadania rozpowszechnienie informacji o możliwej pomocy dla kotów oraz zatrudnienie zmotoryzowanej osoby, wyposażonej w sprzęt (klatka łapka, transportery), która mogła by odławiać i transportować koty.

Lokalizacja: Oliwa

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

Opinia negatywna. Podobne projekty prowadzi Miasto Gdańsk i w odczuciu radnych, prócz dokarmiania kotów, nie przynoszą ona zamierzonych efektów.

51 000,00

8

WITA STWOSZA OdNova
Opis: Wita Stwosza to jedna z głównych ulic Oliwy, niestety chodniki są w fatalnym stanie, brakuje ławek i kwietników, OdNova ulicy ma polegać na remoncie chodników, odtworzeniu zieleni (klomby, kwietniki) a także ustawieniu nowych ławek i mebli miejskich, które uatrakcyjnią lokalną przestrzeń i podniosą jej standard dla mieszkańców i gości w dzielnicy. Projekt obejmuję koncepcję oraz remonty na poszczególnych odcinkach wraz z lepszym oznaczeniem przejść dla pieszych i ścieżki rowerowej aby poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.

Lokalizacja: Ulica Wita Stwosza od ul. Obrońców Westerplatte do ul. Abrahama.

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

Idea modernizacji ul. Wita Stwosza jest słuszna. Jednak zdaniem Rady, takie prace na jednej z ważniejszych ulic dzielnicy, powinny zostać poprzedzone szeroką debatą oliwskiej społeczności. Wątpliwości budzi również finansowanie z Budżetu Obywatelskiego tak podstawowych powinności miasta jak zapewnienie mieszkańcom prostego chodnika (infrastruktura drogowa).

539 000,00

9

Oświetlenie terenu wokół Stawu Młyńskiego
Opis: Teren wokół Stawu Młyńskiego pozbawiony jest oświetlenia i monitoringu, co negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób tam spacerujących po zmroku. Występujące na tym terenie gatunki dzikich zwierząt (ryjące w poszukiwaniu larw dziki, czy też ludziki pod wpływem alkoholu) zwiększają swoją aktywność w warunkach zaciemnienia. Oddziałuje to niekorzystnie na środowisko naturalne i corocznie upiększaną infrastrukturę. Kilka stylowych lamp oświetlających zakamarki wokół ławek, oraz kamery monitoringu powinny rozwiązać ten uporczywy problem. 

Zastąpienie tablicy do kosza (bzdurnego w tym miejscu, bez twardego podłoża) oraz stołu do tenisa (wiatr uniemożliwia grę – sprawdzone!) kilkoma bardziej użytecznymi przedmiotami (hamak, leżak, huśtawka) byłoby idealnym dopełnieniem projektu.

Do pełni szczęścia brakowałoby już tylko połączenie ścieżki spacerowej wokół Stawu – obecnie jest to niemożliwe ze względu na płoty (a ponoć Ustawa Prawo wodne zakazuje grodzenia dostępu do wód publicznych).

Lokalizacja: Teren wokół Stawu Młyńskiego, na styku działek 165/4, 166/6, 167/11 (obręb 010)

Opinia Rady Dzielnicy Oliwa:

brak opinii

240 000,00

— 

Lista projektów jest cały czas dostępna na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Wybór tematyczny jest szeroki: od placów zabaw, boisk i terenów rekreacji po zajęcia sportowe czy warsztaty komputerowe. Sami autorzy projektów także promują swoje propozycje, więc warto zwracać uwagę na żółte plakaty czy ulotki z zachętą do głosowania.

Tegoroczne zmiany

W tej edycji wprowadzono ograniczenie maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego – do 2 milionów złotych, co umożliwi realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. Jest to rozwiązanie, które wprowadzono do tej pory w kilku miastach realizujących budżet obywatelski. Ostatnią najważniejszą zmianą jest przechodzenie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję budżetu obywatelskiego, w miejsce dotychczasowego przechodzenia do puli projektów ogólnomiejskich.

Od 2013 roku w Gdańsku zrealizowanych zostało ponad 200 projektów, a kolejnych 106 jest w trakcie realizacji. Do 2018 r. łączna kwota przeznaczona na budżet obywatelski to prawie 60 milionów złotych. Do 28 września poznamy kolejne projekty, które gdańszczanie wybiorą do realizacji w latach 2019–2020.

Pw/umg-bo

Ostatnia edycja: 11 września, 2018 o 20:38