Reklama

Herb i flaga Oliwy

Oliwa nigdy nie posiadała własnej flagi. Inaczej było z herbem, który nawiązywał do drzewka oliwnego wywodzącego się z symboliki oliwskich cystersów. Na tej podstawie staramy się stworzyć flagę dzielnicy.

Herb i flaga Oliwy
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Herb_Oliwy

Herb Oliwy na tarczy półokrągłej (tzw. hiszpańskiej)  źródło: internet

Herb Opactwa: Na srebrnym tle umieszczone jest owocujące drzewko oliwne. Na tle korony drzewa znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Herb_Oliwy_160206_0841

Herb opactwa znajdujący się nad oknem owalnym witrażem prezbiterium Katedry OIiwskiej        fot. Tomasz Strug

Herb Gminy: 23 maja 1924 roku Senat Wolnego Miasta Gdańska uchwalił herb dla Gminy Oliwa. Od cysterskiego pierwowzoru wyróżnia go brak postaci Matki Boskiej oraz przywieszona na pniu mała tarcza z herbem Gdańska.

Po włączeniu Oliwy do Gdańska w 1926 roku herb gminy stracił oficjalną funkcję. Do herbu gminy Oliwa nawiązuje logotyp działającej od 2011 roku Rady Osiedla a następnie Rady Dzielnicy Oliwa.

Oliva_kafee_hag

Źródło: Album „Danziger Wappenwerk” wydany przez  Kaffee Hag, przeznaczony na kolekcję wklejanych herbowych znaczków. Rok wydania 1930. Album powstały przy współpracy: Hubertusa Schwartza (wieloletniego radnego Gdańska a później senatora Wolnego Miasta Gdańska).

Herb oliwskiej parafii archikatedralnej: Uchwalony w 1929 roku, łączy elementy herbu opactwa oraz herbu gminy. Na tarczy herbowej znajdujemy Matkę Boską z Dzieciątkiem na tle korony drzewka oliwnego a na jego pniu znajduje się Herb Gdańska. Dodatkowo zawarto splecione w uścisku dłonie jako symbol Pokoju Oliwskiego zawartego w opactwie oliwskim w 1660 roku.

Herb_Oliwy__Transept_160206_0855

Herb opactwa na zwieńczeniu północnej ściany szczytowej transeptu Katedry Oliwskiej      fot. Tomasz Strug

Dodatkowo na nadanej w 1929 roku pieczęci parafii, za tarczą herbową umieszczony jest krzyż procesyjny. Całość wieńczy kapelusz, z którego boków zwisają dwa splecione sznury. Krzyż i kapelusz z odpowiednią liczbą zakończeń na sznurach w symbolice kościelnej oznaczają rangę kościoła.

Flaga

W odróżnieniu od Gdańska, Sopotu czy Nowego Dworu Gdańskiego, Oliwa jako gmina nie posiadała własnej flagi w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Być może powodem było dość wczesne wcielenie Oliwy w granice administracyjne Gdańska.

Flaga_Sopotu

Flaga Sopotu z początku XX wieku

Źródło: Album „Danziger Wappenwerk” wydany przez  Kaffee Hag, 1930

W 2011 roku postanowiłem zająć się projektem flagi Oliwy, uwzględniając zasady weksykologii i heraldyki oparte na ustawie z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130 z późn. zm.) oraz na ustaleniach Krakowskiego Kolokwium Heraldycznego, poświęconych heraldyce samorządowej (Zasady tworzenia herbów, flag, sztandarów i pieczęci jednostek samorządu terytorialnego w Polsce – Ministerstw Administracji i Cyfryzacji).

Flaga z herbem Oliwy

flagaoliwy_z_herbem

oprac. Tomasz Strug

Oliwska flaga (podobnie jak w przypadku flagi państwowej) jest prostokątnym płatem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy.

Barwa zielona reprezentuje herbowe drzewko oliwne, a barwa biała (srebro) reprezentuje pole tarczy herbowej.

Tarcza herbowa na fladze to tarcza późnogotycka (tzw. hiszpańska), zaokrąglona u dołu ? uwzględniająca kryteria Komisji Heraldycznej. Nie stosuje się cieniowania i innych zabiegów służących do uplastycznienia godeł.

Flaga heraldyczna (Chorągiew)

flagaoliwy_herbowa1

oprac. Tomasz Strug

flagaoliwy_herbowa2

oprac. Tomasz Strug

Flaga heraldyczna, czyli flaga której płat ma barwę pola tarczy herbowej, a na nim umieszczone jest ,pośrodku lub bliżej skraju czołowego, duże godło herbowe. 

Powyższe przykłady są jedynie propozycją utworzenia flagi dzielnicy. 

W tym roku mija 90 lat od momentu włączenia Oliwy w granice administracyjne Gdańska. Z tej okazji jest szansa, że na naszych ulicach i domach zobaczymy prawdziwie oliwską flagę, która podkreśli naszą dumę z bycia obywatelami tego pięknego miejsca.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 26 maja, 2024 o 21:25