Reklama

Historyczna nawierzchnia powróci na Grottgera, Kasprowicza i Tetmajera

Budowa kanalizacji deszczowej oraz nowej sieci wodociągowej wraz z przyłączeniami odmieni nie do poznania oliwskie ulice: Bażyńskiego, Grottgera, Kasprowicza, Tetmajera i Wita Stwosza. Będzie nowa nawierzchnia i chodniki. A przede wszystkim skończyć ma się podtapianie okolicznych domów przez deszczówkę i ścieki z kanalizacji sanitarnej.

Skrzyżowanie ulicy Grottgera z ul. Kasprowicza | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Budowa kanalizacji deszczowej oraz nowej sieci wodociągowej wraz z przyłączeniami odmieni nie do poznania oliwskie ulice: Bażyńskiego, Grottgera, Kasprowicza, Tetmajera i Wita Stwosza. Będzie nowa nawierzchnia i chodniki. A przede wszystkim skończyć ma się podtapianie okolicznych domów przez deszczówkę i ścieki z kanalizacji sanitarnej.

Jak dokuczliwe jest zalewanie piwnicy przez kanalizację sanitarną przepełnioną wodą z obfitych deszczy wiedzą szczególnie mieszkańcy ul. Bażyńskiego. Teraz ma się to zmienić

W drugiej połowie roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zamierza przystąpić do zadania o nazwie „Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera i Kasprowicza w Gdańsku”.

Program zadania obejmuje:

etap 1:

– budowę kanału deszczowego w ulicy Bażyńskiego (odcinek od ul. Polanki do ul. Wita Stwosza), w ul. Grottgera (odcinek od ul. Bażyńskiego do ul. Kasprowicza) i w ul. Kasprowicza (odcinek od ul. Polanki do ul. Wita Stwosza) z: – budową i przebudową sieci wodociągowej wraz z przyłączami – przebudową nawierzchni jezdni i chodników – budową systemu nawadniania drzew

etap 2:

– budowę kanału deszczowego w ulicy Grottgera (odcinek od ul. Kasprowicza do ul. Tetmajera i odcinek od ul. Tetmajera do ul. Orkana), Tetmajera (odcinek od ul. Polanki do ul. Wita Stwosza) z: – budową i przebudową sieci wodociągowej wraz z przyłączami – przebudową nawierzchni jezdni i chodników – budową systemu nawadniania drzew

–  budowę kanału deszczowego w ulicy Wita Stwosza (odcinek od ul. Tetmajera do istniejącej studni kd w ulicy Wita Stwosza) z przebudową jezdni na zachodnim pasie ul. Wita Stwosza

– przebudowę kanału deszczowego w ul. Wita Stwosza (odcinek od istniejącej studni kd w uli. Wita Stwosza do ul. Bażyńskiego) z przebudową jezdni na zachodnim pasie ul. Wita Stwosza.

Stary bruk zamiast dziurawego asfaltu

W ostatnich latach, dzięki zabiegom Rady Oliwy, udało się zerwać dziurawy asfalt i odkryć przedwojenny bruk na ul. Orkana i w części ul. Kasprowicza. Teraz historyczną nawierzchnię odzyskają pozostałe ulice pokryte asfaltem w czasach PRL.

Według informacji DRMG przekazanych Zarządowi Dzielnicy,  na ulicy Bażyńskiego i Wita Stwosza zostanie położony nowy asfalt. Natomiast dla ulic: Grottgera, Tetmajera i Kasprowicza założono w projekcie ułożenie nawierzchni kamiennej (brukowiec, z odzysku w 80%).

Zakończenie wszystkich prac w tym rejonie planowane jest w pierwszym kwartale 2019 roku.

80 mln na zabezpieczenia przeciwpowodziowe dla Gdańska  

Prace w Oliwie będą prowadzone dzięki zaplanowanemu na ponad 131 milionów złotych projektowi „Systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie tego projektu kwotą ponad 80 milionów złotych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny miasta wynosi ponad 50 milionów złotych.

Ciągła rozbudowa systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych jest dla nas jednym z priorytetów – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 80 778 113 zł. To oznacza, że będziemy mogli kontynuować i dokończyć działania, które już podjęliśmy. A także myśleć o realizacji kolejnych etapów inwestycji w innych ważnych lokalizacjach

W ramach projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich” Miasto realizuje obecnie budowę kanalizacji deszczowej na osiedlu Strzyża i w dzielnicy Osowa (w rejonie ul. Keplera). Pieniądze przekazane przez NFOŚiGW pozwolą kontynuować te prace, a także zrealizować pozostałe zadania ujęte w projekcie, takie jak budowa nowych zbiorników retencyjnych – na Osowej, w Kokoszkach (na potoku Strzelniczka) i w rejonie Jaśkowej Doliny. Projekt obejmuje również Regulacja Potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II, budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera (kolektor Kołobrzeska) i zagospodarowanie wód opadowych z terenu cmentarza św. Franciszka (rejon ul. Kartuskiej).

Całkowity koszt gdańskiego projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich” to 131 315 005,59 zł. Jego realizacja planowana jest do 2020 roku.

– Już myślimy o kolejnych etapach projektu, na które również chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. – W planach mamy m.in. kontynuację budowy tzw. „Kanału Ulgi” dla Potoku Strzyży, którego I etap został już zrealizowany pod ulicą Wajdeloty (w ramach Rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza) czy też budowę kolejnych zbiorników retencyjnych itp. Liczymy na to, że na skutek pojawiających się oszczędności w środkach unijnych w skali kraju, NFOŚiGW umożliwi beneficjentom ubieganie się o kolejne dotacje – dodaje Dulkiewicz.

Ts/umg

 

 

Ostatnia edycja: 9 maja, 2017 o 18:37