Reklama

Inwazja autokarów w Oliwie

W kończącym się tygodniu część Oliwy wyglądała jak dworzec PKS w najlepszych czasach komunikacji autobusowej w Polsce.

Inwazja autokarów w Oliwie
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W tym tygodniu w Hali Olivia odbywają się przedstawienia rewii na lodzie „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”.

Przedstawienie odbywa się co najmniej dwa razy w ciągu dnia i zdają się być wielkim hitem frekwencyjnym. Od samego rana przed oliwskim lodowiskiem tworzą się korki od ilości autobusów, które przywożą dzieci ze szkół z terenu województwa pomorskiego a nawet warmińsko – mazurskiego.

I teoretycznie Hala Olivia ma wszystko, by swoich przyjąć swoich gości godnie – jest gigantyczna zatoka autobusowa od strony al. Grunwaldzkiej (mieści jednocześnie co najmniej 7 autobusów), są potężne powierzchnie parkingowe, na których pomieściłyby się wszystkie pojazdy. Tak jednak nie jest. Codziennie blisko 20 autobusów krąży po okolicy i szuka miejsca na przeczekani do końca przedstawienia.

Problemy szczególnie widoczne były we wtorek. Niewielka liczba autokarów została wpuszczona i zgrupowana na parkingu przed Hotelem Olivia (za Halą Olivia), pozostałe kilkanaście pojazdów zaparkowało na pasie rowerowym a nawet na chodnikach w ciągu ul. Wita Stwosza.

Jedźcie na Wita Stwosza albo Ergo Arenę …

Gdy na miejsce przyjechała wezwana przez mieszkańców Straż Miejska, to jej funkcjonariusze usłyszeli od kierowców, że na Wita Stwosza skierowała ich policja.

– Gdańscy policjanci, w tym funkcjonariusze ruchu drogowego od poniedziałku biorą udział w zabezpieczaniu imprezy masowej odbywającej się na terenie Hali Olivia. Zadaniem funkcjonariuszy jest m.in.  zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg. Kierujący autokarami zajmują miejsca parkingowe przy Hali Olivia oraz wzdłuż ul. Wita Stwosza. Pozostali uczestnicy wydarzenia kierowani są na parking znajdujący się przy Ergo Arenie – wyjaśnia st. sierż. Justyna Chabowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

W tej sprawie do prezesa GKS Stoczniowiec Marka Kosteckiego dzwonił Tomasz Strug z Zarządu Dzielnicy Oliwa. Jednak przekonywanie prezesa, że powinien wpuścić wszystkie autobusy na parkingi wokół Hali Olivia nie znalazło zrozumienia.

Do szefa GKS Stoczniowiec wystosowano również pisemne zapytanie, które nadal zostaje bez odpowiedzi:

W celu naświetlenia wszystkich stron sprawy oburzonym mieszkańcom, proszę o oficjalną odpowiedź, dlaczego parkingi wokół Hali Olivia nie przyjmują autobusów przywożących dzieci na rewię łyżwiarską, a są zajęte przez auta osobowe osób nie przybyłych na te imprezy?

Proszę o wyjaśnienia, dlaczego olbrzymie parkingi na terenie zarządzanym przez GKS Stoczniowiec nie są do dyspozycji gości w czasie imprez masowych organizowanych w Hali Olivia?

Taka sytuacja miała miejsce 10 X 2023. Kilkanaście autobusów parkowało na ul. Wita Stwosza na pasie rowerowym, chodnikach, uniemożliwiały wysadzanie na przystanku pasażerów komunikacji miejskiej.

Jako dzielnica nie mamy możliwości terenowych w pobliżu Hali Olivia na pomieszczenie takiej ilości pojazdów na kilka godzin oczekiwania i absolutnie uzasadnione jest oburzenie naszych mieszkańców.

W środę można było odnieść wrażenie, że na parkingu przed Hotelem Olivia starano się ustawić autobusy ciaśniej aby więcej ich zmieścić. Kierowcy autobusów, których już nie wpuszczono na parking, na swój postój wybrali zatoczki płatnych miejsc postojowych na wysokości Uniwersytetu Gdańskiego.

Jednak w czwartek problem problem powrócił ze zdwojoną siłą . Prawie dwadzieścia autokarów stało na pasach rowerowych oraz w zatoczkach parkingowych przy ul. Wita Stwosza (od Bażyńskiego do Tetmajera).

Na miejsce została wezwana policja, przyjechała również Straż Miejska. Kierowcy z pasa rowerowego zostali przekierowani na inne parkingi.

– Takie traktowanie kierowców autokarów przez zarządcę terenu Hali Olivia budzi zdziwienie. O ile wiem, z powodu organizacji rewii GKS Stoczniowiec potrafił zawiesić cykliczne zajęcia na lodzie (w tym dla trenujących uczniów SP 35), a nie potrafi zawiesić na te dni umowy z firmą wykorzystującą powierzchnie parkingowe wokół hali. Hali widowiskowo – sportowej, która została wybudowana z odpowiednim zapleczem parkingowym

– mówi Tomasz Strug z Rady Oliwy.

Bez parkingów nie powinno być imprez?

Zarząd Dzielnicy Oliwa skierował do Komisji Samorządu i Ładu Publicznego Rady Miasta Gdańska wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego wykorzystania parkingów Hali Olivia w czasie imprez masowych. 

Parkingi Hali Olivia, zamiast być zapleczem organizacyjnym dla takich imprez, są przedmiotem obrotu gospodarczego innych firm. Widzimy potrzebę uregulowania tej sytuacji w przypadku kolejnych imprez masowych (powyżej 500 osób) organizowanych w Hali Olivia. Rozwiązanie kwestii parkingów powinno być warunkiem pozwolenia na organizację takich wydarzeń – czytamy w uzasadnieniu wniosku Rady Oliwy.

Możliwe, że komisja Rady Miasta zajmie sią tą sprawą jeszcze w tym miesiącu.

Pw

Ostatnia edycja: 12 października, 2023 o 22:39