Park Zebrań Ludowych im. Mozarta

Sie 23, 2012

Park Oliwski niszczony jest podczas imprezy masowej "Mozartiana". Czy to dobre miejsce na tak wielką imprezę? Poniżej treść apelu Zarządu Osiedla Oliwa do wiceprezydenta Macieja Lisickiego.

Mozartiana3_2012

 

Szanowny Pan

Maciej Lisicki

Zastępca Prezydenta

Miasta Gdańska

 

Zarząd Osiedla Oliwa zwraca się z apelem o natychmiastową interwencję w sprawie bezpieczeństwa Parku Oliwskiego w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”.

Od strony południowej Pałacu Opatów rozpościera się najpiękniejsza i najbardziej reprezentacyjna część ogrodu - trawiasty dywan ze wzorami z nisko formowanego, ciętego bukszpanu, ozdobiony na narożach stożkami strzyżonych cisów.

Podczas festiwalu, właśnie w tym miejscu, odbywa się co wieczór pokaz „tańczącej fontanny”. Podczas każdej, kolejnej edycji festiwalu, setki widzów tratują tę najbardziej reprezentacyjną część zabytkowego założenia parkowego.

Ten fakt miał również miejsce w dniu 22 sierpnia 2012. Powstaje obawa, że nie inaczej będzie w kolejne dni festiwalowe. Przy zgaszonym świetle, mieszkańcy i turyści bez żadnej kontroli tratują pielęgnowane wcześniej rośliny. Rozkładane są koce, przyprowadzane psy, wiele osób przyjeżdża rowerami (zdjęcia w załącznikach).

Pokaz fontann odbywa się beż żadnej ochrony dla delikatnej substancji parku. Brak jakiejkolwiek reakcji na niszczenie zieleni i łamanie obowiązujących na terenie parku zakazów. Nie widać żadnych osób pilnujących porządku i nakłaniających do przejścia na alejki.

Zarząd Osiedla Oliwa zwracał uwagę na ten problem podczas spotkania z dyrektorem festiwalu Janem Łukaszewskim w listopadzie 2011 roku oraz na spotkaniu w ZDiZ na temat zakazu wprowadzania psów (zły stan parku i jego zabytkowość był argumentem ZDiZ za wprowadzeniem bardziej rygorystycznego regulaminu Parku Oliwskiego). Niestety z uwag zgłaszanych przez Zarząd Osiedla nie wyciągnięto żadnych wniosków.

Dlatego zwracamy się o podjęcie niezwłocznej interwencji w tej sprawie, jeszcze w trakcie trwania festiwalu.

Dodatkowo, w trakcie festiwalu, park zagracany jest różnego rodzaju instalacjami, które w odczuciu wielu mieszkańców, odejmują urody temu niezwykłemu miejscu. W parku rozstawione są głośniki, z których emitowana jest muzyka. Z niepokojem dostrzegamy próbę zamiany miejsca stworzonego do wypoczynku na miejsce imprez masowych o charakterze bardziej odpowiednim dla boisk, placów lub obiektów zamkniętych.

Park Oliwski jest w strefie ochrony WUOZ. Porównywany jest do najpiękniejszych parków w Polsce. Trudno wymagać od mieszkańców szacunku dla tego miejsca i respektowania wiszących na ogrodzeniu Parku zakazów, gdy przez kilka dni festiwalu są one gwałcone przez organizatorów - z pełną dyspensą ze strony gospodarza terenu, którym jest miasto Gdańsk.

Wszyscy razem ponosimy odpowiedzialność za stan wyjątkowego zabytku, jakim jest Park Oliwski. Dlatego ratujmy wspólnie jego podstawową funkcję, zanim powstanie tam klepisko.

 

Przewodniczący Zarządu Osiedla Oliwa

Tomasz Strug

Mozartiana1_2012

Mozartiana4_2012

Mozartiana5_2012

Ostatnio zmieniany sobota, 06 maj 2017 21:57

Komentarze   

0 #19 Administrator 2012-09-05 20:18
Nie można "lajkować" własnych wpisów i tych wysłanych z takiego samego IP
Cytować
0 #18 Johnny 2012-09-05 17:15
Dlaczego mogę "plusować" i "minusować" jedynie niektóre komentarze?
Cytować
+2 #17 ryszard 2012-09-04 15:08
Niektórzy prezentują poziom typu czym więcej hałasu, tłumu, wolności (zwłaszcza w sikaniu gdzie popadnie po piwku i łażeniu po wszystkim, lub jeżdżeniu wszędzie na rowerach) że to jest pięknie dla nich. Zwłaszcza jak leje deszcz i jest zimno to jakaż to przyjemność pod parasolami i szczękając zębami udawać melomana.
I jeszcze pies obok a w nocy to można w jego gowno na trawniku wleźć lub podeptać rabatki bo ktoś z Zieleni wyda dodatkowe pieniądze dla "miłośników" Mozarta i naprawi, posprząta to wysypisko śmieci po imprezce.
Park Oliwski to zabytek. Usychają stare drzewa a młode może nigdy nie wyrosną takie piękne. Park to nie wielkie przestrzenie parków na zachodzie tylko nasza mała enklawa spokoju, ciszy i relaksu otoczona arteriami pełnymi spalin.
Śmiem twierdzić że umierające od kilku lat cisy dlatego usychają bo łatwo w nich się ukryć i od..ć a ta śmierdząca ludzka chemia zabija nie tylko rośliny ale mury.
Spacerując po parku nieraz widziałem osobników nawet wcale się nie kryjących z tą czynnością, w samo południe, bo gdzie te kible - dwa w restauracji i kilka w muzeum niechętnie udostępniane. I ten od lat na zewnątrz parku i to płatny. A tyle krzaków dookoła.
Niech park zostanie dla spacerów, bez tłumów, rowerzystów, miłośników psów i wrzasków i hałasów dzisiejszych imprez estradowych. Za chwilę może zniknąć przez agresywną nową cywilizację. A kameralne koncerty w Altance zupełnie wystarczą. Dla prawdziwych melomanów i miłośników ciszy i przyrody którą świetnie widać przez cały dzień bez kolorowego podświetlania.
Cytować
-2 #16 Johnny 2012-08-29 23:13
Autor chyba na głowę upadł. Może jeszcze zmieniajmy obuwie na kapcie muzealne przed wejściem do parku?

Głośniki przeszkadzają? Na litość boską - a co to za impreza? Występ mimów? Dalej - podświetlane dekoracje, które wyglądają świetnie po zmroku. Komu wadzi jak pojawią się raz do roku? Tak wiele mamy wydarzeń w Oliwie, że możemy sobie Mozartianę odpuścić? mieszkańcom czasem przyda się trochę odchamieć.

Już parę osób wyżej o tym pisało, ale i ja powtórzę. Na zachodzie parki są dla ludzi. W niektórych w ogóle nie ma alejek - wszędzie chodzi się po trawie. Mimo to, miejsca te są zadbane i schludne. Nie ma mowy o ŻADNYM klepisku.

Zamiast zajmować się rzeczywistymi problemami Oliwy, wynajdujecie sobie zastępcze tematy. Skoro tak zależy wam na porządku, zrobilibyście coś ze śmietnikiem na placu przy rogu ulic Czyżewskiego i Tatrzańskiej, niecałe 100 metrów od "wyjątkowego zabytku jakim jest Park Oliwski".
Cytować
-3 #15 Jacekk 2012-08-29 22:42
Niepojęte dla mnie jest że jakiś tam zarząd mógł coś takiego napisać ! W czyim imieniu ? Mam wrażenie że w swoim. Naprawdę przyjemnie było wieczorem pójść do parku. Trawa i krzaki mają to do siebie że posiadają umiejętność odrastania. Wszędzie w Europie podobne imprezy są organizowane w takich miejscach i to często tam gdzie trawa jest ładniejsza niż w Parku Oliwskim. np - http://www.glamis-castle.co.uk/events.cfm zarząd niech zajmie sie sprawami istotnymi dla Oliwy.
Cytować
+4 #14 rzyga 2012-08-29 17:42
witam.cieszy tak duże zainteresowanie tematem.myślę iż fontanna mogła by być usytuowana koło wozowni-duzo miejsca teran prawie nie odwiedzany w tej czesci parku.pozdro.
Cytować
-4 #13 bogdan 2012-08-26 07:50
Najlepszym miejscem w Oliwie na tego typu imprezy jest oliwskie ZOO. Sa tam stawy i wolny teren. Ponadto jest na terenie ZOO miejsce po dawnej zwirowni (za ul. Koscierska 4 po prawej stronie).
Troche inicjatywy, wsparcia z funduszy UE. Powinna Rada Oliwy wziac to pod uwage. U nas w Hamburgu jest taka grajaca fontanna w parku. Lecz teren jest specjalnie przygotowany i nikt nie depcze po kwiatach.
Cytować
+2 #12 meggi 2012-08-25 17:58
Zgadzam się z postem "jaJacek". Ten protest to kuriozum. Parki na całym świecie są otwarte na ludzi, imprezy, psy, dzieci - dzięki właśnie takim akcjom stają się miejscami atrakcyjnymi do odwiedzania, miejscami prestiżowymi. Oliwa jest martwa - Mozartiana i Parkowanie raz do roku powodują, że ten skansen odżwya. Ten list do prezydenta chyba napisała grupa rodem z PRLu - same zakazy i nakazy. Nawet jak się trwawa i krzewy trochę zniszczy to co? Nie są zabytkowe, można zrobić barierki, a nie od razu zamykać. Tak jest najprościej i niestety - najbardziej prymitywnie. Szanowni Piszący - zastanówcie się nad sobą i nad tym o co walczycie - dla mnie reprezentujecie zaściankowy i prymitywny punkt widzenia.
Cytować
+4 #11 anonim 2012-08-25 17:52
Rzeczywiście zastanawia dlaczego normalnie tego nie wolno a podczas festiwalu: ludzie włażą z psami, chleją piwo, wjeżdzają rowerami i ochrona patrzy na to przez palce. Najbardziej dokuczliwi są jednak palacze, którzy uważają, że skoro są na powietrzu to mogą innym życie zatruwać a ustawa przecież zabrania palenia w miejscach publicznych a już tym bardziej w miejscu koncertu. Tych powinno się z miejsca wywieść do aresztu. A gdzie są strażacy miejscy, którzy na co dzień tylko dokuczają miastu? Co do trawnika to nie wiem. Może biegły by stwierdził czy trzy wieczory może zagrozić rosnącej tam roślinności, w końcu i tak niedługo będzie jesień i się wszystko odzieleni i poopada. Tym bardziej instalacje artystów i muzyka poważna z głośników na trzy wieczory to nawet dla największych ortodoksów spokoju parkowego chyba nie jest koniec świata. Po za tym nie widziałem by ktoś specjalnie niszczył tam zieleń, łamał gałęzie itp. jeśli jest pokaz to trudno by ludzie lewitowali nad trawnikiem.
Cytować
+10 #10 jaJacek 2012-08-25 15:28
zamknąć park,zamurować wejścia,zaminować trawniki,klomby. Na drzewach umieścić snajperów i strzelać,strzelać,strzelać do wszystkiego co po trawnikach łazi skacze lub pełza!!!
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1351 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1105 Historia

Ostatnio dodane

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 273 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 789 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Listopad 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30