Prace na Wita Stwosza nielegalne?

Lis 30, 2012

Znikają zielone trawniki wzdłuż ul. Wita Stwosza. Wkrótce to samo czeka al. Wojska Polskiego. Wiele wskazuje na to, że może to być miejska samowola budowlana, aby jak najszybciej zrealizować plan wiceprezydenta Macieja Lisickiego budowy pasa rowerowego. Rodzi się pytanie, czy po to Oliwa jest pod szczególna ochroną konserwatorską, żeby budować co się chce i z użyciem najtańszych materiałów oraz ze szkodą dla przyrody i estetyki? Zainteresowaliśmy sprawą Gazetę Wyborczą.

Rada osiedla wystosowała w czwartek dwa zawiadomienia dotyczące inwestycji: do nadzoru budowlanego i inspektoratu ochrony środowiska. - Uważamy, że prace są prowadzone nielegalnie. Żądamy wstrzymania robót i wyjaśnienia sprawy - mówi Tomasz Strug, przewodniczący rady.

Chodzi o drogę rowerową, która ma powstać wzdłuż ul. Wita Stwosza i alei Wojska Polskiego. A raczej miejsca parkingowe, które miały powstać na poboczu trasy. Prace już ruszyły, kilka dni temu, zgodnie z planem powinny zakończyć się do 20 grudnia. Inwestycja prowadzona jest na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Projekt realizowany jest pod hasłem: "utwardzenia poboczy w ciągu ulicy Wita Stwosza w Gdańsku". I to właśnie zafrapowało mieszkańców.

Miejsca postojowe czy parkingowe - oto jest pytanie

- Tu jest problem terminologiczny. Utwardzanie poboczy nie wymaga pozwoleń, jednak naszym zdaniem to, co dzieje się przy ul. Wita Stwosza, to nie jest, jak nam tłumaczono, tworzenie miejsc postojowych, tylko zwyczajna budowa miejsc parkingowych. A na to jest już wymagane pozwolenie na budowę, pozwolenie środowiskowe oraz zezwolenie konserwatora, bo przecież Stara Oliwa objęta jest ochroną konserwatorską, także jeśli chodzi o zieleń. Bez zezwoleń inwestycja jest nielegalna - mówi Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Osiedla Oliwa.

Dlatego do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wpłynęły w czwartek zawiadomienia o "wykonywaniu robót budowlanych bez stosownego pozwolenia (i bez stosownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji) z żądaniem natychmiastowego ich wstrzymania i wyjaśnienia sprawy".

Pasy_rowerowe_Kasprowicza

Wita Stwosza przed skrzyżowaniem z ul. Kasprowicza

Mieszkańcy informują, ZDiZ się broni

Strug: - Dokumenty złożyłem osobiście. Mieszkańcy Oliwy nie chcą pasów rowerowych ani zatoczek i nie chcą marnowania pieniędzy. W piśmie do nadzoru budowlanego wnosimy o natychmiastowe wstrzymanie prac z powodu braku pozwolenia na budowę, która jest wymagana w tym przypadku. Budowane zatoczki na dotychczasowych trawnikach nie są żadnym utwardzaniem pobocza, lecz budową miejsc parkingowych. W zawiadomieniu do dyrekcji środowiskowej natomiast informujemj;y również o możliwości dokonania znaczących szkód środowiskowych.

Tymczasem gdański ZDiZ nie zgadza się z zarzutami.

- Jeśli chodzi o merytoryczną stronę problemu, to faktycznie jest opór ze strony mieszkańców. Natomiast z punktu widzenia formalnego: zapewniam, że wszystko jest legalne - mówi Mieczysław Kotłowski, szef ZDiZ. - Czy inwestycja może zostać zastopowana? Gdyby organ budowlany, nie daj Boże, dopatrzył się jakichś nieprawidłowości - to tak, jest takie niebezpieczeństwo. Jednak moim zdaniem tak się nie stanie. Czy mieszkańcy doszukują się dziury w całym? Tego bym nie powiedział. Oni walczą o to, co uważają za słuszne, mają do tego prawo.

Jowita Kiwnik - Gazeta Wyborcza

Treść pism Zarządu Osiedla Oliwa

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

0 #23 Administrator 2012-12-18 10:41
Dziś o godzinie 17, na rogu Wita Stwosza i Derdowskiego będzie Radio Gdańsk. Zapraszamy do audycji wszystkich, których razi to co się tu dzieje.

radiogdansk.pl/index.php/tu-i-teraz.html
Cytować
+3 #22 Ciekawska 2012-12-17 20:39
A kto powiedział, że Rada Oliwy "ustępuje urzędasom"? Z artykułu wyraźnie wynika, że to właśnie rada wszelkimi możliwymi sposobami protestuje gdzie się tylko da = w różnych urzędach!
Cytować
0 #21 Oliwianie z.WitaStwo 2012-12-13 03:11
Do "dona"
- i po co to bicie piany??!
Toż napisaliśmy, że nie kwestionujemy miejsc parkingowych na tym odcinku ulicy, gdzie NIE BYŁO drzew. Jednak stosować takie bandyckie zabetonowywanie każdego skrawka ziemi wokół rosnących drzew - to wydawać wyrok na te drzewa, a wcale dużo ich tam nie ma! Przecież są INNE technologie utwardzania miejsc pod samochody. Jako mieszkańcy tej części Oliwy nie życzymy sobie pogorszenia warunków życia - mieszkania przy betonowo-asfaltowym smrodliwym i hałaśliwym tunelu. Do tej pory drzewa znacznie wytłumiały hałas ulicy.
Do Szan. Redakcji:
- czy po to wybieraliśmy Radę Oliwy, żeby ustępowała urzędasom z Zarządu Dróg, którzy działają na szkodę miasta i mieszkańców? W jaki jeszcze sposób możemy się bronić?
Cytować
+1 #20 feder 2012-12-12 13:00
Samochody parkujące na prawym pasie Wita Stwosza stwarzały bardzo duże zagrożenie. Po pierwsze nie było widać nadjeżdżających samochodów przy próbie wyjazdu z bocznej ulicy na ul. W. Stwosza.
Po drugie - parę razy zdarzyło mi się,że piesi wtargnęli mi tuż przed samochód wychodząc spomiędzy zaparkowanych samochodów. Według mnie to co robi ZDiZ jest bardzo pożądane z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Cytować
0 #19 Administrator 2012-12-12 11:59 Cytować
0 #18 dona 2012-12-12 09:46
Proponuję się przejść po podwórkach w Oliwie,a na pewno znajdziecie takie gdzie są położone meby,bo sama to widziałam.Zaprawa cementowa wymieszana z piaskiem musi być pod każdą kostką i tym podobnym materiałem.W przeciwnym razie by się zapadało.A jak się komuś nie podobają miejsca postojowe to może,żeby za dużo w Oliwie betonu nie było usuńmy chodniki!Zwolennicy zieleni! Po co krytykować od razu to co ma miejsce na Wita Stwosza,Zabierzcie się za sprzątanie terenu w Oliwie.Chętnie wam w karzę takie zapuszczone brudem i śmieciami miejsca.
Cytować
+1 #17 #ew 2012-12-12 09:23
Będziemy zachwalać jak się sprawdzą. Skoro pod tą kostką jest beton to cienko widzę wchłanianie wody z dużych opadów zwłaszcza jak jeszcze jest ziemia źle wypoziomowana, a niestety tak zwykle bywa.
Cytować
+1 #16 dona 2012-12-11 20:04
Miejsca parkingowe robiono akurat prawidłowo.Znam się na tym i sama to obserwowałam.A te tzw.ażurowe kratki to jest tak zwana meba. Super sprawa.W dziury są zasypane piachem i nie ma dziur albo można posiać trawę i też fajnie to wygląda. Poza tym woda się wchłania w nią tak jak w kostkę brukowa.Bardzo dobrze się sprawdza w eksploatacji i dużo np Wspólnot Mieszkaniowych ją wykorzystuje na swoich podwórkach.Teren wtedy jest równy i bez błota.Pozdrawiam wszystkich
Cytować
+2 #15 Oliwianie z ul.Wita 2012-12-11 16:38
Dzięki za zainteresowanie, ale obawiam sie, że z zastopowania tej samowolki "budowlanej" niewiele wyjdzie, bo dzisiaj roboty postępują na całego. Przez parę dni był przestój, a teraz tam robota wre, by jak najszybciej postawić nas przed faktem dokonanym.
Pal diabli te miejsca parkingowe przy wieżowcach 50-56, bo tu zniszczono tylko pas zieleni,wykopano płaskie koryta, które wylano BETONEM!!! (mieszkamy tu i codziennie dokładnie sprawdzaliśmy postęp tych robót)i obramowano krawężnikami. Na beton dano troche żwiro-piasku, ubito, a dzisiaj na to kładą ażurowe kratki z betonu. Taaa - już widzę ten ażur zalany wodą po każdych opadach - woda w beton przecież nie wsiąknie. Przynajmniej nie było tu drzew, to nie uschną przez zabetonowanie całego pasa zieleni. A to niewątpliwie czeka drzewa rosnące jeszcze przy Wita Stwosza (od Bażyńskiego w kierunku parku oliwskiego) gdzie dzisiaj w szybkim tempie ryto kotyta i już sypano w nie utwardzenie betonowe. Niedługo ta miła ulica zmieni się w asfaltowy tunel spalinowy.
Ktoś w Gdańsku bardzo nie lubi drzew.
Przy akademikach (ul.Polanki - Macierzy Szkolnej) była rzeź niedawno...
Cytować
-2 #14 Grzgrz 2012-12-08 20:30
nie pytam o Twoje zdanie, pytam o zdanie "mieszkanców Oliwy"
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 553 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1133 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 298 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 81 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31