Nie pozwólmy zapomnieć o "Tunelu pod Pachołkiem"

Kwi 29, 2013

Gdy kilka lat temu przypominałem pomysł tunelu pod Pachołkiem, wszyscy pukali się w głowę. Teraz jest szansa by zawalczyć o jego realną budowę i uratowanie Oliwy przed rozjechaniem.

Nowa_Spacerowa_Pacholek_Tunel

Budowa tunelu między al. Grunwaldzką a ul. Spacerową w Rynarzewie jest naturalną konsekwencją otwarcia w zeszłym roku, na styku Sopotu i Oliwy, fragmentu „Drogi Zielonej”.

Tunel pod Pachołkiem (nazwa umowna - w rzeczywistości nie będzie przebiegać pod tym wzgórzem) to nie budowa kosmodromu. To drogowa rzeczywistość. Tunele funkcjonują na całym cywilizowanym świecie i to nie tylko w górach. Wystarczy przejechać się na przykład ulicami Sztokholmu aby docenić istnienie tuneli.

Tunel, od granicy z Sopotem do ul. Spacerowej, to dla Oliwy jedyna szansa na przetrwanie, zanim zaleje nas masa samochodów jadących „Drogą Zieloną”, po otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą.

Droga Zielona – projektowana i znajdująca się w budowie droga w Gdańsku, w korytarzu Via Hanseatica, mająca połączyć planowany IV odcinek Trasy Słowackiego (zawierający Tunel pod Martwą Wisłą) z ul. Spacerową w Oliwie i dalej z obwodnicą Trójmiasta na węźle Wysoka[1]. Przebiegać ma w pasie nadmorskim, przez dzielnice Nowy Port, Brzeźno, Zaspa-Rozstaje, Przymorze Wielkie, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Oliwę omijać ma na granicy z Sopotem, następnie przechodzić tunelem pod wzgórzem Pachołek, gdzie będzie się łączyć z ulicą Spacerową.

Wszyscy martwimy się stanem naszych domów i niszczonych dróg. Ile trzeba pieniędzy, żeby wyremontować wszystkie drogi w Gdańsku? – zapytał urzędników Paweł Adamowicz. Zarząd Dróg i Zieleni wyliczył orientacyjnie, że ponad 600 milionów złotych. Taką sumę podał prezydent Gdańska na spotkaniu obywatelskim z mieszkańcami Osowy. Warto dodać, że koszt budowy stadionu PGE Arena wyniósł 775 milionów złotych. Żaden prezydent, radny, polityk, ktokolwiek rozsądny nie może złożyć poważnej deklaracji co do budowy docelowego układu drogowego. Możemy tylko remontować po kilka ulic rocznie, wykładając je płytami jumbo – zapowiedział mieszkańcom Osowy Prezydent Gdańska.

Prezydent Adamowicz oświadczył, że budowa „nowej Spacerowej’ z tunelem pod Pachołkiem jest wpisana do planu inwestycji, które zostały przesłane do ministerstwa infrastruktury i marszałka woj. Pomorskiego. Te dwie instytucje będą dzieliły środki unijne na lata 2014 – 2020. Także miasto Sopot sygnalizuje zainteresowanie częściowym finansowaniem tej budowy – mówił Adamowicz. Szacujemy, że koszt tej inwestycji to około 2 miliardów złotych. To potworne pieniądze, to więcej niż Słowackiego z tunelem pod Martwą Wisłą. Nie skreślamy tej inwestycji, ale nie mówimy, że będzie ona na 100 %.. Wszystko zależy od tego, na jakie dofinansowanie ze środków unijnych możemy liczyć.

W ostatnich latach władze Gdańska w dużym stopniu przeorientowały wydawanie pieniędzy na teren tzw. Gdańska – Południe. To tam, na kartofliskach i ugorach, powstały potężne osiedla mieszkaniowe. Zamieszkało tam kilkadziesiąt tysięcy wyborców, którzy zaczęli się domagać od miasta infrastruktury. Chcą szerokich dróg, komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli i ośrodków zdrowia. Nie można mieć o to do nich żalu. Tyle, że budowa tego odbywa się naszym kosztem. To wszystko trzeba budować niemal od zera. Wszyscy mieszkańcy Gdańska ponoszą konsekwencje miejskiej polityki budowy miasta …. poza miastem.

A co z tymi co zostali w mieście? To od nas wszystkich zależy, "czy prezydent, radny, polityk, ktokolwiek rozsądny" złoży jednak wiążąca deklarację, że budowa „Tunelu pod Pachołkiem” i dokończenie tym samym „Drogi Zielonej” stanie się dla naszego miasta prawdziwym priorytetem. Takim, jak w ostatnich latach była budowa stadionu, rozbudowa lotniska czy rozwój linii tramwajowych na górnym tarasie miasta.

Nie pozwólmy zapomnieć o zabytkowej Oliwie, rozjeżdżanej codziennie przez potężny ruch tranzytowy. O Parku Oliwskim i Katedrze, stojących niemal przy „autostradzie”. Nie dajmy zapomnieć o mieszkańcach całej północnej części miasta stojących w codziennych korkach na ul. Spacerowej. Jeśli chodzi zaś o ten teren, to nikt nie pomyśli o nowych liniach tramwajowych, a ruch między Oliwą a Osową najlepiej by odbywał się drogą lotniczą.

Przypominajmy wszystkim, że również jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami Gdańska.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany piątek, 25 listopad 2016 00:22

Komentarze   

+4 #16 Teo Vidar 2014-05-12 08:10
Pomysł jest ciekawy i kusi o poparcie swoim rozwiązaniem - ale tylko w wersji tunelu; bo jeżeli człowiek ingeruje w środowisko naturalne to niech sam łazi tunelami, a las ze swymi mieszkańcami niech sobie na powierzchni żyje w swych naturalnych warunkach. Jeżeli miasto i jego włodarze - jak można usłyszeć - wydają unijną kasę na wyrost, to niech to rozwiązanie też dorówna tej skali. Stara Oliwa trochę by odetchnęła od tego piekielnego zgiełku, znowu możnaby się poczuć jak w starej Oliwie, ale przy obecnej dewastacji lasu przez ALP - przeraża mnie to. W trakcie budowy zniszczą wszystko co tam rośnie i żyje. Najpierw niech przestaną wyżynać las.
Cytować
+8 #15 krzaczek 2014-05-04 13:45
Tylko paraliż tranzytu przez Centrum Starej Oliwy wpłynie na postawę decydentów.
Na aktywność Radnych z radną Chmiel nie ma co liczyć.Pokazali ,ze nie jest to dla nich temat wart ich aktywności.Jako chłopaka /1946r urodzenia/ ,że Starej Oliwy przeraża mnie do jakiej strasznej dewastacji doprowadza ten tranzyt.I ta bierność włodarzy.Tylko Obywatelski Akt Paraliżu Tranzytu wymusi zmiany.
Cytować
+6 #14 Teo 2014-04-23 20:55
Skoro już o ingerencji w Lasy Oliwskie mowa,to jak nazwać te masowe w tym roku wycinanie tego lasu i ciekawe czemu to ma służyć. Ponad 30 lat po tym lesie chodzę i jeżdżę, ale tak masowego wycinania drzew to jeszcze w Lesie Oliwskim nie widziałem. Dziwi mnie fakt, że nikt o tym nie pisze. Nie słychać żadnych protestów podczas gdy drzewo z Lasu Oliwskiego wywozi sie tirami - chyba po to żeby nie było widać, co wywożą. W zeszłym tygodniu w godz. przedpołudniowych na końcu Bytowskiej przy leśniczówce można było taki obrazek zaobserwować.
Cytować
-4 #13 PP 2014-04-20 00:11
Na dwupasmową , oświetloną autostradę przez las to się portal Stara Oliwa chętnie zgadza. Ale asfaltowa ścieżka rowerowa na Koscierskiej to zdaniem portalu zbytania ingerencja w Lasy Oliwskie. Gdzie tu konsekwencja. A może to po prostu Radni mieszkają w okolicy i się obawiają zbytniego ruchu rowerów i że nie będzie gdzie zaparkować samochodu
Cytować
+4 #12 stefan 2014-04-18 16:09
w Nowym Porcie drąży Damroka, co by się stało gdyby wykorzystać ją pod Pachołkiem po skończeniu pracy pod Wisłą? I co by się stało, gdyby przewiercić Sopot na trasie Gdańsk-Gdynia? Maszyna jest, trzeba tylko umieć ją wykorzystać, a nie złomować.
Cytować
+5 #11 KK 2013-05-03 21:31
Nie chcę na nikogo krzyczeć. Pragnę tylko uczulić na to że Adamowicz i jego ludzie nie liczą się z mieszkańcami Gdańska, a robią tylko to co im się podoba i co zapewni im wygodny stołek i hojne uposażenie.
Cytować
+1 #10 ROGER303 2013-05-03 20:34
Krzykiem można tylko płoszyć ptaki...
Cytować
+4 #9 KK 2013-05-03 20:01
A wiesz gdzie Adamowicz i inni Lisiccy mają ten nacisk merytoryczny? W d...
Cytować
+6 #8 ROGER303 2013-05-03 13:24
Tunel,,pod pachołkiem'' zostanie wybudowany,to konieczność.Nie ma sensu się denerwować i złościć że termin jego budowy oddala się w czasie.To przecież nic nie da a ciężarówki i tak nadal rozjeżdżają serce Oliwy.Nacisk merytoryczny, nie zaś emocjonalny, jest tutaj wskazany.
Cytować
-2 #7 KK 2013-05-01 20:40
Tunel pod Pachołkiem? Chyba za 1000 lat.
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 631 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1416 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 160 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 844 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31