Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przemawia na uroczystości Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przemawia na uroczystości

Doraco buduje siedzibę przy parku [ZDJĘCIA]

Lip 08, 2013

W sobotę, 6 lipca odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę biura Korporacji Budowlanej Doraco. Przy okazji zaprezentowano odrestaurowaną część ogrodu dawnego Folwarku Saltzmanna.

Widząc wielkie hałdy ziemi i śmieci przy ul. Opackiej, postanowiliśmy coś zrobić dla tego miasta – mówił na uroczystości Andrzej Hass, współwłaściciel firmy Doraco. Postanowiliśmy przywrócić dawną świetność Folwarku Saltzmanna. Najpierw wydzierżawiliśmy a potem kupiliśmy zrujnowany dworek, który stoi naprzeciwko Państwa. Przedstawiliśmy władzom Gdańska propozycje rewitalizację całego tego miejsca. Dzisiaj zakończyliśmy pierwszy etap odtwarzania ogrodu folwarku. Zobowiązujemy się, że do końca następnego roku oddamy tę i drugą część, która będzie dochodziła do Potoku Oliwskiego – kontynuował Andrzej Hass. Zobowiązujemy się też, że będzie to służyło społeczeństwu, że obszar ten będzie integralną częścią Parku Oliwskiego, do której w godzinach otwarcia Parku oraz Doraco, wszyscy, którzy będą chcieli spędzić tutaj czas, będą mieli dostęp.

W uroczystości wzięli udział m.in. Danuta Wałęsa, prezydent Paweł Adamowicz oraz wiceprezydenci: Wiesław Bielawski i Andrzej Bojanowski. Byli również radni miasta: Małgorzata Chmiel, Piotr Borawski oraz Jacek Teodorczyk.

Jesteśmy świadkami poszerzania Parku Oliwskiego – mówił Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. Chciałbym podnieść wysiłek w tym roku poszerzenia parku po swojej części. Nie jest tajemnicą, że Doraco sfinansowało projekt ogrodu japońskiego, za dwieście, może trzysta tysięcy złotych. Mam nadzieję, że w przyszłym roku z pieniędzy prywatnych i publicznych uda nam się poszerzyć park.

Właśnie  w tym celu  w  2010 roki  Miasto, w drodze zamiany, pozyskało od Korporacji Budowlanej Doraco grunt w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, który stanowić będzie jego część. Teren ten, dotychczas wykorzystywany jako zaplecze techniczne parku, zagospodarowany zostanie do połowy 2014 roku. W rezultacie Park powiększy się o kolejne ok. 0.5 ha. W zamian za ten grunt Doraco pozyskało od Miasta teren otaczający zabytkowy Dwór Saltzmanna, który został przez Doraco gruntownie odrestaurowany i stanowi własność firmy, wykorzystywany na jej siedzibę.

Inwestorem budowy biura Korporacji Budowlanej Doraco jest forma ESL Hass Holding Limited. Budowa prowadzona jest w ramach odtworzenia znajdującej się w tym miejscu od XVIII wieku zabudowy Folwarku Saltzmanna.W ramach prac budowlanych, przy ul. Opackiej powstaną kolejne nowe budynki biurowe oraz apartamenty, mające architektonicznie nawiązywać do istniejącej wcześniej w tym miejscu zabudowy gospodarczej z XVIII-XIX wieku. Czy to się udało, można porównać ze zdjęciami prezentowanymi w artykule „Freigut Oliva”.

Projekt architektoniczny inwestycji powstał w gdańskiej pracowni Piw Paw Architekci Sp. z o.o. Projekt został skonsultowany oraz zatwierdzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zakończenie prac przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Do tego czasu wstęp do uroczyście otwartego barokowego ogrodu francuskiego wraz z częścią ogrodu angielskiego będzie ograniczony.

ts

Ostatnio zmieniany piątek, 04 listopad 2016 22:34

Komentarze   

+2 #9 oliwa to nie zaspa 2013-10-24 13:27
Trochę przesadziłeś. Spójrz na to, co do tej pory zrobiło INPRO w Gdańsku, a zobaczysz, że trzeba już bić na alarm! Kwartał kamienic? Kościół św. Jana pali się ze wstydu, choć oczywiście (Grzgrz)...mogło być gorzej :]

może chmielna park?? :D :) :| :/ :( :cry: to są dramaty w mega rejonach
Cytować
-7 #8 Wojciech 2013-10-24 10:35
Po pierwsze działki, o których piszesz należą do KB Doraco od dawna. Po drugie powstające budynki, jeżeli będą stanowiły spójną całość wcale nie będą przeszkadzać, choć zapewne będą dużo ładniejsze niż np. budynek przedszkola, który de facto w parku stoi. Po trzecie nie Stolzmana, tylko Saltzmanna - to nazwisko ogrodnika oliwskiego, który w tym folwarku mieszkał. Po czwarte akurat ten rejon Oliwy nie był nigdy ani atrakcyjny, ani uczęszczany. Jeżeli wierzyć inwestorowi to efekt będzie odwrotny od obecnego. Po piąte inwestycja Inpro po drugiej stronie Opackiej na razie objęła zakup gruntu, plan ma być konsultowany później, więc proponuję abyś nie przesądzał, że będzie jak na Zaspie. A'propos vis a vis katedy ma być inwestycja Invest Komfortu, choć nie sądzę, aby powstały 8-10 piętrowe kloce betonowe w tym miejscu. Generalnie piszesz głupoty, bo opierasz się plotkach wyciągniętych z netu lub od znajomych malkontentów. W jednym zgadzam się w 100% - w najbliższym otoczeniu parku lub nawet na jego terenie powinien powstać stylowy plac zabaw. Pozdrowienia!
Cytować
+7 #7 KK 2013-10-24 10:23
Adamowicz na wszystko się zgodzi, nawet na 20-piętrowe budynki. Byle by tylko się nachapać dopóki jest u koryta.
Cytować
+5 #6 Olo 2013-10-24 01:44
Dla mnie mieszkańca Oliwy (mieszkam niedaleko parku),pomysł sprzedaży działek wokół parku i zabudowa ich jest co najmniej nie logiczna i dziwna. Budynek który powstaje za Budynkiem korporacji zdecydowanie jest za blisko parku. Ta część parku była właśnie wyciszona bez zabudowy (nie licząc budynku Stoltzmana i przedszkola), można było pospacerować bez oglądania betonów wokół. Wogóle, czy jest to dobry pomysł pozbycia się terenów wokół parku, który ma duże powodzenie wśród mieszkańców Gdańska i licznych wycieczek do Katedry i zresztą w którym po prostu robi się ciasno (przydałby się np w pobliżu plac zabaw dla małych dzieci), tak trochę trzeba mysleć o naszych pokoleniach, sprzedać jest łatwo, ale co potem?. Chciałbym jeszcze wspomnieć o inwestycji po drugiej stronie ul. Opackiej przy TV, jak budynki 5, 7 czy też 8 piętrowe mogą się komponować z parkiem i okolicą (katedra wysokość 46m), to jest jakaś porażka. Po wybudowaniu osiedli, park zabytkowy (XVII wiek) straci cały swój urok i spokój. Proponuję na przeciwko katedry sprzedać grunty i postawić budynki mieszkalne 8 piętrowe, jak szaleć to szaleć.
Cytować
+3 #5 oliwa to nie zaspa 2013-10-21 20:09
przykład dla inpro na przeciwko
Cytować
+1 #4 Jan 2013-10-20 19:46
Dla mnie się podoba :flaga: a co do reszty pożyjemy zobaczymy ważne że nie zostało to zaorane i zmienione w betonową pustynie
Cytować
+5 #3 KK 2013-07-09 10:17
W Wrocławiu jest piękny ogród botaniczny ze ślicznym ogrodem japońskim. Nawet w Poznaniu jest ogród botaniczny o wiele ładniejszy niż w Oliwie. Tutaj pozostała tylko nazwa, bo to już żaden ogród botaniczny ale zwykły park, zamykany na głucho o godzinie 17. Co do obiecanek Doraco, to jak widzę Adamowicza bratającego się z jakąś korporacją, a wszystko okraszone jest lukrowanymi obiecankami, to ja im nie wierzę. Zobaczymy czy rzeczywiście spełnią obietnice, bo na gębę to lepiej nie wierzyć im, ani władzom Gdańska.
Cytować
+3 #2 #ew 2013-07-09 09:01
Wygląda ślicznie :roll: Myślę, że jak dotrzymają słowa i będzie tam można wchodzić to wszyscy będą im wdzięczni, że w końcu ktoś coś robi a nie tylko gada. Projekt japońskiej części cieszy mnie najbardziej, już nie mogę się doczekać kiedy powstanie.
Cytować
+8 #1 KK 2013-07-08 18:25
Zobowiązujemy się też, że będzie to służyło społeczeństwu, że obszar ten będzie integralną częścią Parku Oliwskiego, do której w godzinach otwarcia Parku oraz Doraco, wszyscy, którzy będą chcieli spędzić tutaj czas, będą mieli dostęp

- pożyjemy, zobaczymy. Na gębę to ja im nie wierzę. Potem okaże się że to były obiecanki-cacanki, zamkną wszystko i nikogo nie będą tam wpuszczać. Uwierzę jak zobaczę, bo w to co mówi Adamowicz to w ogóle nie wierzę.

Nie jest tajemnicą, że Doraco sfinansowało projekt ogrodu japońskiego, za dwieście, może trzysta tysięcy złotych

A gdzie jest ten ogród japoński? Skoro te pieniądze nie są tajemnicą, to dlaczego Adamowicz nie orientuje się ile to było i gdyba że może dwieście, może trzysta tysięcy?
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1347 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1103 Historia

Ostatnio dodane

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 264 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 782 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Listopad 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30