Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Rada Oliwy: zadbajcie o Halę "Olivia", to powinien być zabytek!

Lis 28, 2013

Hala Olivia powinna zostać zabytkiem, uważa Rada Osiedla Oliwa. Dotychczasowy zarządca dowiesza tylko nowe reklamy. Z powodu fatalnego wyglądu tego oliwskiego symbolu, oliwscy radni występują z wnioskami do Prezydenta Gdańska.

Hala_Olivia_komparystyka

Rada Osiedla Oliwa na ostatniej sesji (21 XI) przyjęła wniosek wystąpienie do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wpisanie Hali Widowiskowo – Sportowej „Olivia” w Gdańsku Oliwie do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego

Widoczna jest tendencja do marginalizacji znaczenia tego obiektu w sensie architektonicznym jak i kulturotwórczym – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Niepokojące są sygnały nawołujące do rozbiórki Hali „Olivia”. Przyczyniać się do tego może jej obecny stan zewnętrzny. Nieremontowana od 40 lat elewacja, tymczasowe obiekty stojące od czasu I Targów Morskich Baltexpo’84 czy też wykorzystywanie Hali jako olbrzymiej powierzchni reklamowej kłoci się z estetyką i ładem przestrzennym promowanym przez Miasto Gdańsk. Stoi to w sprzeczności z założeniami autorów projektu Hali.

W uchwale z 21 listopada Rada Osiedla Oliwa wnioskuje do Prezydenta Gdańska aby wpisać Halę „Olivia” do rejestru zabytków, powołać zespół oceniający stan wizualno – estetyczny oraz przystąpić do modernizacji i odtworzenia oryginalnego wyglądu elewacji zewnętrznej budynku.

Jak tłumaczono na sesji, uchwała ta ma być impulsem do rozpoczęcia jakichkolwiek działań w tej sprawie. Pierwotnie uchwała miała zostać przyjęta 27 marca tego roku. Jednak wtedy prezes klubu „Stoczniowiec” Marek Kostecki prosił o nie przyjmowanie takiej uchwały. Zadeklarował wówczas, że wielka reklama wisząca na hali zniknie do końca lipca tego roku oraz, że zadba o otoczenie.

Reklama zniknęła rzeczywiście – na niespełna dwa miesiące. Czyny prezesa Kosteckiego rozminęły się z deklaracjami. We wrześniu pojawiła się nowa, gigantyczna „szmata”, zawisło mnóstwo małych banerów na barierkach parkingu i schodów. Tablice reklamowo umieszczono nawet na masztach flagowych. Na baraku z 1984 roku pojawiła się ogłoszenie o nowej powierzchni 200 metrów kwadratowych z przeznaczeniem na reklamę. Co ciekawe, obecna na sesji przedstawicielka klubu „Stoczniowiec” twierdziła, że ta nowa reklama ma zgodę Referatu Estetyzacji Miasta Gdańska (sic!)

Ostatnio klub wynajął teren przed halą Olivia gdzie powstały dwa tymczasowe namioty, w których prowadzona będzie działalność handlowa. Radni Oliwy uznali, że dotychczasowe formy ochrony Hali „Olivia” nie są skuteczne. Uchwałę z wnioskami do Prezydenta Gdańska przyjęto jednogłośnie.

Tomasz Strug

Hala Olivia ma 40 lat

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 listopad 2016 21:50

Komentarze   

+6 #8 KK 2013-12-01 11:17
Ciekawe co według Ciebie jest piękne? Kolejny biurowiec ze złodziejskim bankiem? Parking dla samochodów? Buda z kebabem?
Cytować
-7 #7 zygi 2013-12-01 07:33
Halę rozebrać i wybudować coś pięknego.
Cytować
+5 #6 #ew 2013-11-29 11:21
W hali odbywają się imprezy sportowe ale jak dla mnie słabo reklamowane. Trzeba ludzi jakoś tam przyciągnąć. Wejścia na hokejowe rozgrywki są bezpłatne!!!
Cytować
+2 #5 KK 2013-11-29 10:43
Sama hala jest ciekawa. Nie znam się zbytnio na stylach w architekturze, ale czy to jest brutalizm? Hala stoi trochę w nijakim miejscu, dlatego ruch chyba tam jest mały. W środku jest kilka drobnych ale ciekawych sklepów, za to klientów niewiele. Szkoda. Generalnie poza jakimiś imprezami, to jest to budynek w którym tylko wiatr wyje. Nie wiem czy można go jakoś ożywić. Ale zasłanianie kolorowymi szmatami to nie jest rozwiązanie. Jedno z kolorowych prześcieradeł tam wiszących to reklama pobliskiego centrum biznesowego. Może lepiej aby tą kolorową ścierkę zawieszono właśnie na budynkach centrum biznesowego skoro tak chcą się reklamować, a nie na hali która jest interesująca i stanowi kawałek historii Gdańska?
Cytować
+6 #4 #ew 2013-11-29 08:26
Niestety hala jest słabo dofinansowywana. Stan w środku tam gdzie są szatnie(przeciekające sufity)świadczy albo o braku pieniędzy albo o złym gospodarzu.
Cytować
+5 #3 KK 2013-11-28 21:46
Zgadza się, obecnie pierwsza część mojego komentarza jest już nieaktualna, bo zmieniły się zdjęcia.
Skoro czynowniki z Referatu Estetyzacji Miasta Gdańska (czy jakiejkolwiek innej kretyńskiej instytucji wymyślonej aby wyciągnąć trochę kasy dla siebie) dają zgodę na wielkie szmaty reklamowe, to może mają z tego jakieś korzyści finansowe?
Cytować
+1 #2 Administrator 2013-11-28 20:42
Zdjęcie zmienione na komparystykę. Dodana galeria zdjęć wykonanych dzisiaj.
Cytować
+8 #1 KK 2013-11-28 11:06
Powyższe zdjęcie nie ilustruje dobrze całej sytuacji, bo pokazuje jedynie budę stojącą obok hali, a nie sama halę. Od wielu lat stała się ona (hala) wielkim wieszakiem dla równie wielkich szmat-reklam. Niestety wpisuje się w obecny tandetny, budyniowy wizerunek Gdańska jako miasta brzydkiego, obsr... reklamami gdzie się da.
Cytować

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 1721 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 4599 Historia

Ostatnio dodane

Piknik sąsiedzki z okazji otwarcia nowego terenu zielonego w Oliwie

Piknik sąsiedzki z okazji otwarcia nowe…

W sobotę, 21 maja w nowopowstałym mini parku przy ulicy Opackiej w Gdańsku odbędzie się Piknik Sąsiedzki. Od godziny 10:00 do 15:00 na mieszkańców czekają m.in. warsztaty z budowania żaglówek, regaty...

18-05-2022 320 Rozrywka

Aktywna sportowa wiosna – ćwicz z nami na kampusie UG

Aktywna sportowa wiosna – ćwicz z nam…

Zadbaj o lepszą kondycję i dobre samopoczucie, dołączając do wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Pracownicy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG już od poniedziałku poprowadzą cykliczne zajęcia sportowe. Masz ochotę na...

14-05-2022 299 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31