ks. Kanonik mgr Waldemar Waluk ks. Kanonik mgr Waldemar Waluk

Jeszcze nowszy proboszcz Katedry. W parafii św. Stanisława Kostki bez zmian

Lis 01, 2014

Proboszczowie Katedry Oliwskiej zmieniają się jak w kalejdoskopie. Po pięciu dniach od ostatniej nominacji, abp. Sławoj Leszek Głódź mianował kolejnego proboszcza parafii katedralnej. Na swoim stanowisku pozostaje dotychczasowy proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki.

1 listopada arcybiskup Metropolita Gdański mianował proboszczem Parafii Archikatedralnej ks. kanonika Waldemara Waluka, notariusza Kurii Metropolitalnej. Pięć dni wcześniej ks. Waluk otrzymał nominację na proboszcza Parafii św. Stanisława Kostki na VII Dworze.

Przypomnijmy, że 27 października arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mianował proboszcza Katedry ks. Prałata Zbigniewa Zielińskiego proboszczem Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza.

Na tej samej uroczystości w siedzibie arcybiskupa Głodzia na Oruni, Metropolita Gdański mianował proboszczem Katedry ks. Prałata Henryka Kiedrowskiego, dotychczasowego proboszcza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Ksiądz Kiedrowski nie krył dużego zaskoczenia tą nominacją. Liczył, że będzie mógł pracować w swojej dotychczasowej parafii do emerytury. Księdzem jest tam od 32 lat.

Prawdopodobnie właśnie to wpłynęło na zmianę decyzji abp. Głodzia. Ks. Kiedrowski pozostaje w Gdyni. W związku z tym odwołano również dekret o przejściu do gdyńskiej parafii księdza  Mirosława Parackiego, dotychczasowego proboszcza Parafii Św. Stanisława Kostki. To z pewnością ucieszyło jego parafian. Ksiądz Paracki jest proboszczem tej wspólnoty od 10 lat.

Ks. Waldemar Waluk (który miał zająć miejsce Ks. Parackiego w kościele przy ul. Abrahama) w wyniku „odkręcania” poniedziałkowych zmian, został mianowany w sobotę proboszczem Katedry Oliwskiej.

Msza święta dziękczynna za posługę księdza proboszcza Zbigniewa Zielińskiego odbędzie się 7 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Archikatedrze Oliwskiej. Uroczyste wprowadzenie na urząd nowego proboszcza odbędzie się w niedzielę 9 listopada podczas Mszy św. o godz. 11.30.

Pw

fot. parafie Archidiecezji Gdańskiej

Nowi proboszczowie dwóch oliwskich parafii

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 listopad 2016 22:31

Komentarze   

-1 #11 Administrator 2015-02-17 22:06
Rozumiem, że chodzi o tę decyzję


http://www.archikatedraoliwa.pl/aktualnosci/aktualnosci/6573/zmiany-personalne
Informujemy, że decyzją Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Ks. Bartłomiej Zentkowski, zostaje przeniesiony do Parafii pw. św. Judy Tadeusza w Gdańsku-Łostowicach. Księdzu Bartkowi serdecznie dziękujemy za posługę w naszej wspólnocie (katecheza w szkole; opieka nad dziećmi ? Schola, przygotowanie do I Komunii ? Liturgiczną Służbą Ołtarza: redaktor czasopisma ?Trinitas? i moderator strony internetowej) i życzymy Bożego błogosławień-stwa w nowej parafii.

ks. Bartek
Cytować
-3 #10 monika 2015-02-17 18:20
Bardzo nie podoba się nam wszystkim decyzja Głódzia,że przeniósł ks.Kartka do innej parafii.Przykro też dzieciom,które idą do pierwszej Komunii.Głódz powinien sam się przenieść a nie dobrych uczynnych ludzi tak jak ks.Bartek
Cytować
+8 #9 Anna 2015-01-04 16:34
Nie mogę pogodzić się z przeniesieniem księdza Zielińskiego. To jest okrutne dla ludzi którzy Go znali. Nie wierze że pogodzony z taką decyzją biskupa odszedł.Tak się nie robi księże biskupie bo traci ksiądz zaufanie ludzi którzy chcą kochać Kościół.Proszę oddać ludzkiego księdza Zielińskiego.
Cytować
+5 #8 autor 2014-11-06 08:16
Cytuję Trzecinek:
Dokładnie, ale ks.Bramorski z pewnością też szczęśliwy nie jest, to nsprawdę doskonały pedagog i wybitny uczony a przy tym dobry człowiek, nie rozumiem abp.Głodzia takie kluczowe nominacje jak probostwo katedry powinny być raczej przemyślane i uzgadniane z nominatami,

Za czasów abp. Gocłowskiego tak było - przesunięcia proboszczów zazwyczaj były dyskutowane z samymi zainteresowanymi. Tutaj - cała sytuacja jednoznacznie pokazuje, że na pewno nie, i że abp Głódź po prostu poprzesuwał kilka osób, wyjątkowo bezmyślnie.

Cytuję Trzecinek:
dodatkowo ksiądz Kiedrowski to także dziekan Gdynia Śródmieście i prałat z wieloma obowiązkami, ponadto z wieloma zasługami dla Gdyni, skąd pomysł aby bez konsultacji z Nim, chociaz pytania o opinie przenosić do Oliwy, ponadto w wieku 66 lat gdzie to raczej praca dla młodszego księdza

To mogła by być forma awansu - o ile sam nominat byłby zainteresowany, a jak wiadomo, nie był i zdziwiła go ta sytuacja. Niewątpliwie natomiast do katedry potrzebny jest człowiek młody, z zapałem, siłami - wystarczy spojrzeć na x Zielińskiego, pewnie ok. 20 lat młodszego od x Kiedrowskiego.

Cytuję Trzecinek:
i lepiej jednak z Gdańska, powiązanego najlepiej z kurią w końcu to bliska współpraca z Abp.

Z tym to bym nie przesadzał. To nie ma znaczenia żadnego. Mając na uwadze poziom i klucz doboru kurialistów od czasu nastania Głódzia - niestety, im dalej od kurii, tym lepiej.


Cytuję Trzecinek:
Ale juz emerytura za karę to naprawdę nie fair

To nie miało być fair. To miał być czytelny znak dla innych księży: bierzesz, co daję, albo (za przeproszeniem) won. Nie bez powodu - kurialista, człowiek z doktoratem, najmłodszy prałat w diecezji - sam uciekł niedawno z Gdańska. Do Kanady.

Cytuję Trzecinek:
Tak na marginesie szkoda mi Bp Szlachetki tak pogodny i dobrze nastawiony do ludzi człowiek a musi jakoś współpracować z abp Glodziem, zupełnie innym człowiekiem, nie uznających dialogu i kompromisu

Episcopabili było wielu - w tym sensie, że wielu chciało, a o jeszcze innych się mówiło. Terno przepadło w Watykanie nie jedno - efekt mamy, biskup jakby zupełnie przypadkowy, spoza struktur, układów.
Cytować
+7 #7 Trzecinek 2014-11-04 23:50
Dokładnie, ale ks.Bramorski z pewnością też szczęśliwy nie jest, to nsprawdę doskonały pedagog i wybitny uczony a przy tym dobry człowiek, nie rozumiem abp.Głodzia takie kluczowe nominacje jak probostwo katedry powinny być raczej przemyślane i uzgadniane z nominatami, dodatkowo ksiądz Kiedrowski to także dziekan Gdynia Śródmieście i prałat z wieloma obowiązkami, ponadto z wieloma zasługami dla Gdyni, skąd pomysł aby bez konsultacji z Nim, chociaz pytania o opinie przenosić do Oliwy, ponadto w wieku 66 lat gdzie to raczej praca dla młodszego księdza i lepiej jednak z Gdańska, powiązanego najlepiej z kurią w końcu to bliska współpraca z Abp.
Ale juz emerytura za karę to naprawdę nie fair
Tak na marginesie szkoda mi Bp Szlachetki tak pogodny i dobrze nastawiony do ludzi człowiek a musi jakoś współpracować z abp Glodziem, zupełnie innym człowiekiem, nie uznających dialogu i kompromisu
Cytować
+11 #6 autor 2014-11-04 13:04
Przedmówca Trzecinek bardzo dobrze to ujął. Pzy całej sympatii dla x Bramorskiego - jego doświadczenie pracy w parafii ogranicza się bodajże do 1 (słownie: jednego) roku tuż po święceniach, potem studia, praca w seminarium i obecnie w GAKT w Gdyni.

Czy to jest osoba nadająca się na proboszcza gdziekolwiek, a tym bardziej do dużej miejskiej parafii? Nie sądzę. Za to znowu wraca świetne rozumowanie - ma tytuły (prałat, kanonik), doktoraty (i habilitację) = nada się. Totalne nieporozumienie.
Cytować
+13 #5 Trzecinek 2014-11-03 20:36
Szkoda księdza Kiedrowskiegi, naprawdę ceniony kapłan i doskonały proboszcz, co jeszcze bardziej dziwi na jego miejsce powołany został prałat Bramorski, typowy wykładowca i profesor, pewnie też na siłę i rowniez mocno zaskoczony...
Cytować
+28 #4 autor 2014-11-02 13:03
A x Kiedrowskiego szkoda - jak widać, w jego wypadku "postawienie się" biskupowi kosztowało urząd proboszcza w Gdyni. Zostaje tam, jednakże jako emeryt... choć do emerytury ma 10 lat (wg prawa kanonicznego), i nic tej emerytury nie zapowiadało.

Heh, szkoda gadać. Kolejny, niestety, dowód, jakim nas biskupem pokarało.
Cytować
+9 #3 autor 2014-11-02 09:35
Hm, nie do końca zgadzam się z przedmówczynią.

Może x Zieliński miał dość trochę na pewno wyczerpującej pracy w katedrze? Może ucieszyło go nowe wyzwanie, nowa parafia, w której też wiele jest do zrobienia? A może po prostu faktycznie nie miał siły na wojowanie z Głódziem.

Natomiast w ogóle nie dziwię się temu, że x Kiedrowski po 30 latach pracy i ok. 10 latach do emerytury nie chciał przenosin, będąc lubianym w Gdyni. Podobnie, x Paracki wiele zrobił i stworzył w parafii św. Stanisława, cieszy się bardzo dobrą opinią. Dlatego zrozumiałym jest, że te osoby - sprawdzone w swoich parafiach i doceniane - nie chciały się przenosić. Taki "awans" i "nagroda" na siłę.

A że w św. Michale w Sopocie po x Zielińskim trafił się, hm... dość nijaki (delikatnie mówiąc) następca, to już inna para kaloszy. Za to Sobowidz po tym księdzu (do Sopotu trafił stamtąd) dostał bardzo dobrego proboszcza :)
Cytować
+6 #2 ana 2014-11-01 22:45
Tak, niestety Ks.Zieliński odchodzi... Nie każdy chce sie postawić biskupowi... Nie każdy kombinuje jak mu wygodnie - kiedrowski i paracki wstyd!!!
Oliwa żaluje tak wspaniałego proboszcza, Sopot też płakał i płacze nadal...
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1347 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1103 Historia

Ostatnio dodane

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 266 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 784 Rozrywka