Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Nowy Park Oliwski - uroczyście otwierali a teraz przegania ochrona

Lis 26, 2014

- Przed wyborami hucznie otwierali a teraz ochroniarz przegania ? skarży się nasz czytelnik. Utrudniany jest dostęp do nowej część Parku Oliwskiego, należącej do firmy Doraco.

Park_Oliwski_20141110_135355

Brama na trasie do Dworku Saltzmanna

- Chciałem ponownie zwiedzić okolice dworku ogrodnika w Parku Oliwskim  - opisuje pan Przemysław. - Byłem tam dwa miesiące temu. Teraz od strony mostku ustawiono płot i wisi tabliczka, że z powodu budowy wejście jest od strony ul. Opackiej. Poszedłem tam i dostałem się na teren alejek w pobliżu przedszkola. Po chwili pojawił się ochroniarz, który grzecznie zaczął mnie wypraszać ? mówi nasz czytelnik. -  Argumentował, że trwa tu budowa. To dziwne, ponieważ słyszałem, że ta część też będzie dostępna w godzinach otwarcia Parku Oliwskiego. Przed wyborami hucznie otwierali a teraz ochroniarz przegania ? stwierdza pan Przemysław.

21 września, jeszcze przed wyborami samorządowymi, z okazji otwarcia nowych części Parku Oliwskiego odbył się cołodzienny festyn. Uroczystego otwarcia terenów położonych pomiędzy ogrodem botanicznym a ul. Opacką dokonał osobiście Prezydent Paweł Adamowicz.

Publiczne zaproszenie na wydarzenie mówiło o otwarciu:

- 0,5 ha barokowego ogrodu wraz z ?odtworzoną historyczna zabudową Folwarku Saltzmanna?

- 0,4 ha "zakątku" z elementami japońskimi

Dogadaliśmy się - czyżby?

- To były tereny przez ostatnie kilkadziesiąt lat niewykorzystywane na cele parkowe. (...) Chciałbym w tym miejscu podziękować naszym partnerom z firmy Doraco, że się dogadaliśmy - mówił Prezydent Gdańska do zgromadzonej na festynie publiczności. Zapewne prezydentowi chodziło transakcję z 2012 roku, kiedy Korporacja Budowlana Doraco przejęła od miasta działki przy Parku Oliwskim, płacąc mieszkaniami na Szadółkach. O istnieniu takiej transakcji mieszkańcy i radni miasta dowiedzieli się dopiero po pojawieniu się przedstawicieli Doraco na terenie działki wykorzystywanej od 1945 roku przez przedszkole. Potem doszło jeszcze do kolejnej zamiany gruntów tak aby Ogród Japoński powstał na terenie miejskim a nie jak wcześniej planowano na terenie Doraco.

Park urządzony na terenach Doraco miał być otwarty dla mieszkańców do zwiedzania  - deklarowano w tym i ubiegłym roku. 21 weześnia, goście przechadzali się po obu częściach "owej części" Parku.

Dbamy o bezpieczeństwo

- Dlaczego, mimo uroczystego otwarcia obu kompleksów 21 września, zamknięte jest przejście z Parku Oliwskiego na teren parkowy firmy Doraco -  zapytaliśmy 13 listopada firmę Doraco oraz Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego. Odpowiedź pojawiła się dopiero dziś (26 XI) po przesłaniu zapytania do sztabu wyborczego Pawła Adamowicza. Odpowiedź Korporacji Budowlanej otrzymaliśmy okrężną drogą, poprzez Biuro Prasowe Miasta.

- W odpowiedzi na Pana uwagi, dotyczące zamkniętego przejścia z Parku Oliwskiego na teren prywatny firmy Doraco, pragniemy udzielić szczegółowych informacji na temat zaistniałej sytuacji - odpisuje Andżelika Cieślowska, Prezes Zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

- Wstęp na teren Ogrodu Doraco jest możliwy od ulicy Opackiej drogą prowadzącą do Dworku Saltzmanna. Przejście na teren Doraco od strony Parku (mostku) pozostanie tymczasowo niedostępne, ze względu na prowadzone prace budowlane przy wznoszeniu nowych budynków. Wynika to z troski o bezpieczeństwo osób postronnych i przedszkolaków z sąsiadującego z Doraco Przedszkola nr 39. Powyższa sytuacja jest podyktowana troską o bezpieczeństwo osób korzystających z tej części Parku. Zadbaliśmy o to, by przy wejściu od strony Parku pojawiła się informacja o wejściu na teren Doraco od strony ulicy Opackiej (odwiedzający mogą korzystać z tej części w godzinach pracy Doraco do 17:00 w dni powszednie, do 14:00 w sobotę, w niedzielę teren jest zamknięty) - informuje Prezes Zarządu Doraco.

Miasto ma nadzieję

Sprawdzaliśmy i rzeczywiście od strony nowego Ogrodu Japońskiego nadal nie można dostać się na teren przyległy do Dworku Saltzmanna. Mimo tego, że wnoszony na terenie Doraco budynek posiada własne ogrodzenie, które zabezpiecza przed wejściem na teren budowy. W swoim liście Prezes Doraco nie odniosła się do faktu, że ochroniarze wypraszają osoby wchodzące od ul. Opackiej.

- Miasto liczy na szybkie zakończenie inwestycji, tak, aby dostęp do nowych części Parku nie był utrudniony - deklaruje Emilia Salach z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Niestety nie wiadomo kiedy inwestycje Doraco w pobliżu parku się zakończą. W posiadaniu Korporacji Budowlanej jest jeszcze duża działka leżąca między ?Folwakiem Saltzmanna? a torami tramwajowymi wzdłuż al. Grunwaldzkiej.

Tomasz Strug

Park Oliwski - otwarto nową część a stara nadal niszczeje

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 czerwiec 2020 14:28

Komentarze   

+4 #3 Umbrella Security 2014-12-14 22:25
Zarząd Umbrella Security oświadcza, iż pracownicy naszej firmy nie otrzymywali poleceń, aby wypraszać osoby znajdujące się na terenie Ogrodu Doraco w godzinach ustalonych jako ogólnodostępne.
Pracownicy Umbrella wielokrotnie służyli pomocą gościom przebywającym na terenie Ogrodu Doraco.

Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi, tak abyśmy mogli być bardziej pomocni gościom Ogrodu Doraco.
Informację zawarte w powyższej publikacji zostaną zweryfikowane w ramach wewnętrznego postepowania wyjaśniającego.
Wszelkie informacje prosimy kierować na adres e-mail: .
Cytować
-2 #2 Ciekawska 2014-11-28 19:16
Dzisiaj z kolei pojawiły sę jakieś dziwne słupki na przejściu koło wodospadu. Wygląda to cokolwiek dziwniei jest niebezpieczną przeszkodą na drodze. Warto byłoby się tym zainteresować.
Cytować
+7 #1 Kamil 2014-11-27 12:06
Ja również pisałem do "Doraco", które poinformowało mnie, że można w godzinach otwarcia parku dostac sie od strony ulicy Opackiej. Byłem kilka razy i zawsze furtka była zamknięta. Teraz nawet nie wiadomo czy po wybudowaniu tych obecnie budowanych biurowców będzie można tam wejść. Całe to wielkie otwarcie troche mnie zdenerwowało. Bo ani to na teren "Doraco" nie można wchodzić, ani Ogród Japoński nie jest dokończony ani nie powstał Ogród Bylin przy Palmiarni. Smutne to.
Cytować

Newsletter

Historia

Upamiętnienie prof. Mariana Osińskiego

Gdańsk, ale również Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg zawdzięczają śp. profesorowi Marianowi Osińskiemu odbudowę historycznych dzielnic po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. W poniedziałek, 16 października w Oliwie zostanie odsłonięta pamiątkowa...

16-10-2021 153 Historia

Uwaga, detal!

W ramach projektu „Uwaga, detal!” Fundacja Polanki kieruje uwagę na detal architektoniczny w Gdańsku – Oliwie. Warto go dostrzec, poznać i chronić. 

20-09-2021 791 Historia

Ostatnio dodane

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 66 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 143 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31