Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Przycinanie drzew przy oliwskich ulicach

Lut 10, 2015

Zima to dobry czas na pielęgnację drzew. W tym tygodniu rozpoczyna się odtwarzanie mini osi widokowej z ul. Spacerowej na Oliwską Katedrę. Natomiast do końca lutego formowane będą lipy rosnące przy ul. Liczmańskiego.

Katedra-1_przycinka_ZDIZ

Drzewa zasłaniające widok na Katedrę Oliwską  Fot. Karol Stańczak

- W środę zaczyna się tworzenie mini osi widokowej w okolicy skrętu z ul. Spacerowej w ul. Opacką ? zapowiada Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Wszystko po to, żeby z terenów rekreacyjnych położonych po przeciwnej stronie skrzyżowania można było zobaczyć Katedrę Oliwską.

W ramach prac podcięte będą drzewa rosnące na działce położonej tuż przy skręcie w ul. Opacką oraz wycięte zostaną samosiewy. Prace w tym miejscu mają potrwać około tygodnia.

Kolejna przycinka na Liczmańskiego

W ostatni, trzeci etap wchodzą prace związane z obniżaniem koron drzew rosnących przy ul. Liczmańskiego. Cięcia przy tej ulicy potrwają do końca lutego. Dzięki temu drzewa mają odzyskać rozmiary zbliżone do historycznego wyglądu ulicy a przy okazji zmniejszy się ich podatność na uszkodzenia przez wiatr. - Proces przycinki drzew trzeba więc było podzielić na etapy, tak aby formowanie nie odbywało się na zasadzie szoku, a łagodnych zmian - mówi Kaczmarek.

Na formowanie drzew przy ul. Liczmańskiego zgodę wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Liczmanskiego-5_przycinka_ZDIZ

ul. Liczmańskiego  Fot. Karol Stańczak

Na bardzo wyrośnięte drzewa zwracają uwagę mieszkańcy innych oliwskich ulic.

- Zwracali się do nas mieszkańcy ul. Polanki, którym przeszkadzają coraz wyższe drzewa ? mówi Marek Szreder z Rady Dzielnicy Oliwa. - W mieszkaniach jest coraz ciemniej. Niestety drzewa te były przez lata podcinane od dołu. Dlatego specjaliści z ZDiZ stwierdzili, że korona tych drzew znajduje się zbyt wysoko i nie bardzo jest o co je skracać.

Oliwa za przykład

Podobne prace prowadzone są przy ul. Narutowicza, czyli wzdłuż głównej alei prowadzącej do gmachu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu. Rok temu rozpoczął się, rozłożony na trzy lata, proces przywracania zielonemu szpalerowi drzew ich historycznego kształtu. Ostatni raz lipy kształtowano tam przed II Wojną Światową. Teraz osiągają one rozmiary nawet do 16 metrów wysokości.

Narutowicza-5_przycinka_ZDIZ

Prace przy ul. Narutowicza

- Prace na ul. Narutowicza podzielone zostały na trzy etapy ? wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. - Pierwszy odbył się rok temu. Kolejny startuje dziś. Wszystko po to, żeby lipom w alei przywrócić szpalerowy kształt nie narażając ich na zbyt duży szok spowodowany radykalnymi cięciami - dodaje.

Na wiosnę przyszłego roku, drzewa z ulicy Narutowicza będą miały kształt taki, jak lipy w Starej Oliwie (np. na ul. Kaprów lub ul. Obrońców Westerplatte).

Pp

Nowe drzewa w Oliwie

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

0 #7 wojtek 2015-03-22 21:37
Na wielu ulicach starej Oliwy obcinanie gałęzi jest robione w sposób daleki od profesjonalizmu.
Za parę miesięcy chodząc wieczorami po ulicach będziemy narażeni na urazy twarzy (oczu) przez niskie odrosty spartaczonego obcięcia dolnych gałęzi. Taka sytuacja powtarza się od wielu lat.
Cytować
+3 #6 Basia 2015-03-09 18:19
Zobaczycie, że za dwa lata nikt nie zauważy, że drzewa były przycinane - a za cztery będziecie szukali firmy, która ponownie je przytnie :)
Cytować
-4 #5 Wojtek 2015-03-07 23:24
w naszym mieście raz wycięte drzewo nie znajduje swojego młodego następcy. Radziłabym ratować to co jest bo nowego nie będzie. Chyba, że ktoś lubi dużo miejsca do parkowania. Jeśli ma jednak takie priorytety to są leprze dzielnice do mieszkania niż Oliwa
Cytować
0 #4 kz 2015-03-03 21:32
Witam,zapraszam wszystkich, by obejrzeć, co "pięknego" zrobiono na rogu ul.Spacerowej i Opackiej!Obraz po wycince drzew nadaje się do telewizji-śmieci,zostawione przycięte konary i gałęzie,pozrywane banery reklamowe i stare ogrodzenie(tylko we fragmentach)-dramat!i pomyslec,ze w zalozeniu chciano odkryc widok na Katedrę,absurd!moze i widać kościół ale tez przy okazji ogromny niezagospodarowany teren...może ktoś wreszcie zrobi cos z tym, bo wstyd,ze tak to wygląda???
Cytować
-2 #3 Larry 2015-03-03 18:49
Jako mieszkaniec ul.Liczmańskiego pragnę podziękować osobie, która podjęła decyzję o przycięciu drzew. Dzięki temu mieszkania będą bardziej doświetlone.Uważam jedynie, że zamiast takiej przycinki powinna być przeprowadzona wycinka tych drzew, a na ich miejsce posadzone nowe drzewa.Te zaś które zostały wycięte powinny zostać sprzedane. Niema bowiem żadnego uzasadnienia trzymanie drzewa aż spróchnieją. Rozumiem jednak, że w dobie szalejącej religii "Glonalnego Odżumienia" podjęcie takiej decyzji jest trudne. Ale dobra i "psu mucha" :)
Cytować
+9 #2 odprowadzacz żony 2015-03-01 22:43
Żona mi mówi, że widziała nie takie przypadki a koniec końców drzewa wybuchły zielenią.
Cytować
-6 #1 Gosia30 2015-02-28 18:50
Witam serdecznie,
chciałabym poruszyć temat zniszczenia drzew na ulicy Liczmańskiego (skrzyżowanie z Leśną). Jadąc dziś autem moim oczom ukazał się straszny widok. Olbrzymie stare, rosnące tam od dziesięcioleci (jak nie więcej) drzewa zostały przycięte. Przycięte to mało powiedziane, te drzewa zostały okaleczone i zniszczone. Liczące kilkanaście i więcej metrów wysokości zostały obcięte do wysokości kilku metrów. Nie można tu już mówić o drzewach bo są to już tylko gołe grube pnie, które już nigdy nie obrodzą zielenią. Wyglądają wręcz strasznie. Człowiekowi cisną się łzy do oczu jak na to patrzy. Te drzewa zawsze były ozdobą tej ulicy a teraz straszą! Wiem, że planowane było przycinanie drzew w tej okolicy ale to co zostało zrobione znacznie odbiega od normy. Na razie dewastacji uległa tylko część drzew na ulicy liczmańskiego, kolejne trzeba przed taką bezmyślnością uratować.

Gosia
Cytować

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2160 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5110 Historia

Ostatnio dodane

Gra Terenowa na Orientację Oliwa - Dolina Elfów

Gra Terenowa na Orientację Oliwa - Doli…

Stowarzyszenie Almanak i Rada Dzielnicy Oliwa zapraszają na  18-ty epizod XI sezonu Gier Parkowych na Orientację.  Uwaga! Mieszkańcy Oliwy sa zwolnieni z opłat za start (zgłoszenia do 8 lipca). Gry Parkowe na Orientację Jak...

06-07-2022 149 Rozrywka

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 282 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31