Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Pomysły na serce Oliwy

Lut 15, 2015

Do 17 lutego można oglądać pomysły na zagospodarowanie Placu Inwalidów Wojennych w Oliwie. Tego dnia odbędzie się również debata na temat przyszłości tego miejsca.

W wyniku wewnętrznego konkursu w Biurze Rozwoju Gdańska powstało kilkanaście projektów - nowych wizji Placu Inwalidów Wojennych. Swoją wizję przedstawił także Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków - jest to zespołowa praca architektów Urzędu Miejskiego.

Prace te od tygodnia można oglądać w dawnej księgarni przy ul. Opata J. Rybińskiego 25 (również w weekend w godzinach 13 - 19). 

-Chcemy zaprosić do współpracy użytkowników tego placu, a dobrym sposobem na rozpoczęcie dialogu jest właśnie wystawa pokonkursowa - deklaruje dyrektor BRG Marek Piskorski. 

- Ważne jest by mieszkańcy Oliwy mieli szansę wypowiedzieć się i zostać usłyszanym - mówi Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska.

Wersnisaż wystawy, który odbył się 6 lutego, przyciągnął wielu oliwian. - Pierwszy raz widzę, żeby na temat planowania przestrzennego było takie zainteresowanie - powiedziała Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa w Biurze Rozwoju Gdańska. - Tutaj rola Fundacji i Rady Dzielnicy są bardzo wpływowe i dzięki temu nareszcie mamy przyzwoitą frekwencję.

Plac_Inwalidw_wystawa_BRG20150206_48

Miasto chce sprzedać część terenów przy Placu Inwalidów Wojennych. Wcześniej jednak stwierdzono, że ustalenia obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego nie spełniają dzisiejszych potrzeb użytkowników tego miejsca.

- Prezydent Wiesław Bielawski zgodził się z nami w tej sprawie - opowiadała Irena Romasiuk. W Urzędzie Miejskim odbyło się zebranie przedstawicieli Wydziału Architektury i Ochrony Zabytków, Wydziału Skarbu oraz BRG. - Ustalono, że nie będzie tej sprzedaży tylko będzie zmiana planu a wcześniej konkurs dla pracowników BRG - mówi Romasiuk. - Chcemy pokazać potencjał miejsca, jakie są pomysły.

Na wystawie można wypełnić ankietę, która ma pomóc w dyskusji, która odbędzie się w Radzie Dzielnicy Oliwa (17 lutego, godzina 18).

Jednym z najważniejszych kryteriów konkursowych było zachowanie przejścia pieszego przez plac (między przystankiem tramwajowym a wejściem głównym do Parku Oliwskiego), czego nie ma w planie obowiązującym.

Kolejnymi, istotonymi, warunkami było:

- wyeksponowanie placu jako istotnej przestrzeni publicznej w pierzei ul. Opata Rybińskiego.

- zaprojektowanie zabudowy zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (max. wysokość zabudowy na placu to 11 metrów a przy Obr. Westerplatte 12,5 metra wysokości)

- zaprojektowanie elementów tworzących nowe wartości krajobrazu miejskiego, czyli dominantę architektoniczną, osie kompozycyjne i zamknięcia widokowe

- podanie funkcji budynków

- rozwiązanie układu komunikacji kołowej ? parking lub nowa lokalizacja dla tego parkingu (lub jego części) na minimum 30 samochodów osobowych

- zaprojektowanie zieleni z zachowaniem wartościowego drzewostanu.

- Musimy się wszyscy zastanowić co chcemy, żeby na tym placu było - mówi Małgorzata Chmiel, przewodnicząca Komisji Rozwoju Przestrzennego Rady Miasta Gdańska. - Czy chcemy parkingu? Czy chcemy żeby była zieleń i przejście? A może chcemy by ten teren był zabudowany?

Radna Chmiel zastanawiała się czy to powinien być plac miejski, park miejski czy też centrum usługowe lub mieszkaniowo - usługowe.

- Często pojawia się komentarz, że deweloper zrobi i tak co będzie chciał - mówił na wernisażu Tomasz Strug z Rady Dzielnicy Oliwa. - I tak często się w Gdańsku dzieje! Dlatego, że tylko deweloper pojawia się na podobnych spotkaniach w Biurze Rozwoju Gdańska. Dlatego zachęcam abyśmy uczestniczyli aktywnie w tej procedurze. To bardzo ważne, bo mieszkańcy budzą się dopiero, gdy dana inwestycja się buduje. - mówił Strug. - To co tu powstanie, będzie na 100 lat a może i dłużej. To serce Oliwy, ostatnie takie wolne miejsce gdzie możemy się spotkać w dużej ilości osób, gdzie można zorganizować festyn , to jest brama do parku.

Wystawa czynna będzie czynna w dawnej księgarni do 17 lutego włącznie. Tego dnia w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa (ul. Opata J. Rybińskiego 10) o godzinie 18, odbędzie się debata z udziałem mieszkańców i projektantów BRG. 

Stella Strug

Jaki ma być Plac Inwalidów Wojennych?


Ostatnio zmieniany środa, 18 wrzesień 2019 20:43

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 1721 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 4599 Historia

Ostatnio dodane

Piknik sąsiedzki z okazji otwarcia nowego terenu zielonego w Oliwie

Piknik sąsiedzki z okazji otwarcia nowe…

W sobotę, 21 maja w nowopowstałym mini parku przy ulicy Opackiej w Gdańsku odbędzie się Piknik Sąsiedzki. Od godziny 10:00 do 15:00 na mieszkańców czekają m.in. warsztaty z budowania żaglówek, regaty...

18-05-2022 322 Rozrywka

Aktywna sportowa wiosna – ćwicz z nami na kampusie UG

Aktywna sportowa wiosna – ćwicz z nam…

Zadbaj o lepszą kondycję i dobre samopoczucie, dołączając do wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Pracownicy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG już od poniedziałku poprowadzą cykliczne zajęcia sportowe. Masz ochotę na...

14-05-2022 299 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31