Sprzedano dawną przychodnię

Kwi 28, 2015

 

Dawna przychodnia przy pętli tramwajowej w Oliwie została sprzedana. Nowy właściciel ma cztery lata rewaloryzację i adaptację budynku. - Oliwa zyska nowe, tętniące życiem miejsce, wpisujące się w charakter dzielnicy - zapowiada inwestor.

Stara_Przychodnia_Oliwa20140513_119

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku przeprowadzono dziś przetarg publiczny na nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem byłej przychodni zdrowia, położonej w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 505-513.

Nowym właścicielem został jedyny uczestnik przetargu -  firma  Moderna Investment sp. z o.o. z Gdyni. Budynek dawnej przychodni wraz z przyległą działką sprzedano za cenę 7.642.670 zł (cena wywoławcza powiększona o jedno postąpienie). Sprzedana nieruchomość składa się z dwóch działek (o numerach ewidencyjnych 321 i 320/3) o łącznej powierzchni 5699 m2 .  Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, przewidziane są tu funkcje usługowowe .

– Ze względu na niezwykłość miejsca, planując inwestycję, będziemy współpracowali z konserwatorem zabytków i zadbamy o jej wysoką klasę – podobnie, jak czyniliśmy to w przypadku naszych dotychczasowych realizacji w Gdyni -zapowiada Adam Małaczek, Prezes Zarządu Moderna Investment.

Inwestor nie ujawnia jeszcze konkretnych planów co do nieruchomości w Oliwie. - Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas, dziś – w dniu ogłoszenia wyników przetargu – możemy jedynie z całą pewnością powiedzieć, że Oliwa, w miejsce zdewastowanego przez lata obiektu, zyska nowe, tętniące życiem miejsce, wpisujące się w charakter dzielnicy – dodaje prezes Małaczek.

Gmach byłej przychodni zdrowia (o powierzchni użytkowej 2.708 m2) , jako obiekt o wartościach kulturowych, ma zostać zrewitalizowany. Stosowny zapis ma się pojawić w umowie notarialnej.

- Miasto, mając na uwadze atrakcyjne położenie nieruchomości przy głównej arterii komunikacyjnej Miasta w zabytkowej części Oliwy oraz zdając sobie sprawę ze stanu technicznego budynku byłej Przychodni Zdrowia, który winien być w jak najszybszym terminie poddany pracom budowlanym, w warunkach przetargu określiło czteroletni termin na przeprowadzenie adaptacji i rewaloryzacji budynku  – tłumaczy Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Pozostałe budynki znajdujące się na przedmiotowej nieruchomości przeznaczone są do rozbiórki na koszt nowego nabywcy.

Część parterowych budynków (przy skrzyżowaniu z ul. Ceynowy) została rozebrana już wcześniej - na koszt miasta.

Co się stanie, jeśli właściciel nie wykorzysta właściwie wyznaczonych czterech lat na rewaloryzację budynku?

- Gwarancje bankowe opiewać będą na taką kwotę, za jaką sprzedana będzie nieruchomość – odpowiada Dariusz Wołodźko. - Oznacza to, że jeżeli przez cztery lata nie będzie rewaloryzacji budynku, to Miasto otrzyma drugi raz kwotę 7.642.670 zł.

Stara_przychodnia_60464

Granice terenu sprzedanego za 7.642.670 zł

Firma Moderna Investment  z od ponad dekady działa na rynku nieruchomości oraz inwestycyjnym. Sztandarową inwestycją przedsiębiorstwa jest wznoszony obecnie kompleks o nazwie „Baltiq Plaza” przy ul. Świętojańskiej w Gdyni. Firma jest również realizatorem „Kamienicy Moderna” przy Placu Kaszubskim w Gdyni (wyróżnionej nagrodą „Czas Gdyni” dla najlepszej inwestycji w kategorii Architektura) oraz luksusowego apartamentowca „Ligthouse” – również w tym mieście.

W planach są kolejne przedsięwzięcia z tzw. „górnej półki”: „Villa Jasna” z 22 apartamentami wakacyjnymi w Jastrzębiej Górze, ekskluzywna „Victoria Residence” w centrum Sopotu przy ul. Kościuszki 66 oraz nowoczesna „Nautikka” w Gdyni przy ul. Pomorskiej 8.

Pozytywne rozstrzygnięcie  dzisiejszego przetargu na rzecz Spółki nie przesądza jednoznacznie, że stanie się ona ostatecznie właścicielem omawianej nieruchomości gruntowej. -  Gdy nabywca nie dostarczy w terminie 3 dni przed datą podpisania umowy notarialnej wszystkich elementów wchodzących w skład gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, będzie to równoznaczne z brakiem zabezpieczenia i odmową podpisania przez Miasto umowy notarialnej –  wyjaśnia Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego. Podpisanie umowy notarialnej ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Pp

Zróbmy coś z dawną przychodnią!

Ostatnio zmieniany środa, 17 maj 2017 15:06

Komentarze   

+4 #8 grzgrz 2015-05-17 14:30
wystarczyłoby gdyby mieszkańcy nie śmiecili gdzie popadnie i dbali o najbliższe otoczenie swoich posesji.

Wszelkie akcje oparte o pospolite ruszenie mają to do siebie, że łatają dziury pozostawiane przez brak systematycznego wykonywania drobnych czynności (no i brak regularnie opróżnianych śmietników)
Cytować
+1 #7 Gość 2015-04-30 11:30
Może zorganizować jakąś sąsiedzką akcję na zasadzie Sprzątania Świata?
Cytować
+9 #6 Grzgrz 2015-04-29 21:36
wszędzie w Oliwie jest brud. Sprzątam trawnik wzdłuż posesji - drodzy sąsiedzi syfią czym popadnie - od psich kup, przez kipy po wszelkiego autoramentu opakowania i drobniejsze śmieci. Niemała część tego trafia tez za płot, na posesję. To na Polankach.

Przez chwilę, z tytułu remontu, mieszkałem też na Grottgera. Niesamowite jest to jak bardzo mieszkańcy (wszystkie mieszkania wykupione, budynek zadbany, sąsiedztwo ęą) nie dbali o teren wspólny i przyległy chodnik.

O oklicach wejść do lasu, stawach leśnych i pustostanach lepiej nie wspominać.

Przykro mi bardzo ale oliwianie to - po dzielnicy sądząc - syfiarze.
Cytować
+6 #5 Gość 2015-04-29 20:58
A propos wyrzucania śmieci: ten syf, który co roku pozstaje w krzakach po zimie jest nie do przyjęcia. Uważam, że miasto powinno się zainteresować stanem trawników, co nie znaczy, że staram się usprawiedliwić ludzi, którzy wyrzucają wszystko na chodnik. Tak czy inaczej zaśmiecone tereny ciągną się przez całą al. Grunwaldzką do Castoramy, co negatywnie wpływa na wizerunek dzielnicy i jej mieszkańców.
Cytować
+12 #4 Grzgrz 2015-04-29 09:53
ogólnie bardzo dobra informacja - byle nie zrealizował się scenariusz pożarniczy... .

Teraz jeszcze tylko mieszkańcy mogliby przestać syfić na swoich posesjach i wokół, miasto zagospodarować ugory i Oliwa ma szansę być ładną dzielnicą.
Cytować
+15 #3 MichałOliwa 2015-04-29 09:31
Też podobna myśl przyszła mi w pierwszej kolejności do głowy. Ale załóżmy, że się mylimy i wreszcie ta okolica będzie jakoś wyglądała. Zastanawia mnie też, kto jest właścicielem terenu przed dworcem w Oliwie - od budynku dworca do Hołdu Pruskiego oraz analogicznego terenu po drugiej stronie. Po długim czasie miałem przyjemność objechać koleją spory kawałek Polski i rzuca się w oczy, jak zaniedbane dotąd przydworcowe tereny nabrały blasku, najlepszy efekt w przypadku starych, zabytkowych dworców. Sam dworzec w Oliwie niedawno odnowiono (przydałyby się jeszcze kamery, żeby hołota nie obróciła tego w ruinę), aż się prosi żeby uczynić perełkę z placu przed dworcem. Szpetne budy po obu stronach, brud, krzywe chodniki i chaos - nie jest to dobra wizytówka dzielnicy.
Cytować
-5 #2 krzaczek 2015-04-28 19:02
A jednak duch KOMERCJI zwyciężył .Niestety ! A była niezwykła okazja by stworzyć Centrum Aktywności Obywatelskiej.
Ale widać w kasie puściutko i trzeba na gwałt wyprzedawać co się da !
Cytować
-1 #1 wojtek 2015-04-28 15:34
Wkrótce zapewne wybuchnie pożar i wtedy zaśpiewamy: powstało pogorzelisko, ale będzie bankowisko...
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 616 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1168 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 153 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1256 Rozrywka