Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Gdański Wachlarz Hipokryzji Reklamowej

Maj 04, 2015

Miał służyć do walki z nielegalną reklamą, w trosce o estetykę i  jakość krajobrazu miejskiego. Tymczasem, legalnie stał się nośnikiem reklamy zachwalającej Europejskie Centrum Solidarności.

Czyewskiego_Wachlarz_20150504_112620_Jzefa

Reklama pod "Gdańskim Wachlarzem Możliwości"

W połowie października ubiegłego roku miasto ustawiło u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Czyżewskiego w Oliwie wielką konstrukcję, która miała zasłonić nielegalnie postawioną tam reklamę. Koszt konstrukcji oraz jej ustawienia wyniósł ponad 30 tys. złotych. Instalacja powstała w wyniku współpracy z Pracownią ?Sztuka w Przestrzeni Publicznej? z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Gdański Wachlarz Możliwości to poszerzenie dotychczasowego wachlarza możliwości w grze o jakość przestrzeni, w tym wobec zawłaszczających i degradujących ją inwazyjnych nośników reklamy ? chwalił się wówczas Michał Szymański, ówczesny kierownik Referatu Estetyzacji Miasta w Urzędzie Miejskim.

Instalacja wachlarza przyniosła natychmiastowy efekt. Właściciele gigantycznej powierzchni na reklamę zdemontowali ją tego samego dnia. Od tego czasu trwała medialna dyskusja nad urodą wachlarza i możliwościami jego ponownego wykorzystania w innych miejscach. 

Czyewskiego_20150504_112527_Jzefa

Tymczasem nasze wielkie zdziwienie wywołały reklamy zamontowane u podnóża wachlarza. Dla kierowców jadących od strony Sopotu, zza krzaków, ?na wystawę i na kawę? zaprasza  Europejskie Centrum Solidarności.

- Jest to reklama społeczna, nietypowa, na nośnikach, które mają imitować puzzle ? kiedyś symbol ECS ? mówi Michał Szymański z Działu Estetyzacji w Zarządzie Dróg i Zieleni (poprzednio Referat Estetyzacji Miasta w Urzędzie Miejskim). ? Tego typu formy, jako tymczasowe, są dopuszczalne. Nie jest to nieestetyczne samo w sobie.

- Nie widzicie sprzeczności w tym, że mówicie o szpetnej reklamie koszulki polo a gdy pojawia się reklama społeczna, to  jest ok ? pytam kierownika Działu Estetyzacji w ZDiZ.

- Spójrzmy na to z punktu widzenia wielkości tej reklamy. To jest coś jakby dominantą w przestrzeni a to (reklama ECS) jest element tymczasowej instalacji, która się pojawia i znika ? odpowiada Szymański. - W przypadku tego miejsca spowodowało to, że nie widać tych niezbyt pięknych fundamentów wachlarza.

Grunwaldzka_ECS_Reklama_20150504_113257_aleja_

Reklama przy Hali Olivia

Podobne reklamy ECS pojawiły się również w wielu innych miejscach miasta ? najczęściej na pasach zieleni, rozdzielających drogi. Badania przeprowadzone przez naukowców Politechniki Gdańskiej dla ZDiZ wykazały, że reklamy takie zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Mimo to ZDiZ nadal wydaje zgody na takie reklamy (konstrukcje ECS, tekturowe postacie piłkarzy reklamujących mecze).

Sam ?Gdański Wachlarz Możliwości? ma wkrótce zmienić miejsce postoju. - Prawdopodobnie przeniesiemy go do Oliwy i stanie on przy al. Grunwaldzkiej, obok dawnej Zajezdni Tramwajów Konnych ? zapowiada Michał Szymański. Cel jest ten sam ? walka z nielegalną reklamą, która wisi na tym pokiereszowanym zabytku.

Tomasz Strug

Artyści przegonili nielegalną reklamę

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

0 #2 sumada44 2015-05-18 10:38
Ciekawe kto lobbował za tą ustawą i komu ona przyniesię prawdziwe pieniądze
Cytować
+6 #1 MichałOliwa 2015-05-05 11:22
Banda hipokrytów. Swego czasu chwalili się sukcesami walki z obklejonymi przystankami, po czym, gdy firmy pozyczkowe i nauki jazdy udało się jakoś zniechęcić do tego procederu, miasto zaczęło obklejać szyby reklamami swoich imprez i to w taki sposób, że po zerwaniu plakatu pozostała gruba warstwa kleju. Szkoda, że nie piszą o tym w codziennych gazetach i nie ośmieszają urzędników. Przy okazji - ECS to chyba największy pracodawca ludzi związanych z PO.
Cytować

Newsletter

Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 158 Historia

Uwaga, detal! - zdjęcia cz.1

Mijamy go, oglądamy i dotykamy na co dzień. Mowa o detalu architektonicznym, który w Gdańsku - Oliwie jest na wyciągnięcie ręki. Czas przyjrzeć się bliżej poszczególnym skarbom Oliwy.

31-10-2021 230 Historia

Ostatnio dodane

Mikołajkowy mecz - Akademia AWFiS vs. Akademia Lechii Gdańsk

Mikołajkowy mecz - Akademia AWFiS vs. A…

Akademia AWFiS (kadra dydaktyczna + zawodniczki) kontra Akademia Lechii Gdańsk (trenerzy + zawodniczki klubu).

29-11-2021 65 Rozrywka

Wigilia Oliwska 2021

Wigilia Oliwska 2021

Fundacja Wspólnota Gdańska i Rada Dzielnicy Oliwa zapraszają na świąteczne życzenia od duchownych wielu wyznań i religii, połączone z iluminacją szopki z piasku.PONAD podziałami, BEZ WZGLĘDU na wyznanie i poglądy. Bądźmy...

22-11-2021 182 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31