Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Herb i flaga Oliwy

Lut 06, 2016

Oliwa nigdy nie posiadała własnej flagi. Inaczej było z herbem, który nawiązywał do drzewka oliwnego wywodzącego się z symboliki oliwskich cystersów. Na tej podstawie staramy się stworzyć flagę dzielnicy.

Herb_Oliwy

Herb Oliwy na tarczy półokrągłej (tzw. hiszpańskiej)  źródło: internet

Herb Opactwa: Na srebrnym tle umieszczone jest owocujące drzewko oliwne. Na tle korony drzewa znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Herb_Oliwy_160206_0841

Herb opactwa znajdujący się nad oknem owalnym witrażem prezbiterium Katedry OIiwskiej        fot. Tomasz Strug

Herb Gminy: 23 maja 1924 roku Senat Wolnego Miasta Gdańska uchwalił herb dla Gminy Oliwa. Od cysterskiego pierwowzoru wyróżnia go brak postaci Matki Boskiej oraz przywieszona na pniu mała tarcza z herbem Gdańska.

Po włączeniu Oliwy do Gdańska w 1926 roku herb gminy stracił oficjalną funkcję. Do herbu gminy Oliwa nawiązuje logotyp działającej od 2011 roku Rady Osiedla a następnie Rady Dzielnicy Oliwa.

Oliva_kafee_hag

Źródło: Album ?Danziger Wappenwerk? wydany przez  Kaffee Hag, przeznaczony na kolekcję wklejanych herbowych znaczków. Rok wydania 1930. Album powstały przy współpracy: Hubertusa Schwartza (wieloletniego radnego Gdańska a później senatora Wolnego Miasta Gdańska).

Herb oliwskiej parafii archikatedralnej: Uchwalony w 1929 roku, łączy elementy herbu opactwa oraz herbu gminy. Na tarczy herbowej znajdujemy Matkę Boską z Dzieciątkiem na tle korony drzewka oliwnego a na jego pniu znajduje się Herb Gdańska. Dodatkowo zawarto splecione w uścisku dłonie jako symbol Pokoju Oliwskiego zawartego w opactwie oliwskim w 1660 roku.

Herb_Oliwy__Transept_160206_0855

Herb opactwa na zwieńczeniu północnej ściany szczytowej transeptu Katedry Oliwskiej      fot. Tomasz Strug

Dodatkowo na nadanej w 1929 roku pieczęci parafii, za tarczą herbową umieszczony jest krzyż procesyjny. Całość wieńczy kapelusz, z którego boków zwisają dwa splecione sznury. Krzyż i kapelusz z odpowiednią liczbą zakończeń na sznurach w symbolice kościelnej oznaczają rangę kościoła.

Flaga

W odróżnieniu od Gdańska, Sopotu czy Nowego Dworu Gdańskiego, Oliwa jako gmina nie posiadała własnej flagi w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Być może powodem było dość wczesne wcielenie Oliwy w granice administracyjne Gdańska.

Flaga_Sopotu

Flaga Sopotu z początku XX wieku

Źródło: Album ?Danziger Wappenwerk? wydany przez  Kaffee Hag, 1930

W 2011 roku postanowiłem zająć się projektem flagi Oliwy, uwzględniając zasady weksykologii i heraldyki oparte na ustawie z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130 z późn. zm.) oraz na ustaleniach Krakowskiego Kolokwium Heraldycznego, poświęconych heraldyce samorządowej (Zasady tworzenia herbów, flag, sztandarów i pieczęci jednostek samorządu terytorialnego w Polsce - Ministerstw Administracji i Cyfryzacji).

 

Flaga z herbem Oliwy

flagaoliwy_z_herbem

oprac. Tomasz Strug

Oliwska flaga (podobnie jak w przypadku flagi państwowej) jest prostokątnym płatem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy.

Barwa zielona reprezentuje herbowe drzewko oliwne, a barwa biała (srebro) reprezentuje pole tarczy herbowej.

Tarcza herbowa na fladze to tarcza późnogotycka (tzw. hiszpańska), zaokrąglona u dołu ? uwzględniająca kryteria Komisji Heraldycznej. Nie stosuje się cieniowania i innych zabiegów służących do uplastycznienia godeł.

 

Flaga heraldyczna (Chorągiew)

flagaoliwy_herbowa1

oprac. Tomasz Strug

flagaoliwy_herbowa2

oprac. Tomasz Strug

Flaga heraldyczna, czyli flaga której płat ma barwę pola tarczy herbowej, a na nim umieszczone jest ,pośrodku lub bliżej skraju czołowego, duże godło herbowe. 

Powyższe przykłady są jedynie propozycją utworzenia flagi dzielnicy. 

W tym roku mija 90 lat od momentu włączenia Oliwy w granice administracyjne Gdańska. Z tej okazji jest szansa, że na naszych ulicach i domach zobaczymy prawdziwie oliwską flagę, która podkreśli naszą dumę z bycia obywatelami tego pięknego miejsca.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2015 08:25

Komentarze   

+2 #4 Kuba 2016-02-12 10:25
Jestem za. Mam tylko jedno "ale". Dajcie ten projekt do opinii heraldyków na UG (choćby do prof. Śliwińskiego). Dobrze żeby projekt był zgodny z założeniami nauki - heraldyki. A to wcale nie jest takie proste. Żeby nie było wstydu jak z herbem Sopotu, z którego naukowcy śmieją się już od 100 lat.
Cytować
+10 #3 Joanna z Oliwy 2016-02-08 17:05
Jestem za propozycja z drzewkiem po środku na białym tle. Dzięki za inicjatywę!
Cytować
+10 #2 Paweł z Oliwy 2016-02-08 16:24
Pomysł może i dobry, ale nie jestem przekonany co do zielono-białych barw flagi. W naszym mieście to oczywiste nawiązanie do lokalnego klubu piłkarskiego, co akutat mi się nie za dobrze kojarzy. Wystarczą mi już lechijne bohomazy na pijalni piwa vis a vis Mandu. Co więcej, miasto (a może ultrasi, nie wiem na pewno) ma w zwyczaju 'ozdabiać' Aleję Zwycięstwa flagami LG z okazji meczy, więc przy każdej okazji np. święta Oliwy flagi będą kojarzyły się z meczem, a nie dzielnicą. Tak wiem, barwy są odwrócone, ale na pierwszy rzut oka i tak nie będzie różnicy.
Cytować
+8 #1 Mikołaj Sobczak 2016-02-08 15:22
świetny pomysł :)
Cytować

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 607 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 364 Historia

Ostatnio dodane

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 74 Rozrywka

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 476 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31