Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Czy Olivia Star rzuci wielki cień na Oliwę?

Cze 12, 2016

Nadal nie ma oficjalnych informacji o planowanej wysokości biurowca Olivia Star. Wiadomo już jak może być wysoki, nie wiadomo jednak czy taki powstanie. Tymczasem Rada Dzielnicy Oliwa apeluje do Olivia Business Centre o samoograniczenie. Radni nie chcą by w Oliwie powstał najwyższy budynek w mieście.

Olivia_Star_Olivia_Business_Centre_160612_1650

Budowa budynku Olivia Star           fot. Tomasz Strug

Olivia Star to kolejny budynek kompleksu biurowego Olivia Business Centre przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie. Mimo tego, że budowa trwa od kwietnia ubiegłego roku, to do dziś nie znane są rozmiary tej inwestycji. Te mają zostać ujawnione na specjalnej uroczystości, której termin nie jest znany.

Wiadomo, że dotychczas wieżowiec powstawał w oparciu o istniejące pozwolenie na budowę (z 2013 roku) i miał być najwyższym budynkiem kompleksu OBC. Jednak wciąż nie wiadomo, jak dużym. 

Odpowiedzi na pytanie o ilość pięter unikają przedstawiciele OBC. Inwestor konsekwentnie odmawia ostatecznych deklaracji. Z informacji pojawiających się w internecie przewija się wysokość około 140 metrów. To porównywalna wielkość do wież Sea Towers w Gdyni.

Więcej informacji udziela Urząd Miejski w Gdańsku. - Inwestor uzyskał zgodę Ministra na odstępstwo od warunków technicznych w zakresie rozwiązań przeciwpożarowych dla budynku o wysokości 3 kondygnacje podziemne i 35 kondygnacji nadziemnych – informuje Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego UM w Gdańsku. - 4 maja wpłynął do Urzędu Miejskiego  wniosek o wydanie pozwolenia na budowę według projektu zamiennego.  Nowe pozwolenie na budowę wydano 27 maja.

W związku z licznymi wnioskami i pytaniami od mieszkańców, Rada Dzielnicy Oliwa wydała oświadczenie, w którym apeluje o dostosowanie rozmiarów budynku do sąsiedztwa Starej Oliwy. Podczas święta dzielnicy Viva Oliva do stoiska Rady Oliwy podchodziło wiele osób z pytaniem czy będą zbierane podpisy przeciwko budowie drapacza chmur w naszej dzielnicy.

Gdańsk Oliwa 17 maja 2016

Oświadczenie Rady Dzielnicy Oliwa w sprawie budowy budynku Olivia Star w kompleksie biurowym Olivia Business Centre

(na podstawie § 15. ust. 1, pkt. 6 Statutu Rady Dzielnicy Oliwa).

W związku z docierającymi do Rady Dzielnicy informacjami dotyczącymi znacznej wysokości budynku Olivia Star, powstającego w ramach kompleksu biurowego Olivia Business Centre, Rada Dzielnicy Oliwa apeluje do inwestora:

- o dostosowanie wysokości powstającego budynku do rozmiarów nieingerujących w krajobrazowe walory naszej dzielnicy wraz z poszanowaniem sąsiedztwa zabytkowego układu urbanistyczny Starej Oliwy.

Uzasadnienie

Budynek o możliwej wysokości do 35 kondygnacji w rażący sposób będzie ingerował w krajobraz i charakter dzielnicy. Wieżowiec o takich rozmiarach będzie widoczny z każdego zakątka zabytkowej Oliwy, wraz z Parkiem Oliwskim i Zespołem Pocysterskim Archikatedry Oliwskiej.

Doprowadzi to do nieodwracalnego uszczerbku dla wartości naukowych i historycznych układu urbanistycznego oraz historycznej sylwety dawnej Oliwy.

Rada Dzielnicy Oliwa

Olivia Star ma zostać ukończona w pierwszym kwartale 2017 roku. Wcześniej mówiono o IV kwartale 2016 roku. Powstający biurowiec już ma chętnych na wynajem. W grudniu 2015 roku firma Sii ogłosiła podpisanie umowy na wynajęcie 6 tysięcy mkw. powierzchni  biurowej w nowym budynku. Projekt nowego biura uwzględnia m.in. zjeżdżalnię, która połączy piętra przyszłej siedziby Sii.

Sea_Towers20090702_13_01

Sea Towers w Gdyni.  Wieża po lewej ma wysokość 125 m (mierzona do dachu), całkowita 141. fot. Tomasz Strug

 

Dotychczas najwyższym budynkiem OBC jest Olivia Six. Budynek ma wysokość 55 metrów,  15 kondygnacji, z czego trzy poziomy (przeznaczone na parkingi) znajdują się pod ziemią.

Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego nie mówi do jakiej maksymalnej wysokości można budować biurowce na działkach OBC. Inwestor nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Zezwalający na to plan zagospodarowania przestrzennego został przygotowany przez Biuro Rozwoju Gdańska i przyjęty przez Radę Miasta Gdańska 10 lat temu. Właścicielem terenu było wówczas Miasto Gdańsk.

Tomasz Strug

Powstaje Olivia Star - najwyższy budynek "biznesowej dzielnicy"

 

Ostatnio zmieniany piątek, 25 listopad 2016 00:06

Komentarze   

-10 #10 Zeneq 2016-06-20 10:57
Glupoty troche gadasz, emocje ci rozum odebraly. W sytuacji gdy "Miasto" chce współpracować z kasiastymi inwestorami to wy tez powinniscie madrze wspolpracowac, a nie sie pienic, bo znajac zycie g.. ugracie, nerwicy tylko dostaniecie. A pana Budynia i jego ekipy i tak nie wymienicie. Trzeba byc realistą.
Cytować
-10 #9 Grzgrz 2016-06-16 00:07
tia, cień na Oliwę - większość z was kochani sąsiedzi głęboko śpi w godzinach, gdy ten budynek będzie rzucal cień na starą część Oliwy. Nie histeryzujcie.

Te budynki i związane z nimi problemy to jeden z najmniejszych problemów trawiących naszą dzielnicę. My toniemy pod wszechobecnym syfem wytwarzanym przez gości i mieszkańców; mamy tragiczną jakość nowych inwestycji (przychodnia, rynek, liczmańskiego, elewacje), zatrważający stan małej architektury; niezdrową strukturę społeczną (prawie nie ma dzieci!), przelotówkę poprowadzoną przez centrum dzielnicy itd. itp. A wam kilka budynków na doskonale skomunikowanych obrzeżach dzielnicy przeszkadza.
Cytować
+12 #8 Mikołaj Sobczak 2016-06-15 21:08
w 2006 roku niestety nie było Rady Osiedla Oliwa
Cytować
+10 #7 Kosa 2016-06-15 07:36
Ludzie zejdźcie na ziemię, temu jak jest jesteśmy winni sobie sami. W 2006 roku miasto zmieniało MPZP dla tej działki i nikt nie protestował by wpisano w nim brak ograniczeń wysokosci budynków i ograniczenie co do ilości miejsc parkingowych do MAX 30 na każde 1000m2. A teraz to Rada zła bo próbuje jakoś zaradzić problemom, mleko się rozlało i czy strefa pomoże? Czas pokaże jak dla mnie to słabo to widzę...
Cytować
+5 #6 efeds 2016-06-15 00:14
oni tam maja parkingi wielopoziomowe wybudowane. Rada oliwy wymyslila ze MY mamy placic , bo tamci nie chca placic za parkowanie. Jaja ? tak.
Cytować
+17 #5 Łukasz 2016-06-14 13:44
To jest degradacja i niszczenie starej Oliwy!
Nasze władze od samego początku szły na ustępstwa p. Grabskiemu! Inaczej jak wieloletnią znajomością i powiązaniami biznesowymi nie sposób tego logicznie wytłumaczyć...
Miasto powinno nakazać budowę wielopoziomowego darmowego dla pracowników parkingu, który architektonicznie nie odbiegałby od wieżowców (nie mówię o blaszaku jak w centrum Gdańska), a nie pozwalać na drapacza chmur w zabytkowej dzielnicy!
A tak to deweloper (inwestor) zarobi i miasto przytuli trochę grosza ze strefy płatnego parkowania, a może jeszcze ktoś inny dostanie stosowne "wynagrodzenie"...
Ręce opadają na poczynania władz, biznesu ale też na bierność mieszkańców...
Szkoda, że te upragnione miejsca pracy to tak naprawdę przeciętne korpo- posady, które opłaca się lokować w naszym kraju tylko ze względu na tanią siłę roboczą.
Oliva Business Center to przykład wyzysku od samego początku inwestycji na każdym jej etapie, to brak szacunku dla naszego ojczystego języka!
Smutno
Cytować
+17 #4 Oliwa to nie zaspa 2016-06-13 22:40
to jest dramat na naszych oczach. Niech budują, ale nie tam gdzie to wszystko co przez 150 lat się układało w 3 lata zniszczyć, rozjechać, zadeptać, zasłonić...
Budyń, obudź się deweloperski służący! Przestań już rozdawać wybranym, a poczytaj historię Gdańska i Oliwy!
:flaga:
Cytować
+13 #3 efeds 2016-06-13 21:35
Bo Oliwianie maja wszystko gdzies na zasadzie ze jakos to bedzie,bo nie kolo mnie to niech stawiaja sobnie......No to bedzie....i jak postawia to sie obudzicie. Za chwile sprzedadza boisko na stadionie i...beda budowac dalej!!!! az do Wita Stwosza. Obudzicie sie Oliwiane w...centrum!!!byznsowym jednego dnia i poniewaz wam wszystko latalo , to bedziecie mieszkac wsrod wiezowcow....moze to i nie zle bo sie poczujecie jak w Nowym Jorku..
Najgorsze jest zaniechanie. Godzenie sie na wszystko , bo przeciez pamn Dywyloper juz zadecydowal. Na zachodzie ludzie by bronili takiej dzielnicy z zajadloscia .Tu ZNIECZULICA wszedobylska takze i w tej sprawie , kazdy ma gdzies ,bo jakos to bedzie, bo nie buduja kolo mnie itd. No to bedzie...sie dzialo.
A mowie wam ze Biurowce dojda az do Ulicy. Bo uniwerek opchnie caly stadion jak tylko odpowiednia ilosc zer sie pojawi na koncie. I zadne tam hale, baseny , bzdury tam...beda biurowce az do ulicy i do blokow pewnie tam gdzie sa garaze ktorym sie skonczyl czas najmu. Buldozery , 2 dni i kupa gruzu i przyjdzie nowe. A mieszkancy domow kolo 35 tej beda machac tym w biurowcach i odwrotnie. DO tego JESZCZE POCIAGNA DWUPASMOWA DROGE od Grunwaldzkiej przez tory od tych nowych swiatel az do ul.Polanki. Bo, czemu nie? odciazy ruch ,miejsce jest. Bedzie sie dzialo. Wiec dalej siedzcie ciiicho , bo przeciez juz postanowione i juiz nic nie da sie zrobic...czekajcie dluzej....na cud.
Cytować
+22 #2 MichalOliwa 2016-06-13 14:07
dla uzmyslowienia:

sea towers w gdyni : 125m do dachu, 141 calosc.

oliva star: 157m do dachu, 180 m calosc... komentarz zbedny.

http://m.trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,106540,20183013,w-gdansku-powstaje-najwyzszy-budynek-w-polnocnej-polsce.html?disableRedirects=true

pozostaje modlic sie, aby znalazl sie ktos, kto powalczy w Warszawie o zmiane szkodliwej decyzji wladz Gdanska, ktora nieodwracalnie zniszczy charakter dzielnicy, ktora wzglednie ocalala w niezmienionym ksztalcie, w przeciwienstwie do zrownanych z ziemia pozostalych rejonow miasta. TERAZ ALBO NIGDY!
Cytować
+23 #1 MichalOliwa 2016-06-13 13:56
Pojawil sie jakis tydzien temu artykul w GW Trojmiasto, gdzie ujawniono docelowa wysokosc- niestety, jest gorzej niz ktokolwiek sie spodziewal... 157 metrow, a z iglica... 180 metrow. jest jeden budynek w Polsce wyzszy poza Warszawa, pozostale to warszawskie wysokosciowce typu Mariot, Zlota, czy Palac kultury. dla mnie, jako mieszkanca Oliwy od pokolen, to zbrodnia w bialy dzien i totalna kompromitacja wladz miasta (najwyzszy budynek w polnocnej Polsce 50 m od obszaru chronionego przez konserwatorabez zadnych analiz, wysokosci nie znamy mimo budowy dziesiatej kondygnacji). samo trzymanie tego w scislej tajemnicy swiadczy o tym, ze inwestor boi sie, ze mozna te plany przyblokowac i chce postawic wszystkich przed faktem dokonanym. sadze ze gdyby ktos wykazal sie determinacja, to interwencja na szczeblu centralnym moglaby okazac sie skuteczna. pole do popisu dla spolecznikow i lokalnych politykow (raczej nie z opcji rzadzacej miastem), ktorym lezy na sercu nie tylko dorazne zaspokojenie potrzeb rynku pracy (ktore moze zostac zrealizowane gdzie indziej lub mniejszym kosztem), ale ochrona tozsamosci i charakteru jednej z nielicznych ocalalych dzielnic Gdanska Sadze ze dzieci tych co teraz bija brawo wysokosciowcom w Oliwie, beda je tak przeklinac, jak my przeklinamy np wiezowce na Dolnym Miescie. Nikt rozsadny nie zgodzilby sie na budowe nowego wiezowca w sasiedztwie starego i glownego miasta, nawet poza jego granicami, bo zaburzyloby to historyczne osie widokowe. blokowano nawet przebudowy obecnie istniejacych wiezowcow. tymczasem kilkadziesiat metrow od granicy Starej Oliwy, gdzie nawet okna nie mozna wymienic bez zgody konserwatora, powstanie budynek o wysokosci palacu kultury, ktory dominuje nad cala stolica...
Cytować

Newsletter

Historia

Urny twarzowe w Oliwie

Publikujemy kolejne informacje historyczne zebrane przez pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego. Tym razem dotyczą one wykopalisk w rejonie ulicy Spacerowej i Kościerskiej.

03-10-2022 104 Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2781 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 623 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 194 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31