Kartka przyklejona w Wielki Piątek do szyby jednego z samochodów stojących na dawnym trawniku u zbieg ul. Kaszubskiej i Derdowskiego Kartka przyklejona w Wielki Piątek do szyby jednego z samochodów stojących na dawnym trawniku u zbieg ul. Kaszubskiej i Derdowskiego

Problemy z parkowaniem w Oliwie - wypełnij ankietę i przyjdź na spotkanie

Kwi 12, 2016

W Oliwie przybywa samochodów a tym samym ubywa miejsc postojowych. Proces ten będzie postępował, ponieważ pracownicy powstających w Oliwie biurowców najchętniej by parkowali za darmo pod naszymi domami. Rada Dzielnicy Oliwa zaprasza mieszkańców na spotkanie aby wspólnie poszukać sposobów rozwiązania tego rosnącego problemu.

Spotkanie ma się odbyć we wtorek 19 kwietnia o godzinie 18 w auli V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Polanki 130.

Rada Dzielnicy od dłuższego czasu otrzymuje od mieszkańców liczne sygnały o problemach z parkowaniem. Aby uzyskać na ten temat więcej informacji przygotowano specjalną ankietę. Jej wypełnienie zajmie kilka chwil.

>>>>> ANKIETA - Problemy z parkowaniem smochodów w Oliwie <<<<<

Zachęcamy do wypełnienia ankiety i zaproszenia do niej oraz na spotkanie swoich sąsiadów i wszystkich mieszkańców Oliwy.

 


Czy uratuje nas już tylko płatne parkowanie?

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 23:01

Komentarze   

+6 #19 MichałOliwa 2016-04-20 10:31
Co w tym złego, że mieszkańcy przyzwyczaili się do parkowania na ulicy? Nie wszystkie budynki mają swoje place, na całym świecie parkuje się na ulicy pod własnym domem i nikogo to nie dziwi. Obecna sytuację stworzyła nieodpowiedzialna decyzja władz miasta i postawa inwestora OBC oraz sami pracownicy w/w, a nie mieszkańcy, którzy z dziada pradziada parkują przy swoich posesjach!
Nie rozumiem też, dlaczego akurat nauczycielom miasto ma budować darmowy parking? Skoro wszystkich należy zmusić do przesiadki na zbiorkom lub do płacenia za parking w miejscu pracy to nie widzę powodu, dlaczego nauczyciele mieliby być wyjątkiem. Albo uznajemy, że wszyscy przyjeżdżający do pracy w Oliwie płacą, albo wyznajemy zasadę równi i równiejsi. Jeżeli szkołę stać, niech zbuduje parking dla swoich pracowników, jeżeli nie, nauczyciele będą traktowani tak samo jak pracownicy OBC. Mieszkańcom nikt nie zapłaci za utwardzenie podwórek, które w obecnej sytuacji również muszą przekształcić w parking. Z uporządkowaniem terenu zgadzam się w 100%.
Cytować
+4 #18 MichałOliwa 2016-04-20 10:14
Oczywiście że miasto tutaj najbardziej dało ciała, pozwalając na tak monstrualną inwestycję w zabytkowej dzielnicy! W europejskich krajach coś takiego byłoby niewyobrażalne. Weźmy przykład Monachium - wielkiej niemieckiej metropolii, wiodącego ośrodka przemysłowego, technologicznego i turystycznego. Tam nie buduje się wieżowców w ogóle. W innych miastach są odpowiednie obostrzenia. W Gdańsku jest wiele dobrze położonych miejsc, gdzie taki New york mógł powstać - np z założenia tereny postoczniowe (gdzie ostatecznie staną bloki mieszkalne ala quatro towers i inne osiedla zamknięte!), Grunwaldzka pomiędzy obecną Alchemią a Wojska Polskiego, wiele innych. Bez większych analiz, bez namysłu oddano biznesmenowi teren za, o ile się nie mylę, kilka mieszkań komunalnych gdzieś na Szadółkach. Jeżeli dobrze pamiętam, to krótko wcześniej próbowano tę działkę oddać kupcom z Gildii, którzy (jak się okazuje - niestety) woleli teren na Zaspie... Tak więc miasto wielkiego pomysłu na ten teren nie miało. Wszystko powstawało na żywca, w sposób niekontrolowany. Doszło do tak absurdalnej sytuacji, że budowane jest piąte piętro prawdopodobnie najwyższego budynku w Polsce północnej, a inwestor trzyma w tajemnicy docelową jego wysokość ! i to u wrót zabytkowej dzielnicy, gdzie budowa każdego wyższego budynku powinna być poprzedzona głebokimi, wieloaspektowymi analizami!
W tej chwili zrobił się poważny problem, wręcz społeczny.
Miasto Gdańsk swego czasu chciało wprowadzić strefę płatnego parkowania w Oliwie. Mieszkańcy się postawili, przy pomocy Rady Dzielnicy udało się pomysł obalic. I teraz, jak miasto mieszkańców Oliwy można powiedzieć - oszukało, załatwiło swoją nieodpowiedzialną decyzją o pozwoleniu na tak wielką inwestycję bez ograniczeń w tym miejscu, bez analiz, bez nakazów, to jeszcze ma przez to wyjść na swoje wprowadzając strefę płatnego parkowania??? Dlatego jestem przeciwnikiem wprowadzania opłat abonamentowych dla mieszkańców, również symbolicznych. Trzeba wymyśleć rozwiązanie, które będzie jak najbardziej dotkliwe dla parkujących z OBC, nie dla mieszkańców, które skłoni (jak nie może zmusić) biznesmena do udostępnienia większej ilości miejsc parkingowych. Jako Oliwianin czuję się po prostu wy..any przez władze naszego miasta.
Przeraża mnie, że faktycznie w tym mieście rządzą deweloperzy. To do nich miasto dostosowuje się w stu procentach, nie do mieszkańców, nie do charakteru dzielnicy, nie do wartości estetycznych, krajobrazowych. Wystarczy być deweloperem, aby mieć pewność, że miasto zgodzi się na wszystko, zmieniając plan zagospodarowania nawet radykalnie. Daleko szukać - nasza Opacka, dalej HAllera, Targ Sienny w centrum, praktycznie we wszystkich strategicznych lokalizacjach to miasto dostosowuje się do planów dewelopera a nie deweloper do planów)...

Nie chcę politykować, ale na koniec pasujący cytat z dzisiejszej WP - wypowiedź socjologa:

Platforma z PSL-em rządzą w samorządach. Dysponują gigantyczną władzą i ogromnymi środkami publicznymi. Co w tej sytuacji proponują nam lokalni kacykowie spod znaku PSL i PO? To samo co przez ostatnią dekadę. Tę samą arogancję i politykę "na odpier...". Na wpół autorytarne rządy prezydentów dinozaurów, budowę kolejnych centrów handlowych, dziką deweloperkę, drogie mieszkania, smog, nepotyzm, kumoterstwo i korupcję. Dla Was wciąż jest 2011 rok. Jesteście ślepi. I jako tacy jesteście częścią problemu, a nie rozwiązania. Ponosicie i dalej będziecie ponosić odpowiedzialność za sukces PiS-u.
Cytować
+4 #17 Jan Paweł 2016-04-18 22:11
Kiedys naklejono mi karnego k***** na szybe za zle parkowanie i wiecej tam nie stanalem. Dodam, ze zaparkowalem prawidlowo.
Cytować
+3 #16 Jakub 2016-04-18 12:15
Aby rozwiązać problem parkowania w Oliwie potrzebne są działania kompleksowe. Każda ze stron musi być gotowa do ustępstw. I miasto, które zezwoliło na budowę biurowców w pobliżu lokalnych uliczek, i OBC której pracownicy zamienili Oliwę w dziki parking, i mieszkańcy, którzy przyzwyczaili się do parkowania na ulicy. Pojedyncze rozwiązania takie jak wprowadzenie strefy płatnego parkowania nie rozwiążą problemu. Spowodują tylko złość mieszkańców oraz jeszcze bardziej spotęgują rozjeżdżanie trawników i dzikie powstawanie parkingów w każdym nieogrodzonym, niezagospodarowanym miejscu. Dlatego potrzeba kompromisu każdej ze stron i kompleksowego działania:

Po pierwsze miasto, powinno obniżyć abonament roczny za parkowanie pod domem w strefie płatnego parkowania. Obecna cena w Gdańsku jest kuriozalnie wysoka i jest nieporównywalna nawet z innymi miastami wojewódzkimi w Polsce. W Gdańsku opłata ta wynosi 300 zł/rocznie podczas gdy w Warszawie jest to 30 (!!!) złotych/rocznie. W Łodzi, Poznaniu, Krakowie ta opłata wynosi 120 zł/rok, a we Wrocławiu i Lublinie 100 zł/rok. Dlaczego w Gdańsku cena jest 10 razy większa niż w Warszawie i 3 razy większa niż we wspomnianych miastach? Nie wiem. Przez taką cenę abonamentu mieszkańcy są przeciwni strefie i traktują ją jako kolejny przymusowy podatek uderzający w mieszkańców. Oczekuję, że miasto weźmie odpowiedzialność za to co zrobiło. Przerzucanie winy na mieszkańców nie jest odpowiedzialnym działaniem. Obniżenie ceny do stawek jakie występują w innych miastach było by krokiem w dobrą stronę. Opór mieszkańców byłby mniejszy. Wówczas takich stref mogło by powstać więcej.

Po drugie OBC w porozumieniu z miastem powinno działać na rzecz przywrócenia Oliwie jej dawnego charakteru, czyli dzielnicy zieleni i harmonii. Z ich środków powinno dojść do odnowienia trawników i całkowitej likwidacji dzikich parkingów. Tych miejsc wokół biurowców jest kilkanaście. OBC przy współpracy z miastem powinno stawiać nowe żywopłoty, a w innych miejscach zatoczki i słupki parkingowe. Teren między szkołami (ZKPiG nr 17 i Szkołą Specjalną) powinien zostać wyraźnie uporządkowany tak by przejazd tam był możliwy tylko z góry ustaloną drogą. Parkowanie powinno być tam dozwolone tylko na utwardzonym placu. Resztę powinno się ogrodzić za pomocą żywopłotów, słupków bądź dużych kamieni polnych. OBC i miasto powinno wesprzeć szkołę (ZKPiG 17) w budowie parkingu dla nauczycieli na terenie szkoły. Ta grupa (kilkudziesięciu nauczycieli) jest wyjątkowo poszkodowana brakiem miejsc do parkowania. A jednocześnie szkoły nie stać na utwardzenie placu i budowę bramy, szlabanu i innych zabezpieczeń na własnym terenie. Jednym słowem OBC powinno wziąć odpowiedzialność za swoich pracowników, którzy zamienili oliwskie trawniki i boiska w dzikie parkingi.

Po trzecie mieszkańcy powinni zgodzić się na strefę płatnego parkowania, z 3-krotnie obniżonym abonamentem. Wówczas za cenę 100-120 zł/rocznie ich ulice zmieniłyby się w spokojne, przejezdne, dwukierunkowe drogi. Pracownicy biurowców przenieśli by się na swoje płatne parkingi (cena od 140 zł/miesiąc) bo byłby one i tak tańsze od tych na których są parkometry (3-3,6 zł/godzinę = ok 25 zł/ dziennie). Polepszyłby się dojazd do punktów usługowych, gdyż byłoby tam w końcu gdzie stanąć.

Potrzebne są ustępstwa wszystkich stron a wówczas Oliwa zmieni się na lepsze.
Cytować
+6 #15 Wanda 2016-04-17 11:05
A gdzie wyczytałeś, że masz płacić za parkowanie na wykupionym przez siebie gruncie? Masz płacić za parkowanie na drodze publicznej.
Cytować
+10 #14 Wanda 2016-04-17 11:04
Jeśli ja jadę do centrum miasta, zastanawiam się, czy w okolicy celu mojej podróży jest miejsce parkingowe (nie zastanawiam się, czy płatne, jest dla mnie wręcz oczywiste, że tak). Jeśli nie mam pewności, że takie miejsce znajdę, jadę kolejką.
To, co robią pracownicy OBC, to jest wieśniactwo. Zanim zaparkują za darmo komuś pod domem, na styk przed bramą (oczywiście mają do tego prawo, a jednak na całym świecie jest to uważane za wieśniactwo), krążą po okolicy, blokując ruch (np. pod szkołą na Wąsowicza rano się rozgrywają sceny po prostu chore - rodzice już mają szansę zatrzymać się i wysadzić dziecko, bo wprowadzono zakaz parkowania od 10, ale nie mają szans podjechać pod szkołę). Zamiast zapłacić 100 zł miesięcznie, musicie wyjechać wcześniej z domu i krążyć po dzielnicy. I jeszcze lecieć kawał drogi na piechotę.
Cytować
+9 #13 Wanda 2016-04-17 10:56
Tak, to jest prawda. I ponieważ się okazało, że tych chętnych do parkowania jest tylu, że mieszkańcy nie są w stanie funkcjonować tak, jak dotychczas, to mieszkańcy się złamali i już chcą strefy płatnego parkowania. Owszem, mieszkańcy też mają swoje za uszami - wielu mogłoby parkować na swoich podwórkach, rezygnacja z SPP, pod egidą Rady Dzielnicy, była rażącą krótkowzrocznością i wieśniactwem. Owszem, mieszkańcy też poniosą koszt zmian, bo sami również będą musieli płacić za parkowanie na terenie nieprywatnym. No i OK. Miasto nie może być jednym wielkim parkingiem, ludzie muszą się przesiąść na komunikację miejską.
Nie OK jest to, że takie przybytki jak CH Familia muszą ponieść koszt wprowadzenia systemu opłat. Oraz to, że parkujące samochody rozjeździły wiele zielonych miejsc w Oliwie.
Cytować
+10 #12 sere 2016-04-16 17:20
Jak dla mnie kazdy z tych wozow powinien miec kartke :
Stoje tu, bo jestem dziadem i nie stac mnie na parking.
I tyle w temacie. Jak dziadem jestes i nie stac cie na parking to jezdzij Skm.
Stawiajac zloma komus kolo domu dajesz swiadectwo swojego dziadostwa.
Cytować
-16 #11 mu 2016-04-15 15:36
Jeśli pracownik OBC parkuje zgodnie z prawem w Oliwie to ma do tego prawo, koniec kropka to jest tez jego kraj, miasto, gmina. zaraz sie okaże, że ci z Oliwy nie mogą parkować na Oruni etc.
Cytować
+12 #10 Magdalena Sadowska 2016-04-15 11:32
Panie Konradzie,
Część z Pan tez jest słuszna i jako mieszkanka Oliwy podpisuję się pod nimi.
Chciałabym Pana jednak poinformować, ze dotychczasowe dyskusje Rady Dzielnicy i mieszkańców z OBC niestety niewiele dały.
Jestesmy też przeciwnikami bezprawnych działań typu rysowanie samochodów, czt spuszczanie powietrza. Coś jednak musimy jako mieszkańcy zrobić. Mam nadzieję, że we wspólnym gronie mieszkańców wpracujemy rozwiązanie.
Warto też zwrócić uwagę na inny aspekt, który dotyczy zarówno mieszkańców jaki i osób pracujących w OBC: Każdy sam za siebie podejmuje decyzje konsumenckie (czy kupuję następny samochód) oraz decyzje jak dojeżdżam do pracy. Tu każdy z nas może cos z tym problemem zrobić.
Cytować

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 605 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1415 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 144 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 839 Rozrywka