Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Tak będzie wyglądał najwyższy budynek w północnej Polsce

Cze 30, 2016

Wiosną przyszłego roku ma być gotowy do użytku najwyższy budynek w Polsce północnej. Dziś ujawniono wygląd i rozmiary wieżowca Olivia Star w Oliwie.

Od dziś przestał być tajemnicą wygląd i wysokość wieżowca Olivia Star. Szczytowy punkt elewacji Olivia Star przy al. Grunwaldzkiej znajdzie się na wysokości 156 metrów, a łącznie z iglicami budynek osiągnie 180 metrów. Wizualizacja budynku została pokazana po raz pierwszy publicznie na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Uroczystego poświęcenia kamienia oraz inwestycji dokonał ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

- Będziemy nawiązywać kształtem do Hali Olivia. Tu się urodziła „Solidarność”, tu był pierwszy festiwal piosenki prawdziwej, tu były w wielu językach mówione rzeczy do narodów Europy. To jest w naszym sercu i chcielibyśmy to podkreślić i dlatego taki, a nie inny kształt – mówił Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre. – Poprzez nawiązanie do tej architektury, chcemy powiedzieć, że kontynuujemy wysiłek naszych ojców i dziadków. Traktujemy tę historię jako przejęcie tej pałeczki od ojców i dziadów i za chwile chcemy tę pałeczkę przekazać dalej.

"Czemu tak nisko?"

Pierwotnie, powstający od kwietnia ubiegłego roku, budynek Olivia Star miał być niższy. Maciej Grabski przytoczył wspomnienie rozmów na ten temat z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. – Ja przyniosłem projekt, a pan prezydent mówi: czemu tak nisko? Wróciłem do domu i pomyślałem sobie – może coś w tym jest?

Olivia_Star_Grabski_OBC_kamie_wgielny_160630_1781

Maciej Grabski ujawnia wygląd budynku Olivia Star

Od miesięcy przedstawiciele Olivia Business Centre odmawiali wiążącej odpowiedzi na temat nowej wysokości Olivia Star. W końcu Urząd Miejski w Gdańsku potwierdził, że inwestor uzyskał zgodę z ministerstwa na odstępstwo od warunków technicznych w zakresie rozwiązań przeciwpożarowych dla budynku o wysokości 3 kondygnacje podziemne i 35 kondygnacji nadziemnych  Apel o samoograniczenie się inwestora i nieingerowanie w krajobraz dzielnicy skierowała do OBC Rada Oliwy.

Na dzisiejszej uroczystości do teorii konieczności budowy miasta „do środka” i wysoko odniósł się Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska.

Oczywiście wywołuje to szereg dyskusji. W różnych środowiskach, szczególnie konserwatorskich, nawet ja jestem za wysoki – mówił Bielawski. – Ta realizacja pokazuje, jak fantastycznie rozwija się nasze miasto i jak cennym elementem jest widok. Widoku wszystkim pracownikom bardzo zazdroszczę, bo moim widokiem na dzień dzisiejszy jest podwórko w urzędzie. Bez wątpienia będzie to miejsce o wielkim prestiżu, wielkim znaczeniu i tu będzie biło serce ekonomiczne i gospodarcze regionu.

Na koniec uroczystości, Wiesław Bielawski wręczył prezesowi Olivia Business Centre medal Prezydenta Miasta Gdańska „w dowód uznania i szacunku za wkład rozwój Miasta Gdańska”.

Ogólnodostępny taras widokowo oraz ogród zimowy

Z najwyższego piętra Olivia Star, ponad 150 metrów nad ziemią, będzie można podziwiać niezwykłą panoramę na Zatokę Gdańską, zadrzewiony Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz niemal całe Trójmiasto. Widokiem będą mogli cieszyć się wszyscy, na najwyższych piętrach budynku powstanie ogólnodostępny taras widokowy i centrum konferencyjne. Będą do nich prowadziły dwie osobne windy, które nie będą zatrzymywały się na piętrach biurowych.

OBC_WIZUALIZACJA_OGROD_ZIMOWY_GRUNWALDZKA_2

Wizualizacja ogrodu zimowego       mat. prasowe

Budynek będzie połączony z przeszklonym ogrodem zimowym, który powstanie na wewnętrznym patio z zielenią i fontannami. Ogród zimowy został zaprojektowany jako tętniące życiem miejsce pełne wydarzeń edukacyjnych i artystycznych, które ma zostać udostępnione również lokalnej społeczności.

Biało – czerwone niebo na mecz Polska - Portugalia

Z okazji dzisiejszej uroczystości  oraz meczu polskiej reprezentacji Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, włączone zostaną cztery reflektory, które umieszczone w narożnikach konstrukcji budynku będą przez całą noc zaznaczać jego obrys.

Dane techniczne

Budynek Olivia Star stanie między biurowcami Olivia Four i Olivia Six, zamykając w ten sposób pierścień wokół wewnętrznego, publicznego patio z zielenią i fontannami. Olivia Star powiększy powierzchnię biurową do wynajęcia w Olivia Business Centre z 73 tys. mkw. do prawie 120 tys. mkw. Pod wieżowcem powstanie 3-kondygnacyjny parking podziemny. Wprowadzenie się pierwszych najemców planowane jest na wiosnę 2017 roku.

OBC_STAR_WIZUALIZACJA_2_NOCNA

Wizualizacja Olivia Star - widok od strony skrzyżowania al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej       mat. prasowe

OLIVIA STAR

 • Wysokość całkowita: 180 m
 • Najwyższy punkt elewacji: 156 m
 • Wysokość najwyższego punktu nad poziomem morza: 200 m n.p.m.
 • Liczba kondygnacji nadziemnych: 35
 • Liczba kondygnacji podziemnych: 3
 • Powierzchnia całkowita: 67.672 mkw.
 • Powierzchnia użytkowa: 59.280 mkw.
 • Powierzchnia do wynajęcia: 45.690 mkw.
 • Liczba miejsc parkingowych: 253
 • Możliwość naturalnej wentylacji: TAK
 • System certyfikacji ekologicznej: BREEAM
 • Planowane wprowadzenie pierwszych najemców: wiosna 2017

Tomasz Strug

Nie przenoście Manhattanu do Oliwy

 

Ostatnio zmieniany piątek, 25 listopad 2016 00:09

Komentarze   

0 #7 Grzgrz 2016-09-27 12:48
to nazywa się gentryfikacja i OBC nas do takiej wizji raczej przybliża niż oddala.

Na razie jesteśmy peryferyjną, koszmarnie zapuszczoną (z winy miasta i mieszkańców) dzielnicą. A możemy być zamożną dzilnicą willową graniczącą z centrum biznesowym 3miasta
Cytować
+9 #6 Anna 2016-09-24 19:52
A mnie się marzy Oliwa czysta bez smieci na chodnikach z koszami na smieci trawa koszona przez miasto,kwiatkami,zagospodarowana skepami kawiarenkami i uwolniona od licznych samochodow na poboczach ulic ,czy to jest az tak wielkie marzenie.
Cytować
+1 #5 Grzgrz 2016-09-22 10:27
Co wy z tym nasłonecznieniem ludzie? Spójrzcie raz kiedyś na niebo, potem na model układu słonecznego, potem na dzielnicę, przypomnijcie sobie zasadę działania zegara słonecznego i użyjcie zdolności łączenia kropek. Jeżeli komukolwiek ta wieża zasłoni słońce to nie będą to mieszkańcy starej Oliwy.
Cytować
+7 #4 MichałOliwa 2016-07-02 11:57
Te liczby przytłaczają i przerażają. Pomijam już wysokość. Ale teraz pracuje tam 5 tysięcy ludzi. W klocku oliva star będzie pracować 3,5 tys. To już mamy powiatowe miasto! A Grabski już przebąkuje o kolejnych wieżowcach. Jak to możliwe w cywilizowanym kraju, że taka inwestycja powstała NA ŻYWCA, niepoprzedzona wcześniejszymi analizami wpływu na różne askpekty funkcjonowania otaczających terenów!. Wyobraźmy sobie, że wszyscy bez wyjątku mieszkańcy Pucka zdążają na 9 godzinę do tego samego miejsca a potem o 16 z niego wyjeżdżają.
Cytować
+3 #3 wojtek 2016-07-02 06:33
ciekawe jaki to będzie miało wpływ na nasłonecznienie Starej Oliwy
Cytować
+4 #2 Kuba 2016-07-01 14:40
Widzę, że wszyscy oliwianie marzą o wieeelkim parkingu wielopoziomowym i oczywiście darmowym.
Proszę pomyśleć o skutkach wybudowania takiego, wielkiego, damowego parkingu:
- powstaje gigantyczna, szkieletowa budowla szpecąca całą okolicę dużo bardziej niż OBCe biurowce,
- ludzie, którzy do OBCego dojeżdżają tramwajem, SKM przesiadają się do samochodu,
- komunikacja miejska dalej podupada,
- parking wypełnia się szczelnie w ciągu kilku miesięcy tymi, którzy przesiedli się z tramwajów i SKM,
- po pół roku okazuje się, że na wielopoziomowym parkingu nie ma już wolnych miejsc (wielopoziomowy parking przewidziano na 3 tyś. samochodów, a w OBCym pracuje już 5 tyś. ludzi) także pracownicy szukają miejsc na darmowych uliczkach Oliwy,
- po roku sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak przed wybudowaniem wielkiego parkingu, tylko że w Oliwie straszy wielki, szkieletowy moloch, a komunikacja miejska ogranicza częstotliwość kursów tramwajów bo i i tak nią nikt nie jeździ.

Jednym słowem to nie jest rozwiązanie. Trzeba szukać czegoś twórczego, a nie ślepo dogadzać ludziom i stawiać cokolwiek by oni chcieli. Krzyczmy i domagajmy się raczej lepszej komunikacji miejskiej, wygodnych przesiadek, wspólnego biletu, międzydzielnicowych buspasów, zieleni wokół chodników a nie tego co w pierwszym zdaniu.
Cytować
+12 #1 Łukasz 2016-07-01 12:52
Wygląda na to, że "mleko się rozlało" i nic się w tej sprawie już nie zrobi...
Mnie niepokoją słowa p. Grabskiego z wywiadu dla portalu trojmiasto.pl w którym mówił, że ma miejsce jeszcze na sześć budynków i nie wyklucza więcej wysokościowców. Ani słowa natomiast nie powiedział o wielopoziomowym parkingu na parę tysięcy samochodów, który mógłby być darmowy dla wszystkich pracowników, architektonicznie nawiązywałby do Hali Olivia i dziedzictwa Solidarności. Ale to jest biznes, polityka i Kościół w jednym miejscu, więc są żarciki, frazesy, pustosłowie i wzajemne nagradzanie się.
Szary człowiek może wjedzie na taras widokowy za słoną opłatą, albo przejdzie się po ogrodzie zimowym. To jest smutna Polska rzeczywistość.
Cytować

Newsletter

Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 155 Historia

Uwaga, detal! - zdjęcia cz.1

Mijamy go, oglądamy i dotykamy na co dzień. Mowa o detalu architektonicznym, który w Gdańsku - Oliwie jest na wyciągnięcie ręki. Czas przyjrzeć się bliżej poszczególnym skarbom Oliwy.

31-10-2021 228 Historia

Ostatnio dodane

Mikołajkowy mecz - Akademia AWFiS vs. Akademia Lechii Gdańsk

Mikołajkowy mecz - Akademia AWFiS vs. A…

Akademia AWFiS (kadra dydaktyczna + zawodniczki) kontra Akademia Lechii Gdańsk (trenerzy + zawodniczki klubu).

29-11-2021 56 Rozrywka

Wigilia Oliwska 2021

Wigilia Oliwska 2021

Fundacja Wspólnota Gdańska i Rada Dzielnicy Oliwa zapraszają na świąteczne życzenia od duchownych wielu wyznań i religii, połączone z iluminacją szopki z piasku.PONAD podziałami, BEZ WZGLĘDU na wyznanie i poglądy. Bądźmy...

22-11-2021 180 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31