Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Apel o powstrzymanie niszczenia przyrody zabytkowego Parku Oliwskiego fot. Piotr Pawlak

Apel o powstrzymanie niszczenia przyrody zabytkowego Parku Oliwskiego

Sty 17, 2017

Przedstawiamy petycję, która powstała z powodu narastającego oburzenia różnych środowisk na wydarzenia w Parku Oliwskim. Pod petycją mogą się nadal podpisywać osoby zaniepokojone stanem i przyszłością Parku Oliwskiego.

- Zapraszam do zapoznania się z petycją apelującą o powstrzymanie niszczenia przyrody zabytkowego Parku Oliwskiego – mówi Piotr Pawlak, autor petycji i mieszkaniec Oliwy.. - Osoby zgadzające się z treścią petycji, zachęcam do jej podpisania. Sygnatariuszom dziękuję za wsparcie, mam również nadzieję, że będzie to początek rzeczowej dyskusji o Parku Oliwskim.

Gdańsk, 16 stycznia 2017

Do Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza oraz Zarządu Fundacji Gdańskiej,

W związku z rozpoczętym 17 grudnia 2016 roku w Parku Oliwskim wydarzeniem „Odpalamy Święta”, którego finał zaplanowano na 31 stycznia 2017 roku apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań zapobiegających dalszemu niszczeniu zieleni oraz zaniechanie organizacji imprez masowych w zabytkowym Parku!

Organizator twierdzi, że nie zorganizował imprezy masowej, jak jednak mamy nazwać wydarzenie, którego frekwencja w dniu otwarcia znacznie przekroczyła ustawową liczbę 1000 uczestników, a w kolejnych dniach świątecznych wzrosła do ponad 100 000 osób i wciąż rośnie.

Nie możemy zaakceptować niszczenia substancji zabytkowego Parku. Brak reakcji Organizatora na zadeptywanie trawy i nasadzeń, pogłębia wrażenie przyzwolenia na takie zachowanie, co odbieramy jako znamienny i negatywny głos w dyskusji o kulturze korzystania z przestrzeni publicznej.
Iluminacje cieszą się ogromną popularnością – apelujemy zatem, w przyszłości o wybór innej przestrzeni miasta – miejsca adekwatnego do skali przedsięwzięcia, które jednorazowo będzie w stanie pomieścić kilkunastotysięczną publiczność. 

Impreza „Odpalamy Święta” przyniosła także ogromne utrudnienia dla mieszkańców Oliwy, jakimi są m.in. wzrost zanieczyszczenie powietrza i hałas generowany przez samochody oraz trudności z parkowaniem i przejazdem przez dzielnicę w godzinach wieczornych. To tylko niektóre niedogodności, które destabilizują codzienne funkcjonowanie tej kameralnej i przypominamy, również zabytkowej dzielnicy Gdańska. 

Kilka miesięcy temu została powołana przez Pana Prezydenta Rada Programowa Parku Oliwskiego, która sformułowała rekomendacje, które pomogłyby w uregulowaniu prawidłowego funkcjonowania Parku, tymczasem organizacja imprezy „Odpalamy Święta”, kompletnie zaprzeczyła zasadności tychże postulatów. 

W naszej opinii Park Oliwski, który w 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków miasta Gdańska, powinien zachować swój kameralny charakter oraz otrzymać klarowne wytyczne dotyczące swojego funkcjonowania oraz jasne i respektowane przez wszystkich – zarówno zwiedzających jak i organizujących w Parku różne wydarzenia – zasady.

Z poważaniem,

członkowie Rady Programowej Parku Oliwskiego:

 • dr Krzysztof Gos – Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
 • dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek –  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • dr hab. inż. architekt Katarzyna Rozmarynowska
 • Tomasz Strug – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa
 • Aleksandra Szymańska – Dyrektor Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
 • prof. Agata Zachariasz – Instytut Architektury Krajobrazu, Politechnika Krakowska

oraz

 • Małgorzata Abramowicz – teatrolożka, kuratorka Oddziału Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) Muzeum Narodowe w Gdańsku
 • Mieczysław Abramowicz – pisarz, historyk teatru, reżyser teatralny, kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) Muzeum Narodowe w Gdańsku
 • Wiktoria Blacharska – etnograf, mieszkanka Oliwy
 • Maksymilian Bochenek – historyk sztuki, kurator, producent Fundacji Alternativa
 • Marcin Dymiter – muzyk, producent muzyczny
 • dr Jacek Friedrich – historyk sztuki, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni
 • dr hab. Anna Królikiewicz – artystka wizualna, wykładowczyni ASP w Gdańsku i School of Form w Poznaniu
 • Agnieszka Labenz – prezes Fundacji Róbmy swoje dla kultury
 • Emilia Orzechowska – kuratorka, animatorka kultury, producentka PARKOWANIA, członkini Stowarzyszenia A KuKu Sztuka.
 • Małgorzata Paszylka?Glaza – historyczka sztuki i kuratorka. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
 • Piotr Pawlak – muzyk, producent muzyczny
 • dr hab. Krzysztof Polkowski – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • Aneta Szyłak – dyrektorka artystyczna i kuratorka Fundacji Alternativa
 • Małgorzata Żerwe – dziennikarka

 

>>>Podpisz apel

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 styczeń 2017 21:46

Komentarze   

-1 #6 Ela 2017-01-18 15:07
Witam
Dla gości to jest atrakcja a dla mieszkańców koszmar. Iluminacja powinna trwać przez okres świąteczny, a nie utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańcom przez 1,5 miesiąca. Nie przypomina sobie aby jakimkolwiek miejscu impreza masowa trwała tak długo. Jeżeli komuś się to nie podoba to niech w swojej dzielnicy zorganizuje podobne przedsięwzięcie ciekawe jak długo wytrzyma, bez możliwości parkowania wyjazdu z posesji nie mówiąc o karetkach które na sygnale nie mogą przejechać. Trzeba na własnej skórze odczuć żeby zrozumieć innych.
Cytować
-5 #5 piotr pawlak 2017-01-18 14:58
Co do parku, zacytuję kogoś kto ma trochę większą wiedzę na ten temat.

"Park Oliwski to wyjątkowy zabytek, jeden z nielicznych tego typu w Polsce, charakteryzujący się bardzo różnorodną szatą roślinną ? mówi dr Jacek Friedrich. ? Ludzie ją doszczętnie zadeptali, nie wystarczy więc, że ogrodnicy posieją na wiosnę nową trawę. Park Oliwski trzeba pielęgnować, nie zaś organizować w nim imprezy masowe. Nie mam nic przeciwko samym iluminacjom, bo ludzie chętnie odwiedzają tego typu atrakcje. Ale zróbmy je np. w Parku Reagana, czy w innym miejscu. Wybór Parku Oliwskiego na taką imprezę jest po prostu niefortunny."
Cytować
-1 #4 piotr pawlak 2017-01-18 14:57
Proszę o nie generalizowanie. Mieszkańcy Oliwy zapewne dzielą się na tych którzy są za, jak i na tych którzy są przeciw.Nazywanie gości parku "proletariatem" jest chyba niepotrzebne.

Co do utrudnień dla dzielnicy. Łatwo je wykpić, problem pojawia się gdy ktoś sam musi nagle zawieść dziecko lub kogoś bliskiego na przykład do szpitala. Wiadomo, można wezwać helikopter, co za problem.
Cytować
+1 #3 ak 2017-01-18 13:49
A ja się nie zgadzam z tym apelem. Zadeptana została trawa, która zostanie odtworzona kosztem kilkunastu tysięcy. Czy to tak dużo przy kilkusettysięcznej frekwencji? A trawa chyba nie jest zabytkowa? Nie zostały zniszczone żadne zabytkowe drzewa, ani "nie zabytkowe" krzewy... Tylko trawa. Poza tym można było uniknąć jakichkolwiek strat stawiając niskie płotki wyznaczające ścieżki do poruszania się, bo o ile latem nikt nie chodzi po trawie, o tyle zimą, po zmroku i przy nawet lekkiej pokrywie śnieżnej nie zawsze widać, gdzie można a gdzie nie można chodzić.Ten park jest dla ludzi, natomiast widać, że mieszkańcy Oliwy nie chcą aby "proletariat" szwędał się po ich ekskluzywnej dzielnicy, czego podsumowaniem jest ten akapit w artykule
"Impreza ?Odpalamy Święta? przyniosła także ogromne utrudnienia dla mieszkańców Oliwy, jakimi są m.in. wzrost zanieczyszczenie powietrza i hałas generowany przez samochody oraz trudności z parkowaniem i przejazdem przez dzielnicę w godzinach wieczornych"
Cytować
+7 #2 verdi5 2017-01-18 11:34
Myślę, że nie warto zakazywać imprez masowych, ale je porządnie zorganizować i zabezpieczyć przed zniszczeniami. Owszem, można w innym miejscu zorganizować mozartiana i iluminację świąteczną, ale Oliwa będzie ponurą i opuszczoną dzielnicą i nie pomoże jej zadbany park. Park na Oruni zapewne dostarczy przybyszom wiele gościny a mieszkańcom zaktywizuje dzielnicę. Oliwianie - czy tego chcecie?
Cytować
0 #1 Anon 2017-01-17 11:29
Ale afera...
Trawa odrosnie, dziury sie zasypie, :-*
nie ma co zrzedzic, tylko sie cieszyc, ze tak pieknie noca mamy oswietlony park i tak znany oraz uczeszczany teraz 8)
Cytować

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2718 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5673 Historia

Ostatnio dodane

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 143 Rozrywka

15-lecie fundacji Wspólnota Gdańska

15-lecie fundacji Wspólnota Gdańska

Piętnaście lat minęło…. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy, serdecznych rozmów i wzruszeń podczas jubileuszowego weekendu z okazji 15-lecia istnienia Fundacji Wspólnota Gdańska!Świętujmy, bawmy się, wspominajmy piękny czas i snujmy plany na...

17-09-2022 274 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30