Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Posłanka Małgorzata Chmiel Posłanka Małgorzata Chmiel mat. prasowe

Małgorzata Chmiel z Sejmu - Polska w trocinach

Maj 12, 2017

(Publikacja sponsorowana)

Szanowni Państwo,

Ustawa Ministra Szyszki dalej tnie jak siekiera. Od pół roku w całym kraju mieszkańcy odkrywają, że znikają drzewa rosnące od niepamiętnych czasów.

Ostatnio, czyli dnia 11 maja 2017 roku przyjęliśmy ustawę poprawiającą ustawę „Ustawa o ochronie przyrody” (tę kontrowersyjną, która pozwalała na nieograniczoną wycinkę drzew). Zakłada ona, że każdy właściciel działki ma praktycznie prawo wyciąć drzewa bez pozwolenia.

Poprawka ta, choć oczekiwana nie jest spełnieniem marzeń ekologów, bo oprócz przywrócenia utrudnień dla zwykłych mieszkańców nadal nie hamuje wycinki na działkach deweloperskich. Ale jednak trochę utrudnia degradacje przyrody.

A o to, przecież najbardziej nam chodziło, żeby nie było takich wycinek części lasu, jak na przykład w górnej części ulicy Słowackiego.

Pomijając już fakt, że gdy obecnie rządzącym się spieszyło z Trybunałem Konstytucyjnym, to potrafili zmienić prawo w ciągu jednej nocy, a nieograniczona wycinka drzew została uchwalona pamiętnego 16 grudnia w Sali Kolumnowej.

Od tego czasu minęło już prawie pół roku, a ta nowelizacja jeszcze nie weszła w życie.

Naprawdę nie spieszy się p. Ministrowi Szyszko, żeby ograniczyć niszczenie naszej przyrody, co tak bardzo nas wszystkich boli.

Po miesiącu jej obowiązywania nawet Pan poseł Jarosław Kaczyński zasugerował, że ustawa może być skutkiem niezdrowego lobbingu.

Nie mniej prawie pół roku minęło, a przyroda jest dalej bezdusznie dewastowana, a przecież to dobro wspólne.

Szacuje się, że od początku obowiązywania tej ustawy wycięto w Polsce ponad 2 miliony drzew, które zatrzymywały ponad 80 tysięcy ton pyłu. Trafia on teraz do płuc Polaków.

Wprowadzenie tej kontrowersyjnej ustawy spowodowało wiele nadużyć związanych z niekontrolowaną wycinką pomników przyrody, drzew, na których gniazdują ptaki, a nawet całych lasów, jak to miało miejsce w Puszczy Białowieskiej i w Łebie, gdzie właściciel terenu leśnego wyciął kilkudziesięcioletnie drzewa tylko po to, by móc wybudować luksusowy hotel.

Nasuwa się wiele pytań co do prawdziwego powodu zniesienia uzyskiwania pozwoleń na wycinkę drzew.

Minister Środowiska Jan Szyszko zasłynął w tej kadencji tym, że jest wrogiem przyrody. W mojej pamięci na zawsze pozostanie fakt, że wziął udział w polowaniu na bażanty, które zostały wypuszczone z klatek wprost pod lufę sztucera. Tego typu zachowanie jest okropne. To była rzeź, a nie polowanie.

Pod naciskiem mediów i opinii publicznej, po kilku miesiącach obowiązywania tej drastycznej dla naszej przyrody ustawy, sejmowa większość przyjęła poprawkę ustawy zakładającą, że właściciel działki musi zgłosić zamiar wycięcia drzewa do urzędu gminy. Następnie urzędnik będzie sprawdzał, czy drzewo nie jest pomnikiem przyrody oraz czy nie ma na nim gniazd lęgowych ptaków. Dopiero potem będzie wydane pozwolenie na wycinkę.

Szkoda tylko, że tak długo trwało przegłosowanie poprawek do tej ustawy. W tym wypadku większości sejmowej jakoś się nie spieszyło. Nie jest to rozwiązanie chroniące w 100% naszą przyrodę, ale zawsze lepsze niż ta obowiązująca drastyczna ustawa.

Pragnę podkreślić, że w czasie głosowania i debaty nad poprawkami Pan Minister Szyszko zwyczajnie wyszedł z sali. Po głosowaniu powrócił…

 

Z poważaniem

Małgorzata Chmiel

poseł na Sejm RP

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.malgorzatachmiel.pl

Ostatnio zmieniany piątek, 12 maj 2017 21:39

Komentarze   

-1 #4 Mikołaj Sobczak 2017-05-15 09:09
Panie Michale, Pani Poseł Małgorzata Chmiel przez wiele lat była Radną Miasta Gdańska z okręgu wyborczego obejmującego także Oliwę. Po zdobyciu mandatu poselskiego nie przestała interesować się oliwskimi sprawami. W Oliwie znajduje się Jej biuro poselskie. To dobrze jest wiedzieć co Pani Poseł ma do powiedzenia zarówno w sprawach ogólnokrajowych, jak i lokalnych.
Cytować
+3 #3 Oliwianin Michał 2017-05-13 19:49
Czy macie aż tylu czytelników, żeby tych wiernych co macie, w tak brutalny sposób zniechęceć? Ja nie zamierzam więcej tu zaglądać, żeby nie narażać się niepotrzebne nerwy czytając takie bzdury. Pragnę zaznaczyć, że moja rodzina mieszka tutaj od pokoleń, staramy się angażować w różne działania mające na celu poprawę życia w Oliwie. Jedyny portal traktujący o tej dzielnicy po prostu się zeszmacił.
Cytować
+3 #2 Oliwianin Michał 2017-05-13 19:47
Niezależne media poprosiły o zestawienie, ile drzew wycięto za czasów panowania Hanny Gronkiewicz Waltz w Warszawie. W szoku byli nawet wierni sympatycy PO. Decyzji odmownych praktycznie nie było. Skoro Pani jest taką obrończynią drzew, czemu nie zabierze Pani głosu w bulwersującej media sprawie ścięcia drzew w strefie uzdrowiskowej na cele budowy parkingu przez prezydenta Karnowskiego? Jakie jest pani zdanie w tej kwestii?
Też nie lubię polowania, mam swoje zdanie nt tej formy rozrywki. Ale skoro wykorzystuje to Pani politycznie - na kogo głosowała Pani w wyborach prezydenckich? Na myśliwego? Miała Pani sumienie? Żałosna jest ta próba zaistnienia za wszelką cenę, a jeszcze bardziej smutne, że dzielnicowe media, które powinny zajmować się sprawami mieszkańców i jednoczyć, zaczęły na pierwszej stronie drukować teksty polityczne! Żenada.
Cytować
+4 #1 Oliwianin Michał 2017-05-13 19:46
Szkoda fatygi, ale odpowiem pani poseł, że to za Waszych rządów najwięcej drzew w LASACH (nie na prywatnych posesjach) poleciało pod topór. To przez Wasze szukanie oszczędności zmuszono leśników do pozyskiwania drzew w celach zarobkowych. To właśnie przez ustawę uchwaloną przez Wasz rząd pada najwięcej drzew w Trójmiejskim Parku, co powinna Pani zaobserwować jeżdżąc do Osowej, zresztą jest to dokładnie opisane w innym miejscu na tym samym portalu. Warto tu też przypomnieć nocne głosowanie nad furtką, która umożliwiłaby sprzedaż lasów państwowych (skąd wziął się słynny spot PIS ze szlabanem w lesie?) o powodach, dla których zamierzano to uczynić (przeciek wikileaks) nie będę się rozwodzić, bo to poszlaki, ale można sobie wpisać w google "wikileaks lasy" i wyskoczy.
Cytować

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2391 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5360 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 208 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 108 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31