Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Pokaz sztucznych ogni nad Halą Olivia - 14 października 2017 Pokaz sztucznych ogni nad Halą Olivia - 14 października 2017

Kto bogatemu zabroni? Prywatne fajerwerki nad Oliwą

Paź 17, 2017

Powracamy do sprawy sobotniego pokazu sztucznych ogni nad Oliwą. Olbrzymi hałas słyszalny od Sopotu po Morenę, pobudzone małe dzieci i spłoszone zwierzęta to wynik prywatnej zabawy pewnego gdańskiego biznesmena i zarazem konsula honorowego jednego z państw europejskich.

Huk fajerwerków i świetlna oprawa niczym z nocy sylwestrowej zaskoczyła w sobotę po godzinie 21 wielu mieszkańców Oliwy i sąsiednich dzielnic.

- Zanim zobaczyłam, to sobie pomyślałam, że wali się ten koszmarny wieżowiec, który przesłania mi słońce i widać go chyba z każdej części Gdańska – napisała na naszym facebooku pani Elżbieta. - Może wypadałoby wcześniej poinformować o takich "atrakcjach", żeby można było jakoś się przygotować ! Zwierzaki mi w domu mało na zawał nie zeszły – komentuje pani Dominika. Nasi czytelnicy donoszą, że huk był słyszalny w Sopocie, na Strzyży, we Wrzeszczu, a nawet na Morenie!

Ognie sztuczne wystrzeliwane były na tyłach Hali Olivia, a więc około 100 – 200 metrów od zabudowy ul. Wita Stwosza. Telefon do GKS - u Stoczniowiec, wykonany tuż po pokazie, potwierdził, że pokaz odbywał się na ich terenie, a jego organizatorem miał być konsul honorowy jednego z państw Unii Europejskiej. Prawdopodobnie pokaz był podziwiany z pobliskich biurowców.

Skierowaliśmy pytanie do sekretariatu konsula, czy to on organizował pokaz i czy związane to było z jakimś świętem kraju, który reprezentuje? – Skontaktowaliśmy się z panem konsulem w tej sprawie i pan konsul nie komentował tej sytuacji w związku z tym, że była to impreza prywatna - poinformowała nas osoba pracująca w konsulacie. - To było prywatne wydarzenie i nie ma jakiegoś oficjalnego komunikatu czy było to związane z konsularnymi eventami.

Przepisy nie chronią mieszkańców

Zgodnie z Uchwałą Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, na terenie miasta Gdańska wprowadza się zakaz używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych.

Jednak zakaz nie obowiązuje 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku oraz okolicznościowo - po uzyskaniu zezwolenia Prezydenta Miasta Gdańska. Sprawdziliśmy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, czy pokaz odbył się legalnie?

- Zgodę na przeprowadzenie pokazu z użyciem materiałów pirotechniki widowiskowej od Urzędu Miejskiego uzyskała firma WULKAN - Pokazy pirotechniczne z Pruszcza Gdańskiego, która do wniosku załączyła dodatkowo zgodę Klubu Sportowego GKS Stoczniowiec na przeprowadzenie pokazu z terenu będącego w użytkowaniu Klubu znajdującego się pomiędzy halą Olivią (małą halą) a terenem Uniwersytetu Gdańskiego – informuje Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Firma Wulkan jest firmą profesjonalną a osoba przeprowadzająca pokaz posiada aktualne zaświadczenie o odbyciu szkolenia i przygotowania zawodowego do przeprowadzania pokazów pirotechnicznych, które również została dołączona do złożonej dokumentacji. Ponadto w wydanej zgodzie Urząd Miejski zobowiązał wykonawcę podczas prowadzonego pokazu do przeprowadzenia go zgodnie z obowiązującymi w tej materii przepisami prawa w celu zachowania bezpieczeństwa przy jego wykonaniu. Ponadto po wydanej zgodzie poinformowana został KM Policji, Straż Miejska, KM Państwowej Straży Pożarnej, GZDiZ jak również Klub Sportowy Stoczniowiec.

Zabrakło jednak powiadomienia i poszanowania mieszkańców. Okazuje się, że jeśli ma się odpowiednią ilość pieniędzy i firmę spełniającą techniczne wymagania – to każdy może uprzykrzać życie mieszkańcom miasta w dowolnym czasie i niemalże w dowolnym miejscu.

Zarząd Dzielnicy, po licznych sygnałach od mieszkańców, planuje wystąpić do władz Gdańska o zaostrzenie przepisów dotyczących pokazów fajerwerków w Gdańsku. Z inicjatywy Rady Oliwy, temat ten będzie prawdopodobnie poruszany na listopadowej Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w Radzie Miasta Gdańska.

W Sopocie jest ciszej

Możemy pozazdrościć mieszkańcom sąsiedniego Sopotu. Również i tu do Urzędu Miasta napływały skargi mieszkańców na uciążliwości związane z odpalaniem fajerwerków. W rozwiązaniu hucznego problemu pomógł status uzdrowiska miasta.

- Wychodząc naprzeciw skargom mieszkańców miasta oraz w celu ograniczenia poziomu hałasu w strefie „A1” Uzdrowiska Sopot zgodnie z art. 376. ust.1 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2017 poz. 519) oraz zgodnie § 3 „Uchwały Rady Miasta Sopotu Nr XVIII/341/2004 z dnia 2 lipca 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych oraz wykonywania pokazów pirotechnicznych na terenie miasta Sopotu” Prezydent Miasta nie wyraża zgody na realizację pokazu sztucznych ogni – informuje Anna Dyksińska z sopockiego Urzędu Miasta.

Świat odchodzi od huku nawet w Nowy Rok

W niektórych, dużych europejskich miastach od niedawna zakazuje się odpalania sztucznych ogni i petard w noc sylwestrową. Zakazy wprowadzane są głównie z uwagi na nerwicę zwierząt. Zdarza się, że psy dostają ataku serca, fatalnie huk znoszą ptaki. Ważne jest również bezpieczeństwo osób starszych.

Zakaz odpalania fajerwerków w noc sylwestrową i w Nowy Rok w centrum miasta wydały w ubiegłym roku władze Wenecji i Rzymu. W ten sposób dołączyły do wielu innych włoskich miast, które dbają o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Podobny zakaz wydały kilka lat temu władze Paryża.

Teraz przyłączają się do tego polskie miasta. Nowy Rok powitano bez oficjalnych fajerwerków m.in. w Zakopanem, Lublinie, Krakowie i Poznaniu. Do akcji przyłączyła się również warszawska dzielnica Praga.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 październik 2017 22:58

Komentarze   

-1 #1 Lns 2018-05-15 22:26
Niedługo wszystko będzie zakazane, tacy teraz są odważni ludzie w erze komputeryzacji. Wszystko im przeszkadza
Cytować

Newsletter

Historia

Urny twarzowe w Oliwie

Publikujemy kolejne informacje historyczne zebrane przez pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego. Tym razem dotyczą one wykopalisk w rejonie ulicy Spacerowej i Kościerskiej.

03-10-2022 104 Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2781 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 622 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 194 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
</