Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
W miejsce bud przy pętli tramwajowej może powstać zabudowa usługowo mieszkaniowa W miejsce bud przy pętli tramwajowej może powstać zabudowa usługowo mieszkaniowa fot. archiwum

Węzeł miaszkaniowo – usługowy przy pętli tramwajowej [VIDEO]

Sty 02, 2018

Biuro Rozwoju Gdańska szykuje możliwość powstania przy pętli tramwajowej w Oliwie zabudowy mieszkaniowo – usługowej wraz z dominantą przestrzenną usytuowaną przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Obr. Westerplatte. Dzięki zmianom w planie zagospodarowania tego terenu ma się poprawić integracja komunikacji autobusowej i tramwajowej. Na sprzedaży części terenu zarobi miasto.

Od 2 do 31 stycznia w Biurze Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 do publicznego wglądu zostało wyłożonych dziesięć projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeden z nich dotyczy terenu pętli tramwajowej w Oliwie wraz z przyległościami.

Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl. Do wglądu są udostępnione również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie.

Projektanci planów udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00 w siedzibie BRG. Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl oraz na bip.brg.gda.pl.

Dyskusja publiczne

Wszystkie dyskusje publiczne dotyczące projektów planów odbywają się w siedzibie BRG (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro) o godzinie 17:00. Termin dyskusji:

11 stycznia – Oliwa Górna rejon pętli tramwajowej

Czego dotyczy plan (informacja BRG)?

(Koncepcja planu jest omówiona w znajdującym sie poniżej materiale video z Komisji Zagospodarowania Przestrzennego z dnia 18 kwietnia 2017 roku).

Obszar planu, o powierzchni ok. 0,9 ha położony jest w Oliwie pomiędzy ulicami: Opata Jacka Rybińskiego, Obrońców Westerplatte i Al. Grunwaldzką. Od zachodu graniczy z zabudową mieszkaniowo - usługową przy ul. Obrońców Westerplatte i ul. Opata Jacka Rybińskiego.

Plan Petla Oliwa 2018

Większość terenu zajmuje istniejąca pętla tramwajowa wraz z przystankami, budynkami obsługi pasażerów i pawilonami usługowymi. W południowo-zachodnim narożniku obszaru, wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte znajdują się dwa domy mieszkalne, jednorodzinne. Niemalże cały teren jest własnością gminy, jedynie niewielki pawilon handlowy  przy  ul.  Opata   Jacka   Rybińskiego,   w   północno-zachodniej   części,   jest w użytkowaniu wieczystym osoby prywatnej.

Celem sporządzenia opracowania jest umożliwienie modernizacji pętli tramwajowej, integracji komunikacji tramwajowej i autobusowej oraz zmiana zapisów odnoszących się do kształtowania zabudowy w rejonie pętli. Funkcja węzła integracyjnego zostanie uzupełniona przez usługi, których zakres zostanie uzależniony od zasięgu przebudowanego torowiska.

Ponadto zmiana przepisów dot. wymogów akustycznych dla poszczególnych funkcji umożliwi wprowadzenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej (przy zapewnieniu odpowiedniego standardu akustycznego) na terenie sąsiadującym z węzłem integracyjnym. W projekcie ustalono linie zabudowy na przedłużeniu pierzei wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte, zaś na jej zakończeniu zalecono dominantę (19 metrów wysokości).

Kształt przestrzeni publicznej będzie zależeć od zastosowanego rozwiązania układu torowiska. Przebudowa węzła wpłynie na usprawnienie ruchu pieszych zarówno w jego obrębie, jak i w powiązaniu z terenami sąsiednimi, a w szczególności w rejonie ul. Obrońców Westerplatte, gdzie ustalono wlot ciągu pieszego jako utrwalenie obecnego przejścia. Główne kierunki ruchu pieszego i rowerowego zostaną utrzymane, ale ostateczny przebieg ścieżek rowerowych i chodników będzie wynikać z projektu przebudowy pętli.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Gdańska, na zmianie planu skorzysta również budżet miasta. Zwiększenie dochodów gminy wynikać  będzie  z  możliwości  sprzedaży nieruchomości  o powierzchni ok. 1350m2 przeznaczonych na zabudowę mieszkaniowo-usługową (teren 002-M/U32)  oraz  wzrostu  wpływów  do  budżetu  Miasta  z  tytułu  opłat  i  podatków,  w szczególności podatku od nieruchomości. Projekt planu umożliwia realizację zabudowy mieszkaniowo-usługowej o maksymalnej powierzchni użytkowej ok. 1820 m2.

Dominanta wysokościowa

Dla nowej zabudowy usługowej w obrębie  węzła  i  dla  zabudowy mieszkaniowo-usługowej w terenie   002-M/U32   ustalono   linię   zabudowy   na   przedłużeniu   pierzei   wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte, zaś na jej zakończeniu zalecono wybudowanie dominanty wysokościowej.

Rada Dzielnicy Oliwa wnioskowała we wrześniu 2017 roku o rezygnację z lokalizacji i możliwości zabudowy dla dominanty kompozycyjnej terenu przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Obr. Westerplatte. Proponowano utrzymanie takiej samej wysokości co dla projektowanych budynków mających powstać przy Obr. Westerplatte (16 metrów). Prezydent Gdańska nie przychylił się do wniosku radnych z Oliwy.

Zgłaszanie uwag – do 14 lutego

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 lutego 2018 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Pw/umg/brg

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 styczeń 2018 20:21

Komentarze   

+4 #2 Oliwa to nie zaspa 2018-01-03 20:49
Proszę nie...wszystko sprzeda, stracił rozum...Udaje się wybudować normalnie co pokazują budynki przy "odnowionej" przychodni na Grunwaldzkiej, a nie trzeba kloca 150 metrowego walić
Cytować
+9 #1 Przerazony 2018-01-03 19:56
Czy jakakolwiek inna instytucja w tym kraju pracuje teraz intensywniej niz BRG?? wszystko na gwalt, na teraz,czego oni nie opracowuja aktualnie? Teren awf- z rekreacji na mieszkaniowke. Teren ug z celow publicznych na mieszkaniowke. Teren opckiej z handlu i uslug na mieszkaniowke. Tereny przy katedrze na mieszkaniowke. Cala kolobrzeska na mieszkaniowke. Teraz petla tramwajowa na... mieszkaniowke! Centralny punkt oliwy.tu tez deweloperka z haslem klucz- dominanta ! Komus totalnie padlo na glowe! Byle jeszcze w tej kadencji. Byle wykorzystac koniunktire ktora zaraz zacznie topniec- zeby deweloperzy zdazyli sprzedac. Gdyby tylko mogli to przeniesliby cmentarz oliwski za obwodnice- tyle cennego terenu sie marnuje, ile mieszkan moznaby zbudowac. Ostatnie tereny jako takiej przestrzeni. Zaloze sie ze ktorys z deweloperow sasiadujacych inwestycji poczulo zew wiec brg dostalo biegunki. Ciekawe czy dominante wybiduje panorama czy moderna. Juz pewnie wiadomo nieoficjalnie...
Cytować

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2407 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5385 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 257 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 119 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31