Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Początek Doliny Zielonej przy ul. Abrahama Początek Doliny Zielonej przy ul. Abrahama fot. Tomasz Strug

W otulinie TPK powstaje zaplecze budowlane

Mar 15, 2018

Wielkie poruszenie mieszkańców ul. Abrahama i miłośników przyrody wywołało wygrodzenie sporej części łąki na początku Doliny Zielonej. Miasto wydzierżawiło teren na składowisko materiałów budowlanych firmie, która rozpoczyna budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Bażyńskiego i Grottgera. Zdaniem obrońców przyrody takie umiejscowienie składowiska jest dewastacją ekologiczną otuliny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

- Dewastacja ekologiczna na ul Abrahama w otulinie parku krajobrazowego w Dolinie Sambora. Jestem przerażona tym co od rana się dzieje na łące, gdzie spędziłam moje dzieciństwo – napisała na facebooku Monika Stołyhwo-Gofron. - Na łące robotnicy grodzą teren pod kontenery , rury i sprzęt ciężki , który ma służyć pobliskiej budowie . Nie mogę w to uwierzyć ! Kto wydał w urzędzie miejskim zgodę na to, aby niszczyć miejsce, w którym występują endemiczne gatunki roślin, płazy gady.

Rzeczywiście, przy pozostałościach zabudowy dawnego Dworu VI (Abrahama 33 i 34) otoczono spory fragment łąki tymczasowym ogrodzeniem. Na terenie składowane są już plastikowe rury wodociągowe. Wokół krążyła koparka, która zupełnie rozjeździła gruntową drogę. Przed wygrodzonym terenem stoi od rana grupa rozemocjonowanych mieszkańców, którzy starają się poruszyć niebo i ziemię by to wyjaśnić i powstrzymać.

- Teren przy ul. Abrahama zostaje zajęty pod zaplecze budowy firmy Eurovia w związku z realizacją kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Grottgera, Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera – tłumaczy Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Decyzję zezwalającą na zajęcie działki przez wykonawcę wydał Wydział Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Niestety nie udało się dziś skontaktować z osobą odpowiedzialną w Wydziale Skarbu za umowy użyczenia i nie poznamy jeszcze powodu wyznaczenia akurat tej działki na początku Doliny ZIelonej. Znacznie bliżej przyszłej budowy znajduje się niezabudowana działka łącząca ul. Polanki z ul. Kubusia Puchatka.

Abrahama Dolina Zielona składowisko 180315 3964

fot. Tomasz Strug

Umowa użyczenia działek przy ul. Abrahama została zawarta 9 marca na okres do 11 maja tego roku. Dziwi tak krótki okres użyczenia, gdyż inwestycja jest planowana do maja, ale przyszłego roku. Budowie kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Grottgera ,Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera ma się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku dni. Na ten cel przygotowano już m.in. tymczasowe płyty betonowe, które złożono przy ul. Wita Stwosza.

Póki co mieszkańcy ul. Abrahama są przerażeni. Obawiają się, że to wstęp do zabudowy tego pięknego miejsca.

Rada Dzielnicy - to naruszenie prawa

Rada Dzielnicy VII Dwór wystosowała dziś pismo do prezydenta Pawła Adamowicza,  w którym zarzuca Wydziałowi Skarbu naruszenie prawa.

- Zgodnie z obowiązującym Studium zagospodarowania przestrzennego, Dolina Zielona jest objęta strefą zieleni chronionej na całym jej obszarze – czytamy w piśmie podpisanym przez Kazimierza Stencla, Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy VII Dwór. - Ponadto w miejscu, gdzie w dniu 15 marca 2018 roku urządzono plac składowy materiałów budowlanych (…) w ramach zagospodarowania przestrzennego stref buforowych jest już zatwierdzony projekt wykonania przez DRMG ogrodzonego placu zabaw dla dzieci.

Abrahama Zielona Dolina zaplecze budowy

Orientacyjne umiejscowienie zaplecza budowlanego na mapie Google

Naturalna otulina Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

- Teren Doliny Zielonej graniczący z ul. A. Abrahama stanowi naturalną otulinę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Są to ziołorośla i pozostałości dawnej łąki kośnej. Fitocenozy łąkowe graniczące bezpośrednio z ulicą zostały mocno zmienione w wyniku naruszeń gleby w latach 70. XX wieku – przypomina Marcin Wilga, miłośnik przyrody Lasów Oliwskich. 

- Wspomniany obszar ziołorośli jest miejscem żerowania i rozwoju wielu antofilnych (kwiatolubnych) owadów. Wśród nich są błonkoskrzydłe (Hymenoptera), np. pszczolinki, mające znaczny udział w zapylaniu roślin kwiatowych, w tym także o znaczeniu gospodarczym (m.in. drzewa owocowe w sadach). Inną grupę stanowią chrząszcze z rodziny kózkowatych (Cerambycidae), które również pośredniczą w zapyleniu krzyżowym roślin. Ich larwy należą w 90% do drewno- próchnojadów. Przyczyniają się w ten sposób do dekompozycji zalegającego w pobliskim lesie martwego drewna. Uczestniczą zatem w procesie tworzenia próchnicy – jest to proces samonawożenia się lasu. Z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae) zapylaczami są m.in. dwa gatunki chrząszczy: orszoł prążkowany (Trichius fasciatus) oraz zacnik (Gnorimus nobilis); należą one do owadów o górsko-podgórskim charakterze i są rzadkością na niżu - opisuje Wilga.

Gnorimus nobilis fot Marcin Wilga

Zacnik (Gnorimus nobilis)   fot. Marcin Wilga

Do rzadkości entomologicznych należy ciepłolubny przedstawiciel prostoskrzydłych (Orhoptera) i rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) – długoskrzydlak sierposz (Phaneroptera falcata); jest to gatunek południowoeurosyberyjski, zajmujący obecnie tereny Pomorza położone coraz bardziej na północ. Suche ziołorośla stanowią miejsce zimowania wielu innych gatunków owadów, m.in. biedronek znanych z pożytecznej roli w zwalczaniu populacji mszyc.

Konkludując – tworzenie składowiska i dewastacja środowiska Doliny Zielonej jest aktem bezmyślnym, barbarzyńskim. Kto wydał pozwolenie na niszczenie przyrody? - zastanawia sie słynny przyrodnik.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany piątek, 16 marzec 2018 18:55

Komentarze   

+4 #3 krzysztof korcz 2018-03-16 11:36
Skandal. Brak słow. Czy nie ma w mieście na tyle trzeźwo myślących osób, by taka decyzja po prostu nie mieściła się w głowie?
Cytować
+11 #2 Bogusz 2018-03-15 19:12
Noz sie w kieszeni otwiera widzac jak coraz bardziej miasto i developerka wdziera sie w TPK. Dolina samborow i okolice to jedne z piekniejszych czesci tego Parku....
Cytować
+8 #1 Grażyna Chowańska 2018-03-15 17:10
To łąka mego dzieciństwa. Jestem przerażona decyzjami DRMG. Te zniszczenia są nie do naprawy. To skandal!
Cytować

Newsletter

Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1064 Historia

Teren artysty. Pamięć o artystach z Ol…

Oliwa jest niezwykłym miejscem, które w związku z różnymi zbiegami okoliczności i niepowtarzalną atmosferą, przyciągało i przyciąga niebanalnych ludzi sztuki. Po II Wojnie Światowej osiedliło się tu wielu artystów reprezentujących...

21-05-2021 1146 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie

Spacer szlakiem detalu architektoniczneg…

Zapraszamy do wspólnego odkrywania detalu architektonicznego w Gdańsku - Oliwie! Start spaceru - sobota, godz. 12:00, spotykamy się przy kościele św. Jakuba w Oliwie (róg ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego).

20-09-2021 424 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 61 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30