Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

V Marsz Dla Lasu - TPK Challenge

Maj 13, 2019

W tym roku, miłośnicy przyrody, ekolodzy mieszkańcy i mieszkanki Trójmiasta razem planują w tym roku zadbać o Trójmiejski Park Krajobrazowy biorąc udział w Trash Challengu, czyli ogólnoświatowym wyzwaniu polegającym na sprzątaniu śmieci. Akcja odbędzie się w najbliższą niedzielę.

 V Marsz Dla Lasu - TPK Challenge odbędzie się 19 maja o godzinie 12.00 na terenie dzielnic: Strzyża, Oliwa  oraz Niedźwiednik.

Trójmiejski Park Krajobrazowy to ponad 19 tys. ha lasów, od Gdańska po Wejherowo, fenomen w Polsce i unikat w skali europejskiej. Powinien być chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe – w celu ich zachowania, popularyzacji  i upowszechniania dostępu do nich, w warunkach tzw. zrównoważonego rozwoju. Zawiera cenne elementy środowiska przyrodniczego lasów i ich otulin: naturalne lub półnaturalne ekosystemy, stanowiska i ostoje wielu rzadkich, zagrożonych i ginących gatunków, interesujące elementy przyrody nieożywionej. W parku gniazdują m.in. bielik i kania ruda, w

ciekach wodnych stwierdzono występowanie pstrąga potokowego i objętego ochroną w Polsce minoga strumieniowego. Wśród około 850 gatunków roślin naczyniowych parku stwierdzono ponad 40 gatunków podlegających ochronie gatunkowej, a także szereg innych godnych uwagi - rzadkich, reliktowych, górskich.

- W obcowaniu z naturą trzeba zachowywać się odpowiedzialnie, z szacunkiem dla przyrody. Niektórzy jednak o tym zapominają zostawiają w lesie, szczególnie na granicy z miastem, niechciane "upominki" w postaci śmieci  - mówi Marta Sobieska z Ruchu LoveLasy. - Jest to ogromne zagrożenie dla lasu. Może doprowadzić do pożaru, okaleczenia a nawet śmierci zwierząt i ptaków. Dlatego idąc z duchem odpowiedzialności obywatelskiej oraz edukacji przyrodniczej zachęcamy mieszkańców i mieszkanki do wspólnego sprzątania Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Najgorszy jest wszechobecny plastik

Największym problemem środowiska naturalnego jest plastik, rozkłada się on od 100 do 1000 lat. Jednorazowe, plastikowe reklamówki produkuje się sekundę, używa średnio przez 25 min, a rozkładają się do 450 lat. Butelki plastikowe rozkładają się dwukrotnie więcej czyli 800 lat!

Las nie zaśmieca się sam, to ludzie są za to odpowiedzialni. Często bez zastanowienia czy refleksji jakie szkody mogą wywołać przyrodzie wyrzucają zużyte butelki, niedopałki

po papierosach, opakowania po słodyczach. Za wyrzucanie śmieci do lasu grozi mandat

do 500zł,  niestety nie powstrzymuje to wystarczająco powstawaniu kolejnych leśnych wysypisk.

W minionym roku z lasów w Polsce usunięte zostały dziesiątki tysięcy metrów sześciennych śmieci.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest Ruch LoveLasy, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator wraz z partnerami: Centrum Informacji I Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Akcja Weź To Podnieś, Rada Dzielnicy Strzyża, Rada Dzielnicy Oliwa oraz nieformalna grupa mieszkańców z dzielnicy Niedźwiednik. Wydarzenie odbywać się będzie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańsk.

Miejsca zbiórek uczestników:

  • Oliwa Skrzyżowanie ul. Tetmajera i Polanki (tor rowerowy "Hopki")
  • Strzyża Przedłużenie ul. Kiepury (za kościołem, przejście pod PKM)
  • Niedźwiednik Boisko przy ul. Lipnicka Droga.

W trakcie wydarzenia rozdane zostaną rękawiczki oraz materiały informacyjne dotyczące audytu śmieci. Odpadki  zostaną odebrane przez odpowiednie służby z wyznaczonych miejsc.

Pw/lovelasy

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 maj 2019 14:56

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2393 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5363 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 211 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 108 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31