Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oliwie: Katarzyna Maliszewska, Grażyna Niemyjska, Katarzyna Tarnowska, Krzysztof Rześniowiecki, Teresa Polonis-Furmann, Dariusz Radochoński, Michał Ślubowski, Ewa Oslislok, Izabela Szepska, Małgorzata Madeńska Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oliwie: Katarzyna Maliszewska, Grażyna Niemyjska, Katarzyna Tarnowska, Krzysztof Rześniowiecki, Teresa Polonis-Furmann, Dariusz Radochoński, Michał Ślubowski, Ewa Oslislok, Izabela Szepska, Małgorzata Madeńska mat. IKM

Poznaj Oliwę od podszewki - Lokalni Przewodnicy zapraszają na spacery i do czytania

Sie 05, 2019

To już drugie wakacje w czasie których Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na spacer oliwskimi ulicami i zaułkami. Zwiedzać dzielnice można również z wydanym przewodnikiem, w którym spisano nieznane powszechnie informacje z wielu tras.

 Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki od wielu lat oprowadzają po zakamarkach i dzielnicach Gdańska. Od zeszłego roku do akcji organizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej dołączyła Oliwa. W tym roku wydano również specjalny przewodnik, będący niejako zapisem zeszłorocznych spacerów po naszej wyjątkowej dzielnicy.

To nie są typowe wycieczki i klasyczny przewodnik. To prawdziwe odkrywanie dzielnicy dedykowane nie tylko turystom ale chyba głównie mieszkańcom „Zapraszamy Państwa na spacer po Oliwie. Tym razem nie do katedry, Pałacu Opatów czy po parku Oliwskim, ale zaułkami i uliczkami, trochę na przekór temu, co zwykło się uważać tutaj za najpiękniejsze i najcenniejsze” – czytamy we wstępie do wydawnictwa dostępnego zarówno w wersji papierowej jaki i internetowej.

"Chcemy zatrzymać wzrok na mansardowych dachach domów przy ulicy Obrońców Westerplatte, zajrzeć do piwnicy przy ulicy Kaprów czy w podwórka domów przy Opata Rybińskiego i Liczmańskiego. Dzięki opowieściom o miej - scach i dawnych mieszkańcach spróbujemy odtworzyć ich codzienność, pokazać, jak spędzali wolny czas, co ich fascynowało. Opowiemy o mieszkańcach z różnych epok. Zatrzymamy się przed budynkami związanymi z losem oliwskich Kaszubów i przypomnimy nie tylko Antoniego Abrahama z ulicy Czyżewskiego, ale również rodzinę Maciejewskich i Tejkowskich z Kaprów oraz Alfa Liczmańskiego i członków jego drużyny harcerskiej. Przewijać się będą anegdoty o stosunkach sąsiedzkich między Polakami i Niemcami w Oliwie, ale też opowieści o represjach zakończone wysiedleniami, aresztowaniami i śmiercią Polaków w pierwszych miesiącach wojny. Opowiemy o tych, którzy projektowali willowe osiedla i potem je zamieszkiwali, jak Kurt Arnheim, o artystach Reinholdzie Bahlu, Irenie Jarockiej czy profesorach Wyż - szej Szkoły Technicznej – Alfredzie Kalähne i jego żonie Anni. Nasze opowieści niejednokrotnie będą podkreślały wyjątkowość Oliwy. Pomimo administracyjnej przy - należności do Gdańska od 1926 roku zachowała swoją odrębność. Panorama lesistych wzgórz, bliskość morza, willowy charakter osiedli, gdzie każda ulica jest aleją, a każdy dom otoczony ogrodem, to wszystko pozostaje długo w pamięci i zachęca do kolejnego spotkania.".

Przewodnik zawiera 10 tras:

1. Spacer aleją Grunwaldzką

2. Spacer ulicą Kaprów

3. Spacer ulicą Opata Jacka Rybińskiego

4. Spacer ulicą Obrońców Westerplatte

5. Spacer ulicą Alfa Liczmańskiego

6. Spacer ulicą Leśną

7. Spacer ulicą Słoneczną

8. Spacer ulicą Kwietną

9. Spacer ulicą Stary Rynek

10. Spacer ulicą Józefa Czyżewskiego.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oliwie: Katarzyna Maliszewska, Grażyna Niemyjska, Katarzyna Tarnowska, Krzysztof Rześniowiecki, Teresa Polonis-Furmann, Dariusz Radochoński, Michał Ślubowski, Ewa Oslislok, Izabela Szepska, Małgorzata Madeńska.

Wersja papierowa przewodnika do zdobycia jest w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wersja w pliku pdf do ściągnięcia tutaj: Przewodnik do pobrania >>

CP3 Oliwa2 1

Najbliższe spacery:

Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00. Miejsce spotkania: przed Oliwskim Ratuszem Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

7 sierpnia, środa godz. 17.30 Krzysztof
„Pospacerujemy po oliwskich uliczkach słuchając opowieści o historii. Przystaniemy przy Domu Zarazy, Starej Karczmie, kościele Cystersów i V Liceum Ogólnokształcącym, które zaczynało swoją działalność w 1913 roku.”

9 sierpnia, piątek godz. 17.30 Darek
Trasa spaceru: Oliwski Ratusz Kultury - Stary Rynek Oliwski - Dom Zarazy -
Kwietna - obok Kuźni - Kościerska - Młyn i staw - Słoneczna

11 sierpnia, niedziela godz.12.00 Teresa
Trasa spaceru: Oliwski Ratusz Kultury – uliczki - Pachołek

14 sierpnia, środa i 16 piątek godz. godz. 17.30 Kasia
„Spacer zaczniemy od urokliwego parku, który od zeszłego roku, wraz z katedrą i klasztorem, został wpisany na listę Pomników Historii. W czasie wycieczki opowiem o osobach, które stworzyły park: o opatach Jacku Rybińskim i Karolu Hohenzollernie oraz o królewskim ogrodniku Saltzmannie. Zobaczymy jak wygląda Raj, Niebo i Piekło, znajdziemy Uszy Dionizosa, poznamy na czym polegała iluzja optyczna Drogi do wieczności. Przed Pałacem Opatów będziemy podziwiać barokowy salon ogrodowy. Z parku przejdziemy na wzgórze Pachołek. Na wytrwałych czeka nagroda w postaci pięknej panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej.
Na koniec wycieczki poznamy historię i teraźniejszość Domu Zarazy. „

18 sierpnia, niedziela godz.12.00 Michał
„Mój spacer rozpoczynamy przed Ratuszem i skupiamy się na samym sercu starej Oliwy - od Domu Zarazy, przez fasadę Katedry, kościół św. Jakuba, folwark z Dworkiem Ogrodnika i park właściwy - z pałacem i spichlerzem włącznie, ostatni punkt to Książęcy Widok. Bez cmentarza i Pachołka:).”

21 sierpnia, środa godz. 17.30 Ewa 
Trasa spaceru Oliwski Ratusz Kultury – Park – Spichlerz opacki – ulica Cystersów – Dom Bramny – Stary Rynek Oliwski – ulica Leśna – kościół Cystersów – V LO

23 piątek godz. 17.30 Ewa
Trasa spaceru: Oliwski Ratusz Kultury – Park – Spichlerz opacki – ulica Cystersów – Dom Bramny – Stary Rynek Oliwski – ulica Leśna – kościół Cystersów – V LO

25 sierpnia, niedziela godz.12.00 Katarzyna
Trasa spaceru: Oliwski Ratusz Kultury - cmentarz i okolica kościoła św. Jakuba.

Zapraszamy!

Spacery są bezpłatne.


zapisy:
Sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul, Długi Targ 39/40
pon-pt, godz.10:00 – 18:00
tel. 58 30 12 016
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zwiedzanie jest bezpłatne!
Prosimy o założenie wygodnego obuwia!

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 sierpień 2019 13:38

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2730 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5690 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 294 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 158 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30