Wydrukuj tę stronę

Małgorzata Chmiel - Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Mar 13, 2020

W ostatnim czasie cała Polska żyła informacją o przekazaniu prawie 2 miliardów złotych na tzw. media publiczne.

Rząd i Prezydent Andrzej Duda argumentują to potrzebą wyrównania braku pieniędzy w TVP i Polskim Radiu z abonamentu RTV. Inni uważają (w tym ja), że zwyczajnie spadła oglądalność TVP, a co za tym idzie dochody z reklam.

W związku z tym, że do mojego biura poselskiego przychodzą mieszkańcy z prośbą o pomoc w ułatwieniu zwolnień z abonamentu chciałabym przedstawić Państwu informację, kto jest ustawowo zwolniony z obowiązku płacenia abonamentu.

Wiele osób o tym nie wie i dalej opłaca abonament, zwłaszcza emeryci, którzy i tak mają małe emerytury.

Zgodnie z art. 4 i art. 5 „Ustawy o opłatach abonamentowych” z dnia 21 kwietnia 2005 r. zwolnieni z opłat są:

  1. Inwalidzi I grupy,
  2. Osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  3. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  4. Osoby, które ukończyły 75 lat,
  5. Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne,
  6. Osoby niesłyszące,
  7. Osoby niewidome,
  8. Emeryci powyżej 60 roku życia, z emeryturą, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia, obecnie ono wynosi 4918,17 zł, czyli 50% to 2459,09 zł brutto,
  9. Rodziny, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 674 zł,
  10. Osoby pobierające zasiłek z pomocy społecznej,
  11. Osoby bezrobotne,
  12. Osoby pobierające zasiłek przedemerytalny,
  13. Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne,
  14. Osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna,
  15. Inwalidzi wojenni i wojskowi,

Oprócz  w/w osób zwolnione są wszystkie osoby, które wyrejestrowały odbiornik telewizyjny i radiowy, bądź nigdy go nie rejestrowały (oczywiście tylko w przypadku braku telewizora i radia).

Warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia z opłat abonamentowych jest przedstawienie na Poczcie dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia, bądź wyrejestrowanie odbiornika też w placówce Poczty Polskiej.

Osoby, które nie dopełniły powyższego obowiązku, a zaprzestały płacenia abonamentu muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty całości abonamentu wraz z odsetkami. Wezwanie do zapłaty może nastąpić nawet po kilku latach od zaprzestania płacenia abonamentu.

z poważaniem,

Małgorzata Chmiel, poseł na Sejm RP

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany piątek, 13 marzec 2020 21:41