Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Pan Wojciech z Oliwy szyje maseczki z lnu Pan Wojciech z Oliwy szyje maseczki z lnu zdjęcia czytelnika

Potrzebny len na bezpłatne maseczki dla mieszkańców!

Mar 30, 2020

Mieszkaniec Oliwy szyje maseczki i chce przekazywać je bezpłatnie mieszkańcom a szczególnie osobom starszym. Potrzebuje jednak do tego lnu. Jeśli ktoś ma w domu stare obrusy, ściereczki, prześcieradła lub inne wyroby z lnu i chce pomóc innym - proszony jest o kontakt z Panem Wojciechem z ul. Podhalańskiej. W tym miejscu dziękujemy za taką bohaterską postawę.

W związku z pandemią chińskiego wirusa firma Pana Wojciecha z ul. Podhalańskiej w Oliwie nie ma żadnych zleceń. Aby nie siedzieć bezczynnie w domu nasz czytelnik otworzył maszynę do szycia i … zaczął czynić dobro oraz edukować.

- Szyję maski ochronne z lnu. Przekazuję je nieodpłatnie osobom potrzebującym. Jedyne o co proszę to len na następne maski – napisał do nas pan Wojciech. -  W sprzedaży nie ma teraz naturalnego lnu. Jedynie len z bawełną lub len azjatycki zawierający formaldehydy i inne substancje, które powodują, że nie jest aseptyczny. Jeżeli ktoś ma w domu stare obrusy, ściereczki, prześcieradła lub inne wyroby z lnu (najlepszy jest nasz polski) i chce pomóc innym - proszony jest o kontakt ze mną. Ponadto proszę o kontakt osoby, które potrzebują masek ochronnych. Uszyję je dla nich. Oczywiście otrzymają je całkowicie za darmo.

Telefon do Pana Wojciecha -  601 67 55 01

Maseczki Lniane 20200320 041729

Tak wyglądaja maseczki uszyte przez Pana Wojciecha

Uczynny mieszkaniec Oliwy przygotował również informacje jak prawidłowo się zabezpieczać, które dodaje do każdej maski. - Od początku trwania epidemii w Polsce staram się walczyć z błędną opinią, że "maski powinni nosić jedynie lekarze i osoby zarażone” – mówi Pan Wojciech.

Poniżej dwa filmiki oraz treści o maskach, które przygotował nasz czytelnik.

ts

Aktualizacja: 15:40

Jak rozpoznać czy dany materiał to len?

Naturalny, czysty len powinniśmy znaleźć u siebie w domu. Będą to stare obrusy, serwety, prześcieradła, ściereczki i koszule
naszych rodziców i dziadków. Len poznamy po tym, że jest bardzo mocny. Nie da się go rozerwać rękami i trudno
go ciąć nożyczkami. Poza tym, łatwo się mnie i trudno go potem rozprostować. Ostatecznym testem będzie
wyprasowanie go żelazkiem, ustawionym na “len” (ok. 100°C). Nie powinien się odbarwiać (palić) ani kurczyć. 
Jeżeli nasz kawałek tkaniny przejdzie bez szwanku te katusze - jest naturalnym, czystym lnem i możemy
z niego uszyć aseptyczną maskę ochronną.

ps. Serdeczne podziękowania dla Pani Ani z ul. Derdowskiego, Pani Haliny z ul. Karpackiej i Pani (której imienia nie znam) z ul. Husa za przekazanie wyrobów z lnu. Tkanina już się pierze w 90 stopniach, a po wyschnięciu i wyprasowaniu posłuży jako materiał na maski dla potrzebujących.

W załączeniu fotka tkaniny, którą otrzymałem od tych Pań i trochę prawdziwego lnu.

maseczki len 20200330 133058

 

 

ZRÓB TO SAM

Witam serdecznie!

Nasz minister zdrowia wydał dekret zabraniający osobom prywatnym i firmom sprzedaży masek ochronnych.

Nie wolno wystawiać ich na Allegro, OLX, Marketplace oraz na innych portalach sprzedażowych.

Nie wolno również sprzedawać ich na targowiskach i w sklepach.

Rozporządzenie ma na celu wyeliminowanie spekulantów i oszustów ale jednocześnie odcina nam ostatnie, legalne źródło zakupu tych środków ochrony przed zarażeniem. Maseczek nie ma w żadnej aptece ani w żadnym sklepie. Nie ma ich też w szpitalach i przychodniach.

Zapewne za chwilę powstanie czarny rynek wszelkich “cudownych" i “gwarantujących skuteczną ochronę" preparatów i urządzeń do walki z epidemią. Na pewno będą wśród nich maseczki “przeciw koronawirusowi". Można się domyślić, że wszyscy spekulanci i oszuści, sprzedający nieskuteczne maski przeciwpyłowe oraz skuteczne (lecz drogie) maski lakiernicze i przeciwgazowe natychmiast przeniosą swój “biznes" do szarej strefy i nadal będą żerować na nieszczęściu uczciwych ludzi. Co możemy zrobić? Możemy sami zrobić sobie maski. To nie jest trudne. Wystarczy poczytać informacje na stronie: www.pacjent.gov.pl lub na innych, wiarygodnych portalach medycznych.

Ja to zrobiłem. Zdobyłem naturalny len, a w aptece kupiłem gazę jałową. Umiem szyć na maszynie i w ciągu jednej nocy uszyłem maski dla swojej rodziny. Są one wykonane z lnu, który jest aseptyczny i można go prać w wysokich temperaturach, które zabijają wszelkie wirusy (koronawirus bez żywiciela ginie już przy 40°C). Maski mają kieszonkę, do której wsuwa się gazę jałową. Taka ochrona działa przez kilka godzin. Potem należy zmienić gazę, a po kilku dniach używania należy wyprać maseczkę w zwykłej pralce (najlepiej w temperaturze 50°C). Jestem przekonany, że to lepszy sposób ochrony, niż nic, lub maseczka przeciwpyłowa, a już na pewno lepszy, niż doradzany przez ministra zdrowia szalik na twarzy lub przecięty na pół biustonosz...

Ty też możesz uszyć taką maskę!

ZOBACZ:

https://youtu.be/l7IGADz9nro

Czasem słyszymy opinie, że maseczki higieniczne powinny nosić jedynie osoby zarażone oraz personel medyczny, że maseczka nie chroni przed zakażeniem, że "normalni, zdrowi ludzie" nie muszą, a nawet nie powinni nosić maseczek bo nieumiejętne obchodzenie się z maseczką może wręcz doprowadzić do zarażenia.

Każdy ma prawo do swojego zdania i daleki jestem od tego, żeby kogokolwiek zmuszać do jego zmiany.

Po prostu pozwolę sobie wyrazić swoją opinię.

Moim zdaniem to półprawdy, a ich źródłem są środowiska, które są odpowiedzialne za to, że obecnie nie możemy normalnie kupić maseczek higienicznych.

Prawdą jest, że maseczka w znikomy sposób chroni przed zarażeniem osobę, która ją nosi. W zasadzie chroni ją tylko wtedy, gdy ktoś zarażony kichnie jej w twarz.

Przecież to prawie niemożliwe... Przecież, my nie stykamy się z zarażonymi osobami. One są w szpitalach, kwarantannach, a nie wokół nas... Czy wobec tego warto "się wygłupiać i latać w maseczce, jak jakiś przewrażliwiony Azjata"?

Moim zdaniem warto. Są po temu co najmniej 3 powody.

Po pierwsze - nie wiemy kto jest zarażony. Ta choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Zarażona osoba (nie wiedząc o swojej chorobie) przebywa wśród innych - zarażając ich. Pewnie, że nie kicha wszystkim w twarz i w ogóle może nie kichać... Czy przy tak niskim prawdopodobieństwie zarażenia - warto nosić maseczkę..?

Uważam, że tak. Uważam, że w tej sytuacji powinniśmy minimalizować każde zagrożenie zarażenia - nawet tak mało prawdopodobne.

Po drugie - maseczka noszona przez osobę zarażoną chroni osoby w jej otoczeniu. To jest potwierdzone i nikt temu nie zaprzecza. No ale przecież my jesteśmy zdrowi. Nikogo nie zarazimy. Po co więc mamy nosić maseczkę..? Jak wiemy choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo - zatem dopóki nie przejdziemy specjalistycznych testów - nie możemy stwierdzić, czy jesteśmy chorzy. Nie wiemy, czy właśnie nie zarażamy ludzi wśród, których przebywamy. Czy zatem nie powinniśmy zadbać o ich zdrowie i (w konsekwencji) ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa?

Uważam, że tak. Nie żyjemy tylko dla siebie. Poza tym - co z tego, że my będziemy zdrowi - jeśli "cała reszta naszego świata" będzie chora..?

Po trzecie - "Nieumiejętne obchodzenie się" z czymkolwiek może prowadzić do nieszczęścia. Nożem można się skaleczyć, młotkiem uderzyć w palec, a w samochodzie można nawet się zabić. Czy to oznacza, że nie powinniśmy używać tych rzeczy..? Maseczki rzeczywiście mogą być źródłem zarażenia ale tylko wtedy, gdy nie obchodzimy się z nimi należycie. Należy pamiętać, że na ich powierzchni mogą gromadzić się drobnoustroje. Używanych maseczek nie wolno dotykać gołymi rekami - a jeśli to już nastąpi - natychmiast je umyć, a najlepiej zdezynfekować. Jeśli zachowamy elementarne zasady higieny (takie, jak w przypadku innych przedmiotów, narażonych na osiadanie na nich wirusa) - maseczka będzie chronić, a nie - niszczyć zdrowie.

Nasz minister wydał dekret zabraniający osobom prywatnym i firmom sprzedaży maseczek higienicznych.

Nie wolno wystawiać ich na Allegro, OLX, Marketplace oraz na innych portalach sprzedażowych.

Nie wolno również sprzedawać ich na targowiskach i w sklepach - bez zgody ministerstwa.

Rozporządzenie ma na celu wyeliminowanie spekulantów i oszustów ale jednocześnie odcina nam ostatnie

legalne źródło zakupu tych środków ochrony przed zarażeniem. Maseczek nie ma w żadnej aptece ani w żadnym sklepie.

Nie ma ich też w szpitalach i przychodniach.

Zapewne za chwilę powstanie czarny rynek wszelkich “cudownych" i “gwarantujących skuteczną ochronę" preparatów i urządzeń do walki z epidemią. Na pewno będą wśród nich maseczki “przeciw koronawirusowi". Można się domyślić, że wszyscy spekulanci i oszuści, sprzedający nieskuteczne maseczki przeciwpyłowe oraz skuteczne (lecz drogie) maski lakiernicze i przeciwgazowe natychmiast przeniosą swój “biznes"do szarej strefy i nadal będą żerować na nieszczęściu uczciwych ludzi.

Co możemy zrobić? Możemy sami zrobić sobie maseczki. To nie jest trudne. Wystarczy poczytać informacje na stronie: www.pacjent.gov.pl lub na innych, wiarygodnych portalach medycznych.

Ja to zrobiłem. Użyłem naturalnego lnu, i gazy jałowej, kupionej w aptece. Umiem szyć na maszynie i w ciągu jednej nocy uszyłem maseczki dla swojej rodziny. Jestem przekonany, że to lepszy sposób ochrony, niż nic, lub maseczka przeciwpyłowa, a już na pewno lepszy, niż doradzany przez ministra zdrowia szalik na twarzy lub przecięty na pół biustonosz... Chętnie podaruję każdemu (absolutnie bezpłatnie) wykrój mojej maseczki i prostą instrukcję szycia. Stworzyłem naprędce filmik na YouTube. Jest trochę długi i pewnie "przegadany" ale nie potrafiłem zrobić tego inaczej... Obejrzyjcie go proszę i (jeśli uznacie to za słuszne) przekażcie link innym ludziom, żeby też mogli mieć maseczkę higieniczną - bo każdy na nią zasługuje.

Link:

https://youtu.be/l7IGADz9nro

NIE POPADAJMY W PANIKĘ - DZIAŁAJMY RAZEM.
CHROŃMY SIEBIE I INNYCH.

DZIĘKI TEMU NA PEWNO SZYBCIEJ POKONAMY KAŻDY PROBLEM.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 marzec 2020 15:47

Newsletter

Historia

Uwaga, detal!

W ramach projektu „Uwaga, detal!” Fundacja Polanki kieruje uwagę na detal architektoniczny w Gdańsku – Oliwie. Warto go dostrzec, poznać i chronić. 

20-09-2021 623 Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1091 Historia

Ostatnio dodane

Uwaga, detal! - warsztaty dla dzieci

Uwaga, detal! - warsztaty dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty zawierające elementy edukacji architektonicznej w formie gry, spaceru badawczego i majsterki. Dzieci dowiedzą się, że budynki posiadają swoją "biżuterię” i następnie będą miały...

26-09-2021 204 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 76 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30