Biblioteka i muzea w Oliwie nadal zamknięte

Maj 03, 2020

Mimo rządowych zapowiedzi, 4 maja nie zostaną otwarte pomorskie biblioteki, muzea czy instytucje kultury. Brakuje szczegółowego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Są jedynie wytyczne np. „kwarantanny” dla zwróconych do bibliotek książek.

Od 4 maja rozpoczyna się II etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.  Otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.  Od tego dnia, zamknięte w połowie marca biblioteki, muzea i instytucje kultury będą stopniowo otwierane -  po konsultacjach z sanepidem.  Jednak nie nastąpi to tak szybko.

Większość pomorskich bibliotek, muzeów, galerii sztuki i archiwów pozostanie zamknięta.  - To dlatego, że brakuje podstawy prawnej, pozwalającej na bezpieczne otwarcie tych instytucji. Rząd nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia, które ustaliłoby normy pracy w sytuacji zagrożenia epidemicznego z uwzględnieniem charakteru działalności poszczególnych jednostek – wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Chodzi m.in. o zasady wypożyczeń książek, liczbę odwiedzających wystawy i reguły właściwej ochrony pracowników i gości przed ewentualnym zakażeniem COVID-19.

Okazuje się, że nie jest jasne, kto ma zdecydować o otwarciu. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił, że decyzję tę podjąć mają dyrektorzy poszczególnych instytucji w porozumieniu inspektoratem sanitarnym. Natomiast w komunikacie Kancelarii Premiera znajduje się zapis mówiący o tym, że o otwarciu zadecydują organy prowadzące po konsultacjach z lokalnym sanepidem.

- By otwarcie było bezpieczne dla wszystkich, instytucje kultury muszą przygotować nowe zasady działalności. Według zapowiedzi dyrektorów nastąpi to najwcześniej w połowie maja – dodaje Piotrowski.

Biblioteka Oliwska również zamknięta

To że biblioteka nie zostanie jeszcze otwarta potwierdza nam jej kierowniczka Iwona Jerentowska. Praca i wypożyczanie książek w bibliotekach będzie naznaczone koronawirusem. Wśród zasad, jakie miałby obowiązywać podczas wznowionej działalności, są m.in.: osłony z pleksi na ladzie bibliotecznej, noszenie maseczek i rękawiczek przez pracowników, dezynfekowanie blatu po każdym przyjęciu książek, a nawet swego rodzaju kwarantanna dla zwracanych przez czytelników książek – byłyby one odkładane do specjalnych kartonów na 10-14 dni. Czytelnie w pierwszej fazie miałaby pozostać zamknięte.

pw/umwp

Ostatnio zmieniany niedziela, 03 maj 2020 21:19

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 653 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1419 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 168 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 847 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31