Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Biblioteka i muzea w Oliwie nadal zamknięte

Maj 03, 2020

Mimo rządowych zapowiedzi, 4 maja nie zostaną otwarte pomorskie biblioteki, muzea czy instytucje kultury. Brakuje szczegółowego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Są jedynie wytyczne np. „kwarantanny” dla zwróconych do bibliotek książek.

Od 4 maja rozpoczyna się II etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.  Otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.  Od tego dnia, zamknięte w połowie marca biblioteki, muzea i instytucje kultury będą stopniowo otwierane -  po konsultacjach z sanepidem.  Jednak nie nastąpi to tak szybko.

Większość pomorskich bibliotek, muzeów, galerii sztuki i archiwów pozostanie zamknięta.  - To dlatego, że brakuje podstawy prawnej, pozwalającej na bezpieczne otwarcie tych instytucji. Rząd nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia, które ustaliłoby normy pracy w sytuacji zagrożenia epidemicznego z uwzględnieniem charakteru działalności poszczególnych jednostek – wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Chodzi m.in. o zasady wypożyczeń książek, liczbę odwiedzających wystawy i reguły właściwej ochrony pracowników i gości przed ewentualnym zakażeniem COVID-19.

Okazuje się, że nie jest jasne, kto ma zdecydować o otwarciu. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił, że decyzję tę podjąć mają dyrektorzy poszczególnych instytucji w porozumieniu inspektoratem sanitarnym. Natomiast w komunikacie Kancelarii Premiera znajduje się zapis mówiący o tym, że o otwarciu zadecydują organy prowadzące po konsultacjach z lokalnym sanepidem.

- By otwarcie było bezpieczne dla wszystkich, instytucje kultury muszą przygotować nowe zasady działalności. Według zapowiedzi dyrektorów nastąpi to najwcześniej w połowie maja – dodaje Piotrowski.

Biblioteka Oliwska również zamknięta

To że biblioteka nie zostanie jeszcze otwarta potwierdza nam jej kierowniczka Iwona Jerentowska. Praca i wypożyczanie książek w bibliotekach będzie naznaczone koronawirusem. Wśród zasad, jakie miałby obowiązywać podczas wznowionej działalności, są m.in.: osłony z pleksi na ladzie bibliotecznej, noszenie maseczek i rękawiczek przez pracowników, dezynfekowanie blatu po każdym przyjęciu książek, a nawet swego rodzaju kwarantanna dla zwracanych przez czytelników książek – byłyby one odkładane do specjalnych kartonów na 10-14 dni. Czytelnie w pierwszej fazie miałaby pozostać zamknięte.

pw/umwp

Ostatnio zmieniany niedziela, 03 maj 2020 21:19

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1266 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 4046 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 1821 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 447 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31