Wandale spalili "Altanę westchnień" przy stawie pod Pachołkiem fot. Tomasz Strug

Wandale spalili "Altanę westchnień" przy stawie pod Pachołkiem

Maj 04, 2020

Osmolone kikuty zamiast pięknej konstrukcji żywej altany. Tak zakończyła się nocna zabawa nieznanych sprawców w parku przy Stawie Młyńskim w Oliwie. Obecnie szacowane są straty, będzie policyjne dochodzenie w tej sprawie.

W nocy z soboty na niedzielę ktoś zniszczył zieloną „Altanę westchnień”  - pracę artystyczną uplecioną 6 lat temu z wierzby wiciowej. W środku altany rozpalono wielkie ognisko, płonął również stojący w pobliżu pojemnik na śmieci. Ogień musiał być tak duży, że nadpalone są gałęzie sasiadujących drzew.

- 3 maja o godzinie 2:59 byliśmy na ul. Kościerskiej 1a (adres przyległy do parku) – mówi młodszy brygadier Jacek Jakubczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Na miejscu paliły się śmieci, które zostały w ciągu kilku minut ugaszone.

O zniszczeniach przy Stawie Młyńskim zawiadomili nas czytelnicy. Zdjęcia zniszczeń pojawiły się również na facebooku. Właśnie z tego źródła o wydarzeniu dowiedziała się policja.

Nie ma już plecionej, zielonej altany :(

Opublikowany przez Stara Oliwa Niedziela, 3 maja 2020

- Wczoraj po godzinie 22 policjanci na jednym z  portali społecznościowych znaleźli informację o tym, że pod tzw. Pachołkiem w Oliwie, zdewastowana została altana wierzbowa. Policjanci  zabezpieczyli zdjęcia zamieszczone pod postem oraz nawiązali kontakt z  GZDiZ – informuje st.asp. Karina Kamińska. - Przedstawiciele tej instytucji potwierdzili te informacje i  poinformowali, że oszacują straty i złożą zawiadomienie i wniosek o  ściganie sprawcy zniszczenia mienia. Policjanci sprawdzą okoliczności  tej sprawy, dotrą do świadków i ustalą mi.in. czy osoby, które mają  związek z tym zdarzeniem, zostały zarejestrowane przez kamery miejskiego  monitoringu.

Jak nas poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zielenie, oprócz altany uszkodzona została płyta informacyjna na kaczkomacie, zabrudzony jest mocno kosz na śmieci, a cały teren zanieczyszczony ogniskiem.

Patrycja Orzechowska, autorka zniszczonej altany, ocenia straty na ponad 20 tys. złotych. Przypomnijmy, „Altana westchnień” powstała jako praca artystyczna w 2014 roku w ramach 8 edycji PARKOWANIA. Wówczas w opisie tego punktu wydarzenia autorka napisała:

Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu. Oliwa ma teraz romantyczny zakątek dla zakochanych. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać leżąc na trawie pod rozpostartą kopułą i wpatrując się w gwiazdy widoczne między liniami gałęzi.

Teren przy Stawie Młyńskim jest jednym z ulubionych miejsc wielbicieli picia napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Na szczęście piękne widoki są za darmo i dla wszystkich. Dlatego jedyne westchnienia jakie można tu na razie usłyszeć od spacerowiczów brzmią: "Tylko żeby nikt nie zniszczył..." :-)

Altana wetchnień w 2014 roku   fot Patrycja Orzechowska

 

No i niestety ktoś jednak zniszczył to żywe dzieło atystyczne. To nie pierwsza dewastacja w parku pod Pachołkiem. Poprzednia miała miejsce pod koniec marca 2018 roku. Zniszczono wówczas cztery ławki, a z desek z nich wyrwanych rozpalono ognisko.

W komentarzach pod postem na facebooku padło wiele pretensji pod adresem policji czy straży miejskiej, że służby te nie zareagowały na czas.

- W walce z wandalizmem, najlepszą metodą na wyeliminowanie zagrożenia jest szybka reakcja na zaistniałe zdarzenie, dlatego oprócz działania służb porządkowych w tym zakresie bardzo ważna jest reakcja świadków łamania prawa, którzy o takim fakcie powinni za każdym razem od razu informować Policję – podkreśla st.asp. Karina Kamińska. - Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat okoliczności uszkodzeń lub znają tożsamość wandali, są proszone o kontakt z policjantami.

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 maj 2020 20:53

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1356 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1108 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 22 Rozrywka

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 285 Rozrywka