Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Wandale spalili "Altanę westchnień" przy stawie pod Pachołkiem fot. Tomasz Strug

Wandale spalili "Altanę westchnień" przy stawie pod Pachołkiem

Maj 04, 2020

Osmolone kikuty zamiast pięknej konstrukcji żywej altany. Tak zakończyła się nocna zabawa nieznanych sprawców w parku przy Stawie Młyńskim w Oliwie. Obecnie szacowane są straty, będzie policyjne dochodzenie w tej sprawie.

W nocy z soboty na niedzielę ktoś zniszczył zieloną „Altanę westchnień”  - pracę artystyczną uplecioną 6 lat temu z wierzby wiciowej. W środku altany rozpalono wielkie ognisko, płonął również stojący w pobliżu pojemnik na śmieci. Ogień musiał być tak duży, że nadpalone są gałęzie sasiadujących drzew.

- 3 maja o godzinie 2:59 byliśmy na ul. Kościerskiej 1a (adres przyległy do parku) – mówi młodszy brygadier Jacek Jakubczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Na miejscu paliły się śmieci, które zostały w ciągu kilku minut ugaszone.

O zniszczeniach przy Stawie Młyńskim zawiadomili nas czytelnicy. Zdjęcia zniszczeń pojawiły się również na facebooku. Właśnie z tego źródła o wydarzeniu dowiedziała się policja.

Nie ma już plecionej, zielonej altany :(

Opublikowany przez Stara Oliwa Niedziela, 3 maja 2020

- Wczoraj po godzinie 22 policjanci na jednym z  portali społecznościowych znaleźli informację o tym, że pod tzw. Pachołkiem w Oliwie, zdewastowana została altana wierzbowa. Policjanci  zabezpieczyli zdjęcia zamieszczone pod postem oraz nawiązali kontakt z  GZDiZ – informuje st.asp. Karina Kamińska. - Przedstawiciele tej instytucji potwierdzili te informacje i  poinformowali, że oszacują straty i złożą zawiadomienie i wniosek o  ściganie sprawcy zniszczenia mienia. Policjanci sprawdzą okoliczności  tej sprawy, dotrą do świadków i ustalą mi.in. czy osoby, które mają  związek z tym zdarzeniem, zostały zarejestrowane przez kamery miejskiego  monitoringu.

Jak nas poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zielenie, oprócz altany uszkodzona została płyta informacyjna na kaczkomacie, zabrudzony jest mocno kosz na śmieci, a cały teren zanieczyszczony ogniskiem.

Patrycja Orzechowska, autorka zniszczonej altany, ocenia straty na ponad 20 tys. złotych. Przypomnijmy, „Altana westchnień” powstała jako praca artystyczna w 2014 roku w ramach 8 edycji PARKOWANIA. Wówczas w opisie tego punktu wydarzenia autorka napisała:

Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu. Oliwa ma teraz romantyczny zakątek dla zakochanych. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać leżąc na trawie pod rozpostartą kopułą i wpatrując się w gwiazdy widoczne między liniami gałęzi.

Teren przy Stawie Młyńskim jest jednym z ulubionych miejsc wielbicieli picia napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Na szczęście piękne widoki są za darmo i dla wszystkich. Dlatego jedyne westchnienia jakie można tu na razie usłyszeć od spacerowiczów brzmią: "Tylko żeby nikt nie zniszczył..." :-)

Altana wetchnień w 2014 roku   fot Patrycja Orzechowska

 

No i niestety ktoś jednak zniszczył to żywe dzieło atystyczne. To nie pierwsza dewastacja w parku pod Pachołkiem. Poprzednia miała miejsce pod koniec marca 2018 roku. Zniszczono wówczas cztery ławki, a z desek z nich wyrwanych rozpalono ognisko.

W komentarzach pod postem na facebooku padło wiele pretensji pod adresem policji czy straży miejskiej, że służby te nie zareagowały na czas.

- W walce z wandalizmem, najlepszą metodą na wyeliminowanie zagrożenia jest szybka reakcja na zaistniałe zdarzenie, dlatego oprócz działania służb porządkowych w tym zakresie bardzo ważna jest reakcja świadków łamania prawa, którzy o takim fakcie powinni za każdym razem od razu informować Policję – podkreśla st.asp. Karina Kamińska. - Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat okoliczności uszkodzeń lub znają tożsamość wandali, są proszone o kontakt z policjantami.

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 maj 2020 20:53

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2388 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5357 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 201 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 107 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31