Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Idź na wybory prezydenta Polski! O czym trzeba pamiętać? fot. Tomasz Strug

Idź na wybory prezydenta Polski! O czym trzeba pamiętać?

Lip 10, 2020

W niedzielę, 12 lipca odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Wyborcy powinni udać się do tych samych lokali, w których głosowali w I turze. Osoby, które mają problem z dotarciem do swojego lokalu wyborczego, mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, żeby idąc na wybory, oprócz dowodu osobistego zabrać ze sobą maseczkę oraz własny długopis. Osoby, które mają problem z dotarciem do swojego lokalu wyborczego, mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu.

Bezpiecznie i nie na ostatnią chwilę

Liczba osób dopisujących się do spisu wyborców oraz pobierających zaświadczenie o prawie do głosowanie, każe przypuszczać, że frekwencja w II turze będzie bardzo wysoka. Warto pamiętać, że obwodowe komisje wyborcze działają z zachowaniem środków bezpieczeństwa wynikających z sytuacji epidemicznej. Biorąc pod uwagę te okoliczności można spodziewać się, że głosowanie zajmie nam nieco więcej czasu niż zazwyczaj. Dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Czekając w kolejce do lokalu wyborczego oraz w samym lokalu musimy zachować bezpieczny dystans społeczny. Nie zapomnijmy o założeniu maseczki ochronnej i o zabraniu własnego długopisu. 

Sprawdź gdzie głosujesz

W Gdańsku przygotowano w sumie 199 obwodowych komisji wyborczych, w tym 183 obwody stałe, z których 103 to lokale przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 16 obwodów to tzw. obwody odrębne, czyli lokale zorganizowane w szpitalach, domach pomocy czy areszcie.

Podobnie jak w przypadku I tury mieszkańcy niektórych ulic dzielnicy Jasień będą głosować w nowoutworzonych obwodach wyborczych w Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Lawendowe Wzgórze. Swoją siedzibę znajdą tu 3 obwody głosowania – stąd prośba do wszystkich mieszkańców Jasienia, aby sprawdzili w którym lokalu głosują.

Zmiana lokalu nastąpiła również w Oliwie. Wszyscy, którzy głosowali do tej pory w SP dla dziewcząt Fregata przy ul. Cystersów 13, w teraz powinni zrobić to w pobliskiej sali gimnastycznej przy ul. Kanapariusza 1.

Osoby, które mają wątpliwości do którego lokalu wyborczego powinny się udać, mogą skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki obwodów głosowania na stronie www.wybory.gov.pl

Nagroda za frekwencję

Aktywność obywatelska to element wyróżniający nasze miasto. Dzielnica Gdańska, która w nadchodzącej, drugiej turze wyborów prezydenckich wykaże się najwyższą frekwencją w głosowaniu, stanie się gospodarzem sportowej niedzieli.

Będzie to niezwykłe spotkanie mieszkańców na świeżym powietrzu, pełne atrakcji dla najmłodszych i starszych entuzjastów sportu. Wydarzenie, z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska planowane jest na 6 września. A miejsce spotkania? To już zależy od mieszkańców.

Dojazd do lokali

Wyborcy, którzy z powodu niepełnosprawności, nie czują się na siłach, aby samodzielnie udać się do komisji wyborczej, mogą zamów bezpłatny dowóz, dzwoniąc pod numer  tel.: 58 52 44 500 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zamówienia przyjmowane są całodobowo, aż do soboty poprzedzającej wyborczą niedzielę. W dniu wyborów, potrzebę skorzystania z dowozu można zgłaszać do godz. 19.00.

By ułatwić wyborcom dotarcie do lokali, Zarząd Transportu Miejskiego przygotował  specjalną ofertę komunikacyjną. Pasażerowie mogą liczyć na częstsze kursy oraz wydłużone trasy na liniach 178, 195, 268 oraz 512.

Linie autobusowe 195, 268 i 512, w wybranych godzinach, będą funkcjonowały jak w dni powszednie. Zmiany nastąpią również w niedzielnym rozkładzie jazdy linii 178. Autobusy i tramwaje pozostałych linii będą jeździć wg niedzielnych rozkładów jazdy.

Linia 178

- obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy zakładający zwiększoną liczbą kursów. Począwszy od kursu o godz. 8:42 z przystanku „Olszynka Niwki” [1186], a skończywszy na kursie realizowanym o godz. 19:39, autobusy linii 178 będą dojeżdżały do przystanku „Olszynka Szkoła”[137], zatrzymując się na wszystkich przystankach na trasie.

Linia 195

- pierwszy kurs: godz. 8:03 z przystanku „Siedlce” [362],

- ostatni kurs: godz. 15:38 z przystanku „Cedrowa” [172],

- we wskazanych godzinach autobusy będą kursowały wg powszedniego rozkładu jazdy.

Uwaga! Na trasie obowiązuje objazd.

Linia 268

- pierwszy kurs: godz. 8:45 z przystanku „Szczęśliwa” [1930],

- ostatni kurs: godz. 16:57 z przystanku „Smęgorzyno” [172],

- we wskazanych godzinach autobusy będą kursowały wg powszedniego rozkładu jazdy.

Linia 512

- pierwszy kurs: godz. 8:10 z przystanku „Sobieszewo” [1130],

- ostatni kurs: godz. 16:45 z przystanku „Przegalina” [143],

- we wskazanych godzinach autobusy będą kursowały wg powszedniego rozkładu jazdy.

pp/umg

Ostatnio zmieniany piątek, 10 lipiec 2020 20:10

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2718 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5673 Historia

Ostatnio dodane

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 143 Rozrywka

15-lecie fundacji Wspólnota Gdańska

15-lecie fundacji Wspólnota Gdańska

Piętnaście lat minęło…. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy, serdecznych rozmów i wzruszeń podczas jubileuszowego weekendu z okazji 15-lecia istnienia Fundacji Wspólnota Gdańska!Świętujmy, bawmy się, wspominajmy piękny czas i snujmy plany na...

17-09-2022 274 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30