Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź uczestniczył w każdym wmurowaniu kamienia węgielnego w OBC Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź uczestniczył w każdym wmurowaniu kamienia węgielnego w OBC fot. Tomasz Strug

Arcybiskup Głódź nie kieruje już archidiecezją gdańską

Sie 13, 2020

Sławoj Leszek Głodź obchodzi dziś 75 urodziny. Zgodnie z prawem kanonicznym arcybiskup powinien złożyć na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. W niespotykanym tempie rezygnacja została przyjęta. Do czasu wyboru nowego metropility, administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej będzie biskup elbląski Jacek Jezierski.

Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio wydał dziś komunikat w którym zawarte są tylko dwa zdania.

"Ojciec Święty Franciszek:

  1. Przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego.
  2. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego."

Tym samym kończy się trwająca 12 lat era Sławoja Leszka Głodzia w archidiecezji gdańskiej. Jest to bardzo kontrowersyjna postać. Część wiernych postulowała ostatnio odwołania ze stanowiska  abp. Sławoja Leszka Głódzia. Powodem miał być między innymi reportażu "Czarno na Białym" TVN 24, w którym współpracujący z nim duchowni zarzucali arcybiskupowi ubliżanie, publiczne poniżanie i psychiczne znęcanie się. Pojawiły się również zarzuty niereagowania lub opieszałości przy sprawach pedofilii w kościele gdańskim.

Arcybiskup generał a Oliwa

W samej Oliwie zapamiętamy Sławoja Leszka Głódzia jako …. wielkiego miłośnika roboty kowalskiej, czego odzwierciedleniem są liczne ogrodzenia wokół zabudowań katedry czy kute bramy w samej świątyni. Arcybiskup Głódź złamał również trwającą od początku istnienia diecezji tradycję polegająca na zamieszkiwaniu Oliwy  przez biskupów gdańskich. Na swoją rezydencję arcybiskup wybrał budynek dawnego kolegium jezuickiego w Starych Szkotach na Oruni.

W 2008 roku Głódź chciał przejąć część Parku Oliwskiego, powołując się na dokumenty z lat 50. Ostatecznie w 2011 roku  przedstawiciele kurii i miasta Gdańska podpisali akt notarialny kończący ten spór. W zamian za miejską działkę, która powiększyła ogród rezydencji abp. Sławoja Leszka Głódzia na Oruni, metropolita gdański zrzekł się roszczeń do parku.

Na przestrzeni lat niepokojącą wiernych sprawą była swoista karuzela proboszczów Archikatedry Oliwskiej. Zmieniany były bardzo często. Ostatnia nominacja nastąpiła pod koniec kwietnia tego roku. Głodź probował również pozbawić stanowiska proboszcza kościoła przy ul. Abrahama. 

Były jednak i pozytywne wystąpienia dla naszej dzielnicy. Krótko po objęciu archidiecezji, arcybiskup pojawił się na spotkaniu prezydenta Adamowicza z mieszkańcami i apelował o uporządkowanie okolicy. Po tym apelu rozebrano m.in. szpetne pawilony handlowe stojące naprzeciwko katedry.

Arcybiskup Głódź poparł  również cztery lata temu budowę Drogi Zielonej z Tunelem pod Pachołkiem. Inwestycja od czasu rządów tzw. Zjednoczonej Prawicy nie ma szans na zielone światło.

-  Realizacja tej inwestycji pozwoliłaby na skuteczną rewitalizację tej historycznej części Gdańska i przywrócenie jej dawnego charakteru oraz pozwoliłaby z Oliwy uczynić wyjątkową wizytówkę Gdańska i Polski – napisał wówczas Metropolita Gdański w specjalnym liście intencyjnym. List powstał po spotkaniu arcybiskupa Głódzia z szefami zarządów dzielnic: Oliwa, Osowa i Przymorze Małe. Radni wystąpili z prośba o takie spotkanie aby zdobyć jak najszersze poparcie dla ważnej dla ich dzielnic i całego Gdańska inwestycji.

Arcybiskup  Głódź zamieszka prawdopodobnie w swojej prywatnej rezydencji w Bobrówce na Podlasiu. Jak donosiły media, Głódź pobiera już kilkanaście tysięcy złotych jako emerytowany generał dywizji. Jako biskup seniorem może otrzymać dodatkowo ok. 5 tys. zł miesięcznie emerytury kościelnej.

Kto pokieruje archidiecezją gdańską?

Papież Franciszek mianował administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Będzie on administrował naszą archidiecezją do czasu wybrania nowego metropolity. Nie jest wykluczone, że zostanie nim właśnie biskup Jezierski.

ts

Ostatnio zmieniany sobota, 15 sierpień 2020 13:23

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 625 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1175 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 156 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1259 Rozrywka