Zamknięty hotel Dwór Oliwski Zamknięty hotel Dwór Oliwski fot. Tomasz Strug

Tajemnicze zamknięcie Dworu Oliwskiego

Paź 21, 2020

Dwór Oliwski – pięciogwiazdkowy hotel w Dolinie Radości jest zamknięty. Nikt nie odbiera telefonów ani nie odpowiada na korespondencję. Czy pandemia i czerwona strefa są przyczyną przerwania działalności niegdyś hotelarskiej perły trójmiasta?

Hotel Dwór Oliwski przy ul. Bytowskiej 4 w Dolinie Radości jest zamknięty prawdopodonie od około tygodnia. Z internetowych wpisów gości wynika, że hotel działał jeszcze w październiku. Teraz we wszystkich pokojach jest ciemno, nikt nie odbiera telefonów na recepcji ani nie odpowiada na nasze zapytania wysłane na adres email. Na stronie internetowej znajdujemy jedynie dwa lakoniczne zdania: "Strona w budowie. Zapraszamy wkrótce".

Próbowaliśmy się skontaktować ze spółką DeLight MGT, która jest operatorem obiektu od maja 2013 roku. Niestety bezskutecznie.

Tak więc o przyczynach zamknięcia hotelu można jedynie domniemywać.

Domyślamy się, że jesteście spragnieni wyjazdu choćby na weekend. Nasz hotel został otwarty i cała załoga czeka na Was....

Opublikowany przez Dwór Oliwski City Hotel & SPA Piątek, 8 maja 2020

Ostatni wpis na profilu hotelu na facebooku pochodzi z 8 maja i informował o otwarciu obiektu po lockdownie. Niestety internetowe opinie osób korzystających z hotelu w ostatnim czasie są w sporej części negatywne. Wiele osób zwraca uwagę na problemy z czystością i ogólne zużycie obiektu. Takie komentarze pojawiąją się m.in. pod wizytówką hotelu w Google czy w serwisie Tripadvisor.

Pandemia wykańcza hotele

Jak podaje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, hotele miejskie nadal borykają się z największym w historii brakiem gości. Przyczynia się do tego się znikoma obecność turystów zagranicznych i bezruch w branży przemysłu spotkań i konferencji. Z ankiety przeprowadzonej przez IGHP wśród hotelarzy w dniach 6-11 października wynika, że na pesymistyczne nastroje w całej branży wpływa m.in. niska liczba rezerwacji na kolejne miesiące.

Dodatkowo ograniczenia strefy czerwonej (obowiązuje w Gdańsku od 17 X) zakazały organizacji konferencji, wesel i innych spotkań rodzinnych, które często odbywały się w hotelach miejskich. Niemożliwe jest również korzystania z basenów i SPA. Prawdopodobnie od 24 października czerwona strefa obejmie cały kraj.

Przedstawiamy omówienie wyników najnowszej ankiety #IGHP nt. sytuacji w branży. Bardzo dziękujemy wszystkim hotelarzom,...

Opublikowany przez Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego - IGHP Czwartek, 15 października 2020

Jak podaje IGHP, 40 proc. ankietowanych hoteli ma trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. 92 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2021 r., 66 proc. nie wcześniej niż w 2022 r. Podobnie, hotele prognozują powrót do poziomu przychodów z lat 2018-19: 94 proc. hoteli nie wcześniej niż w roku 2022 i z tym rokiem związane są największe oczekiwania: 47 proc. obiektów.

Wzloty i upadki hotelu w Dolinie Radości

Hotel Dwór Oliwski został otwarty 20 lat temu. Jego właściciele z ogromna starannością uratowali i przywrócili do świetności dawny Dwór Schwabego z XVI wieku, który był już bliski zupełnej ruinie.

Po rozbudowie hotel oferował 70 pokoi i komfortowe spa z basenem. W pewnym momencie, gdy remontowano sopocki Grand Hotel, Dwór Oliwski był jedynym pięciogwiazdkowym hotelem w trójmieście. Przepięknie wnętrza i iddyliczne położenie nad Potokiem Oliwskim spowodowało, że hotel został członkiem Small Luxury Hotels of The World – prestiżowej organizacji zrzeszająca niewielkie, ale luksusowe hotele. W sieci ofert SLH znajduje się około 480 hoteli w 70 krajach świata.

Najgłośniej o tym miejscu było w 2012 roku, gdy hotel stał się bazą niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. To w Oliwie odwiedziła ich kanclerz Niemiec Angela Merkel.  W pobliżu, na miejskiej działce przy ul. Kościerskiej wybudowano boisko do treningu dla piłkarzy a na terenie Instytutu Budownictwa Wodnego PAN powstało olbrzymie miasteczko prasowe.

W 2013 roku hotel wpadł w tarapaty finansowe związane z innymi interesami właściciela hotelu. Pracownicy miesiącami nie otrzymywali pensji. W pewnym momencie odcięto nawet dopływ prądu do hotelu. Dwór Oliwski rozpoczął jednak ponowną działalność po przejęciu obiektu przez nowego operatora.

Trzymamy kciuki, by Dwór Oliwski ponownie rozpoczął działalność i stał się wizytówką Oliwy. Do trzech razy sztuka!

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany środa, 21 październik 2020 22:15

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1347 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1103 Historia

Ostatnio dodane

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 264 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 782 Rozrywka