Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Zamknięty hotel Dwór Oliwski Zamknięty hotel Dwór Oliwski fot. Tomasz Strug

Tajemnicze zamknięcie Dworu Oliwskiego

Paź 21, 2020

Dwór Oliwski – pięciogwiazdkowy hotel w Dolinie Radości jest zamknięty. Nikt nie odbiera telefonów ani nie odpowiada na korespondencję. Czy pandemia i czerwona strefa są przyczyną przerwania działalności niegdyś hotelarskiej perły trójmiasta?

Hotel Dwór Oliwski przy ul. Bytowskiej 4 w Dolinie Radości jest zamknięty prawdopodonie od około tygodnia. Z internetowych wpisów gości wynika, że hotel działał jeszcze w październiku. Teraz we wszystkich pokojach jest ciemno, nikt nie odbiera telefonów na recepcji ani nie odpowiada na nasze zapytania wysłane na adres email. Na stronie internetowej znajdujemy jedynie dwa lakoniczne zdania: "Strona w budowie. Zapraszamy wkrótce".

Próbowaliśmy się skontaktować ze spółką DeLight MGT, która jest operatorem obiektu od maja 2013 roku. Niestety bezskutecznie.

Tak więc o przyczynach zamknięcia hotelu można jedynie domniemywać.

Domyślamy się, że jesteście spragnieni wyjazdu choćby na weekend. Nasz hotel został otwarty i cała załoga czeka na Was....

Opublikowany przez Dwór Oliwski City Hotel & SPA Piątek, 8 maja 2020

Ostatni wpis na profilu hotelu na facebooku pochodzi z 8 maja i informował o otwarciu obiektu po lockdownie. Niestety internetowe opinie osób korzystających z hotelu w ostatnim czasie są w sporej części negatywne. Wiele osób zwraca uwagę na problemy z czystością i ogólne zużycie obiektu. Takie komentarze pojawiąją się m.in. pod wizytówką hotelu w Google czy w serwisie Tripadvisor.

Pandemia wykańcza hotele

Jak podaje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, hotele miejskie nadal borykają się z największym w historii brakiem gości. Przyczynia się do tego się znikoma obecność turystów zagranicznych i bezruch w branży przemysłu spotkań i konferencji. Z ankiety przeprowadzonej przez IGHP wśród hotelarzy w dniach 6-11 października wynika, że na pesymistyczne nastroje w całej branży wpływa m.in. niska liczba rezerwacji na kolejne miesiące.

Dodatkowo ograniczenia strefy czerwonej (obowiązuje w Gdańsku od 17 X) zakazały organizacji konferencji, wesel i innych spotkań rodzinnych, które często odbywały się w hotelach miejskich. Niemożliwe jest również korzystania z basenów i SPA. Prawdopodobnie od 24 października czerwona strefa obejmie cały kraj.

Przedstawiamy omówienie wyników najnowszej ankiety #IGHP nt. sytuacji w branży. Bardzo dziękujemy wszystkim hotelarzom,...

Opublikowany przez Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego - IGHP Czwartek, 15 października 2020

Jak podaje IGHP, 40 proc. ankietowanych hoteli ma trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. 92 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2021 r., 66 proc. nie wcześniej niż w 2022 r. Podobnie, hotele prognozują powrót do poziomu przychodów z lat 2018-19: 94 proc. hoteli nie wcześniej niż w roku 2022 i z tym rokiem związane są największe oczekiwania: 47 proc. obiektów.

Wzloty i upadki hotelu w Dolinie Radości

Hotel Dwór Oliwski został otwarty 20 lat temu. Jego właściciele z ogromna starannością uratowali i przywrócili do świetności dawny Dwór Schwabego z XVI wieku, który był już bliski zupełnej ruinie.

Po rozbudowie hotel oferował 70 pokoi i komfortowe spa z basenem. W pewnym momencie, gdy remontowano sopocki Grand Hotel, Dwór Oliwski był jedynym pięciogwiazdkowym hotelem w trójmieście. Przepięknie wnętrza i iddyliczne położenie nad Potokiem Oliwskim spowodowało, że hotel został członkiem Small Luxury Hotels of The World – prestiżowej organizacji zrzeszająca niewielkie, ale luksusowe hotele. W sieci ofert SLH znajduje się około 480 hoteli w 70 krajach świata.

Najgłośniej o tym miejscu było w 2012 roku, gdy hotel stał się bazą niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej na mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. To w Oliwie odwiedziła ich kanclerz Niemiec Angela Merkel.  W pobliżu, na miejskiej działce przy ul. Kościerskiej wybudowano boisko do treningu dla piłkarzy a na terenie Instytutu Budownictwa Wodnego PAN powstało olbrzymie miasteczko prasowe.

W 2013 roku hotel wpadł w tarapaty finansowe związane z innymi interesami właściciela hotelu. Pracownicy miesiącami nie otrzymywali pensji. W pewnym momencie odcięto nawet dopływ prądu do hotelu. Dwór Oliwski rozpoczął jednak ponowną działalność po przejęciu obiektu przez nowego operatora.

Trzymamy kciuki, by Dwór Oliwski ponownie rozpoczął działalność i stał się wizytówką Oliwy. Do trzech razy sztuka!

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany środa, 21 październik 2020 22:15

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 464 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 315 Historia

Ostatnio dodane

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wajda. Człowiek z Gdańska

Wytawy pt. Wajda. Człowiek z Gdańska to ponad 150 rysunków i akwarel autora Człowieka z żelaza, a także ponad 50 plakatów jego filmów. Wszystkie prace udostępniło ze swoich zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej...

10-10-2021 452 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 382 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31