Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego mat. prasowe policji

Uratowali bezdomnego bliskiego śmierci z wyziębienia

Gru 09, 2020

Oliwscy policjanci uratowali mężczyznę, którego znaleźli w jednym z pustostanów. Mężczyźnie groziła śmierć z wyziębienia. Temperatura jego ciała spadła do 31 stopni Celsjusza.

Wczoraj policjanci z komisariatu w Oliwie (czasowo działający w komisariacie Przymorze) podczas swojej pracy sprawdzali miejsca, w których mogły przebywać osoby bezdomne.  

- Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego wczoraj 10.00 zauważyli lekko uchylone drzwi w jednym z opuszczonych budynków. Podczas wcześniejszych kontroli drzwi były zamknięte, a budynek nie znajdował się na liście kontrolowanych miejsc – informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Mundurowi weszli do środka i zauważyli, że na ziemi leży mężczyzna. Funkcjonariusze próbowali z nim rozmawiać, jednak kontakt był utrudniony. Mężczyzna mówił bardzo cicho i urywał słowa.

Policjanci zauważyli, że jego ubrania są przemoczone, a jego zachowanie może świadczyć o wychłodzeniu organizmu. Natychmiast zdjęli z niego mokre ubrania i okryli mężczyznę kocem termicznym, aby ograniczyć utratę ciepła. Na miejsce przybyli wkrótce ratownicy medyczni. Pomiar temperatury temperaturę ciała 64-latka wykazał zaledwie 31 stopni Celsjusza. Istniało realne zagrożenia życia mężczyzny, który trafił pod opiekę lekarzy.

Teraz sprawą bezdomnego zajmie się dzielnicowy, który m.in. powiadomi o zdarzeniu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Policja apeluje o sygnały, gdzie mogą się znajdować osoby bezdomne. - Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie są narażone osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Nie obawiajmy się reagować w takich sytuacjach. Wybierając numer alarmowy  i informując służby możemy uratować ludzkie życie – mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

Gdańscy policjanci już jesienią przygotowują się do działań na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie osób bezdomnych. To właśnie jesienią dzielnicowi z komisariatów sprawdzają i weryfikują informacje dotyczące miejsc przebywania osób bezdomnych. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną  razem ze streetworkerami z Towarzystwa Przyjaciół św. Brata Alberta w Gdańsku realizują wspólne, cykliczne patrole, podczas których aktualizują informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne.

Mundurowi sprawdzają pustostany, wiaty, gaże, komórki oraz altany na ogrodach działkowych w nocy, ale także w ciągu dnia. Pozostawione w pomieszczeniach rzeczy mogą świadczyć o tym, że ktoś tam nocuje.

pp/KMP Gdańsk

Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2020 15:10

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 1721 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 4599 Historia

Ostatnio dodane

Piknik sąsiedzki z okazji otwarcia nowego terenu zielonego w Oliwie

Piknik sąsiedzki z okazji otwarcia nowe…

W sobotę, 21 maja w nowopowstałym mini parku przy ulicy Opackiej w Gdańsku odbędzie się Piknik Sąsiedzki. Od godziny 10:00 do 15:00 na mieszkańców czekają m.in. warsztaty z budowania żaglówek, regaty...

18-05-2022 322 Rozrywka

Aktywna sportowa wiosna – ćwicz z nami na kampusie UG

Aktywna sportowa wiosna – ćwicz z nam…

Zadbaj o lepszą kondycję i dobre samopoczucie, dołączając do wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Pracownicy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG już od poniedziałku poprowadzą cykliczne zajęcia sportowe. Masz ochotę na...

14-05-2022 299 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
<