Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego mat. prasowe policji

Uratowali bezdomnego bliskiego śmierci z wyziębienia

Gru 09, 2020

Oliwscy policjanci uratowali mężczyznę, którego znaleźli w jednym z pustostanów. Mężczyźnie groziła śmierć z wyziębienia. Temperatura jego ciała spadła do 31 stopni Celsjusza.

Wczoraj policjanci z komisariatu w Oliwie (czasowo działający w komisariacie Przymorze) podczas swojej pracy sprawdzali miejsca, w których mogły przebywać osoby bezdomne.  

- Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego wczoraj 10.00 zauważyli lekko uchylone drzwi w jednym z opuszczonych budynków. Podczas wcześniejszych kontroli drzwi były zamknięte, a budynek nie znajdował się na liście kontrolowanych miejsc – informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Mundurowi weszli do środka i zauważyli, że na ziemi leży mężczyzna. Funkcjonariusze próbowali z nim rozmawiać, jednak kontakt był utrudniony. Mężczyzna mówił bardzo cicho i urywał słowa.

Policjanci zauważyli, że jego ubrania są przemoczone, a jego zachowanie może świadczyć o wychłodzeniu organizmu. Natychmiast zdjęli z niego mokre ubrania i okryli mężczyznę kocem termicznym, aby ograniczyć utratę ciepła. Na miejsce przybyli wkrótce ratownicy medyczni. Pomiar temperatury temperaturę ciała 64-latka wykazał zaledwie 31 stopni Celsjusza. Istniało realne zagrożenia życia mężczyzny, który trafił pod opiekę lekarzy.

Teraz sprawą bezdomnego zajmie się dzielnicowy, który m.in. powiadomi o zdarzeniu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Policja apeluje o sygnały, gdzie mogą się znajdować osoby bezdomne. - Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie są narażone osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Nie obawiajmy się reagować w takich sytuacjach. Wybierając numer alarmowy  i informując służby możemy uratować ludzkie życie – mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

Gdańscy policjanci już jesienią przygotowują się do działań na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie osób bezdomnych. To właśnie jesienią dzielnicowi z komisariatów sprawdzają i weryfikują informacje dotyczące miejsc przebywania osób bezdomnych. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną  razem ze streetworkerami z Towarzystwa Przyjaciół św. Brata Alberta w Gdańsku realizują wspólne, cykliczne patrole, podczas których aktualizują informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne.

Mundurowi sprawdzają pustostany, wiaty, gaże, komórki oraz altany na ogrodach działkowych w nocy, ale także w ciągu dnia. Pozostawione w pomieszczeniach rzeczy mogą świadczyć o tym, że ktoś tam nocuje.

pp/KMP Gdańsk

Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2020 15:10

Newsletter

Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1064 Historia

Teren artysty. Pamięć o artystach z Ol…

Oliwa jest niezwykłym miejscem, które w związku z różnymi zbiegami okoliczności i niepowtarzalną atmosferą, przyciągało i przyciąga niebanalnych ludzi sztuki. Po II Wojnie Światowej osiedliło się tu wielu artystów reprezentujących...

21-05-2021 1146 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie

Spacer szlakiem detalu architektoniczneg…

Zapraszamy do wspólnego odkrywania detalu architektonicznego w Gdańsku - Oliwie! Start spaceru - sobota, godz. 12:00, spotykamy się przy kościele św. Jakuba w Oliwie (róg ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego).

20-09-2021 424 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 61 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
</