Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego mat. prasowe policji

Uratowali bezdomnego bliskiego śmierci z wyziębienia

Gru 09, 2020

Oliwscy policjanci uratowali mężczyznę, którego znaleźli w jednym z pustostanów. Mężczyźnie groziła śmierć z wyziębienia. Temperatura jego ciała spadła do 31 stopni Celsjusza.

Wczoraj policjanci z komisariatu w Oliwie (czasowo działający w komisariacie Przymorze) podczas swojej pracy sprawdzali miejsca, w których mogły przebywać osoby bezdomne.  

- Dzielnicowy sierż. szt. Łukasz Kirkuć oraz st. sierż Krzysztof Jureko z referatu patrolowo interwencyjnego wczoraj 10.00 zauważyli lekko uchylone drzwi w jednym z opuszczonych budynków. Podczas wcześniejszych kontroli drzwi były zamknięte, a budynek nie znajdował się na liście kontrolowanych miejsc – informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Mundurowi weszli do środka i zauważyli, że na ziemi leży mężczyzna. Funkcjonariusze próbowali z nim rozmawiać, jednak kontakt był utrudniony. Mężczyzna mówił bardzo cicho i urywał słowa.

Policjanci zauważyli, że jego ubrania są przemoczone, a jego zachowanie może świadczyć o wychłodzeniu organizmu. Natychmiast zdjęli z niego mokre ubrania i okryli mężczyznę kocem termicznym, aby ograniczyć utratę ciepła. Na miejsce przybyli wkrótce ratownicy medyczni. Pomiar temperatury temperaturę ciała 64-latka wykazał zaledwie 31 stopni Celsjusza. Istniało realne zagrożenia życia mężczyzny, który trafił pod opiekę lekarzy.

Teraz sprawą bezdomnego zajmie się dzielnicowy, który m.in. powiadomi o zdarzeniu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Policja apeluje o sygnały, gdzie mogą się znajdować osoby bezdomne. - Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie są narażone osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Nie obawiajmy się reagować w takich sytuacjach. Wybierając numer alarmowy  i informując służby możemy uratować ludzkie życie – mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

Gdańscy policjanci już jesienią przygotowują się do działań na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie osób bezdomnych. To właśnie jesienią dzielnicowi z komisariatów sprawdzają i weryfikują informacje dotyczące miejsc przebywania osób bezdomnych. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną  razem ze streetworkerami z Towarzystwa Przyjaciół św. Brata Alberta w Gdańsku realizują wspólne, cykliczne patrole, podczas których aktualizują informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne.

Mundurowi sprawdzają pustostany, wiaty, gaże, komórki oraz altany na ogrodach działkowych w nocy, ale także w ciągu dnia. Pozostawione w pomieszczeniach rzeczy mogą świadczyć o tym, że ktoś tam nocuje.

pp/KMP Gdańsk

Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2020 15:10

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1450 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 4268 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2041 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 509 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28