Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
To w tym miejscu ma stanąć ławeczka lub pomnik upamiętniający postać Ireny Jarockiej  fot. Tomasz Stru To w tym miejscu ma stanąć ławeczka lub pomnik upamiętniający postać Ireny Jarockiej fot. Tomasz Stru fot. Tomasz Strug

Konkurs na projekt pomnika Ireny Jarockiej

Gru 13, 2020

Prezydent Miasta Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłasza otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika Ireny Jarockiej, który ma stanąć na Skwerze im. Ireny Jarockiej w Oliwie. Co zaskakujące, w komisji konkursowej nie ma żadnego przedstawiciela Oliwy.

Irena Jarocka spędziła w Oliwie dzieciństwo i młodość, to tu rozpoczęła się jej kariera muzyczna. Skwer jej imienia zaistniał w Oliwie oficjalnie 17 września 2018 roku. Wtedy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic z nazwą skweru. W listopadzie ubiegłego roku roku Rada Miasta Gdańska wyraziła zgodę na wzniesienie przy jednej z alejek skweru pomnika słynnej piosenkarkipomnika słynnej piosenkarki.

Teraz rozpisany został otwarty konkurs rzeźbiarski, skierowany jest do artystów plastyków i studentów uczelni artystycznych, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności niezbędne do realizacji pomnika.

W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Fundacji Ireny Jarockiej, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych oraz gdańskiego magistratu. Ciekawostką jest, że przy organizacji komisji konkursowej pominięto Radę Dzielnicy Oliwa. Zasiada w niej natomiast dwóch radnych miejskich, którzy nie są mieszkańcami dzielnicy.

Wyboru najlepszej pracy dokona komisja w składzie:

 1. Michał Sobolewski – przedstawiciel Fundacji Ireny Jarockiej,
 2. Mariola Pryzwan – przedstawiciel Fundacji Ireny Jarockiej,
 3. Anna Białecka – przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Architektury,
 4. Marek Bonisławski – przedstawiciel Biura Prezydenta,
 5. Łukasz Bejm – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
 6. Jan Perucki – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
 7. Mariusz Białecki – przedstawiciel środowisk artystycznych,
 8. Robert Kaja – przedstawiciel środowisk artystycznych,
 9. Tomasz Sobisz – przedstawiciel środowisk artystycznych,
 10. Katarzyna Jaskuła – przedstawiciel Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska,
 11. Małgorzata Kolesińska – przedstawiciel Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Przedmiot i założenia konkursu

 1. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie pomnika Ireny Jarockiej, piosenkarki i gwiazdy estrady.
 2. Pomnik ma być zlokalizowany na Skwerze im. Ireny Jarockiej w Gdańsku (dzielnica Oliwa), na terenie administrowanym przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
 3. Zaleca się, by pomnik miał formę figury całopostaciowej.
 4. Wielkość i forma pomnika muszą być dostosowane do przestrzeni, w której zostanie on ustawiony.
 5. Należy zaprojektować na pomniku napis IRENA JAROCKA 1946-2012.
 6. Zaproponowane rozwiązania techniczne, w tym plastyczno-materiałowe, muszą gwarantować trwały charakter oraz wysoką jakość estetyczną pomnika.

Termin i miejsce składania prac konkursowych

Prace konkursowe należy przesłać do siedziby Organizatora lub złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk – Sala Obsługi Mieszkańców, stanowiska nr 14–17.

Termin składania prac konkursowych: do dnia 1 marca 2021 r. Decyduje data wpłynięcia pracy do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Z wnioskiem dotyczącym wzniesienia pomnika piosenkarki na skwerze jej imienia wystąpiła Fundacja Ireny Jarockiej, która pokryje koszty wykonania pomnika. Zagospodarowanie otoczenia zostanie sfinansowane przez Gminę Miasta Gdańska.

Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej na realizację pomnika z własnych materiałów, za co otrzyma od Fundacji Ireny Jarockiej wynagrodzenie w wysokości do 150 000 zł brutto. Przy sporządzaniu ostatecznego projektu pomnika autor będzie zobowiązany do uwzględnienia uwag i zaleceń sformułowanych przez komisję konkursową.

Szczegóły konkursu na stronie miasta Gdańska.

Pr

Ostatnio zmieniany niedziela, 13 grudzień 2020 10:15

Newsletter

Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1064 Historia

Teren artysty. Pamięć o artystach z Ol…

Oliwa jest niezwykłym miejscem, które w związku z różnymi zbiegami okoliczności i niepowtarzalną atmosferą, przyciągało i przyciąga niebanalnych ludzi sztuki. Po II Wojnie Światowej osiedliło się tu wielu artystów reprezentujących...

21-05-2021 1146 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie

Spacer szlakiem detalu architektoniczneg…

Zapraszamy do wspólnego odkrywania detalu architektonicznego w Gdańsku - Oliwie! Start spaceru - sobota, godz. 12:00, spotykamy się przy kościele św. Jakuba w Oliwie (róg ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego).

20-09-2021 424 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 61 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30