Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Reanimacja oliwskiej zieleni fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

Reanimacja oliwskiej zieleni

Gru 16, 2020

Ponad 70 drzew posadzono przy oliwskich ulicach z inicjatywy Rady Dzielnicy. Finał tegorocznej akcji odbył się przy ul. Bitwy Oliwskiej.

W poniedziałkowe popołudnie pięcioro radnych Oliwy wkopało pięć jabłonek przy ul. Bitwy Oliwskiej. Już na wiosnę zazieleni się na trawniku na wprost pawilonu handlowego przy wyjściu ze stacji SKM Gdańsk Żabianka – AWFiS. Pomiędzy zasadzonymi drzewami ustawiono nową ławkę.

Tym samym zakończył się tegoroczny program „odtworzenia i zabezpieczenia przed rozjeżdżaniem przez samochody trawników przy oliwskich ulicach wraz z nasadzeniami drzew, krzewów i kwiatów”. Na początku lutego Rada Oliwy przeznaczyła na ten cel aż 150 tysięcy złotych. To największą tego typu inicjatywa wśród gdańskich Rad Dzielnic.

Warto dodać, że cały budżet dzielnicy Oliwa w 2020 roku wynosił 266 832 zł.

Final akcji nowych nasadzen drzew w Oliwie 188461 800px

fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

- Z pomocą Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który wykonał nasze zlecenie, udało nam się nasadzić ponad 70 drzew i upiększyć kilka poboczy ulic. Tylko na alei Grunwaldzkiej posadziliśmy 41 drzew - mówi Tomasz Strug, przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa. - Marzy nam się, aby ta główna arteria miasta stała się ponownie prawdziwą aleją drzew. Taką była jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Oliwski odcinek Grunwaldzkiej przypominał wręcz Wielką Aleję Lipową, która znajduje się na alei Zwycięstwa pomiędzy Śródmieściem a Wrzeszczem. Chcielibyśmy, aby Oliwa nadal była dzielnicą zieloną, pełną natury. W ten sposób chcemy się też bronić przed zmianami klimatycznymi, które nadchodzą wielkimi krokami.

Są! Długo wyczekiwane drzewa pojawiają się przy al. Grunwaldzkiej. :)

Opublikowany przez Oskar Kruszyński Radny Dzielnicy Oliwa Poniedziałek, 7 grudnia 2020

Nowe drzewa lub nasadzenia krzewów oprócz Grunwaldzkiej i Bitwy Oliwskiej pojawiły się również przy ul. Czyżewskiego, Tatrzańskiej, Polanki i Grottgera.

Radni Oliwy maja dalsze plany nad odtwarzaniem zieleni, która w ostatnich latach jest w defensywie na terenie dzielnicy.

- Z nowymi nasadzeniami chcemy wejść w kolejnych latach między innymi w ulice Wita Stwosza, Polanki, Bażyńskiego, Czyżewskiego czy Stary Rynek Oliwski - wylicza Jakub Raciborski, radny Oliwy. - Na tej ostatniej rósł piękny stary kasztanowiec, który runął w tym roku podczas jednej z jesiennych wichur.

Grottgera nasadzenia 2020

Zazieleniły się pobocza fragmentu ul. Grottgera, które dotychczas były klepiskiem rozjeżdżanym przez parkujące samochody

Rozkuwanie betonu

Radni dzielnicy chcą także rozpocząć akcję odkrywania zabetonowanych przestrzeni i wprowadzenie tam nowych nasadzeń.

Chcemy sadzić drzewa w miejscach, w których już, wydawałoby się, zapomniano o zieleni. Jest między innymi takie zwężenie przy alei Grunwaldzkiej, gdzie znajdują się obecnie opuszczone miejsca parkingowe. Tam planowane jest nasadzenie kilku drzew liściastych. To też ulica Stary Rynek Oliwski, który stał się takim betonowym miejscem. Rosną tam już ostatnie sztuki kasztanowców nasadzonych jeszcze przed wojną - zaznacza przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa. - Kasztan nie jest trwałym drzewem, niestety próchnieje z biegiem lat. Jest to więc ostatni moment, by coś zrobić na tej ulicy, by ta zieleń zaczęła tam wracać. 

W przyszłym roku można liczyć, że nowych drzew będzie więcej. Pomocne w tym będą fundusze z Budżetu Obywatelskiego.

Pp

Może za parę lat znowu będziemy Zieloną Oliwą?

Opublikowany przez Jana Faściszewskiego Poniedziałek, 14 grudnia 2020
Ostatnio zmieniany środa, 16 grudzień 2020 15:00

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1454 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 4274 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2045 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 511 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28