Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Wypadek przy al. Grunwaldzkiej  (archiwalne) Wypadek przy al. Grunwaldzkiej (archiwalne) fot. Tomasz Strug

Wniosek o ujednolicenie dozwolonej prędkości na al. Grunwaldzkiej

Gru 23, 2020

Rada Oliwy jest za ograniczeniem prędkości na al. Grunwaldzkiej. Chodzi o odcinki, gdzie obecnie prędkość dozwolona to 70 km/h.

W listopadzie tego roku Rada Dzielnicy Oliwa przyjęła uchwałę w której wnioskuje o ujednolicenie dozwolonej prędkości na wszystkich odcinkach al. Grunwaldzkiej na terenie dzielnicy Oliwa i ograniczenie jej do 50 km/h.

W uzasadnieniu uchwały wymieniono argumenty za takim wnioskiem: "Al. Grunwaldzka jest jedną z bardziej niebezpiecznych dróg w Gdańsku. Prócz kolizji samochodowych, dochodzi tu do wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych. Od lat jesteśmy świadkami organizacji nielegalnych wyścigów samochodowych, które rozgrywają się na al. Grunwaldzkiej w Oliwie. Aleja ta przebiega przez tereny z budową mieszkaniową oraz rozwijającą się zabudową usługowo  - biurową”.

Inicjatorem powstania uchwały był radny Jakub Raciborski. Impulsem do tego było potrącenie przez samochód dwójki rowerzystów. Do wypadku doszło 3 października przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej.

- Są znaki w Oliwie, które źle na nas działają. Sztuk cztery. Chciałbym by je zdjęto. Na początek. Może to nas trochę utemperuje. Może w przypadku jakiejś kolizji dzięki temu, że ktoś jechał trochę wolniej ktoś przeżyje. Te cztery znaki to ograniczenia prędkości do 70 km/h na ulicy Grunwaldzkiej – pisał tego dnia na FB Raciborski.

Trzeba o tym mówić, żeby nastąpiły w końcu jakieś zmiany. (#upubliczniłem, nie wiem na jak długo) Wczoraj dwoje...

Opublikowany przez Jakuba Raciborskiego Sobota, 3 października 2020

Radny zwraca uwagę, że w pewnych miejscach są znaki ograniczenia prędkości do 70 km a na innych odcinkach ich nie ma, co oznacza konieczność jechania max. 50 km/h. Ale wielu kierowców to myli.

- Sporo z nas uważa, że można w Oliwie jechać 70 od Sopotu po Strzyżę. Cały czas. Większość, że w kilku miejscach trzeba zwolnić do 50. Bo tak kiedyś było. Oliwa się jednak zmieniła. Tam gdzie kiedyś były łąki i magazyny dzisiaj mamy wielkie centra biurowe i nowe skrzyżowania. Znaki zostały. Nie wiem czemu? Grunwaldzka w Oliwie ma długość 3,8 km. Ograniczenie prędkości 50 km/h obowiązuje na 80% długości tej ulicy. 70 km/h (cztery nieszczęsne znaki) obowiązują na 20% długości tej ulicy. To mniej niż kilometr – pisał Jakub Raciborski.

Radni jednomyśłni w sprawach bezpieczeństwa

Radny spodziewał się przy tym temacie burzliwej dyskusji na sesji Rady Oliwy, ale tu nastąpiła niespodzianka. Uchwała została przyjęta jednogłośnie i trafiła do rozpatrzenia przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

- Wiem, że zdjęcie tych czterech znaków to nie wszystko. Brakuje zwłaszcza skutecznej egzekucji, systemu monitoringu prędkości itp. Ale od czegoś trzeba zacząć. Możemy też patrzeć z założonymi rękoma na kolejne ofiary i uznać, że tak musiało być "bo to miasto". No ja się z takim twierdzeniem nie zgadzam – napisał Jakub Raciborski.

To nie jedyne działania Rady Oliwy dotyczące bezpieczeństwa na al. Grunwaldzkiej. W obiegłym roku radny Orkar Kruszyński wystąpił do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku z wnioskiem o instalację  fotoradarów przy Grunwaldzkiej. Jednak ogólnokrajowa lista potencjalnych lokalizacji jest długa. W tym roku, w związku z pandemią i koniecznośćią zachowania dystansu społęcznego na chodnikach, Zarząd Oliwy zawnioskował o zawężenie do dwóch pasów jezdni Grunwaldzkiej pomiędzy ul. Kaprów a Derdowskiego. 

Pp

Ostatnio zmieniany środa, 23 grudzień 2020 15:51

Newsletter

Historia

Duchy Pradawnej Oliwy [Film]

Film "Duchy Pradawnej Oliwy" to opowieść o pradziejach i legendach, jakie spowijają dwa szczególne dla gdańskie Oliwy miejsca: Diabelski Kamień oraz Wzgórze Pachołek. Film powstał z inspiracji wycieczką "Szlakiem gdańskich...

09-03-2021 2216 Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1850 Historia

Ostatnio dodane

Odkrywaj gdańskie dzielnice z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami: online i na żywo

Odkrywaj gdańskie dzielnice z Lokalnymi…

W kameralnym gronie i reżimie sanitarnym, ale już nie tylko online, a na świeżym powietrzu. Na stronie IKM ruszyły zapisy na specjalne, wiosenne spacery po gdańskich dzielnicach. Tematami spotkań będzie między innymi rozwój...

29-04-2021 245 Rozrywka

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2485 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31