Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Usuwanie pozostałości po rozbiórce kiosku przy Placu Inwalidów Wojennych Usuwanie pozostałości po rozbiórce kiosku przy Placu Inwalidów Wojennych fot. Cezary Kamiński

Znikają kioski Ruchu

Sty 16, 2021
Były z nami od zawsze. Stały praktycznie co przestanek tramwajowy lub większe skrzyżowanie. Jednak niemal niepostrzeżenie znikają – kioski Ruchu. W Oliwie został już tylko jeden.

Wczoraj rozebrano kiosk Ruchu stojący niemal na wprost głównego wejścia do Parku Oliwskiego. Nie uchroniła go ta,  jakby się wydawało, prestiżowa lokalizacja. Od dłuższego czasu kiosk był nieczynny.

W zeszłym roku zlikwidowano kioski przy dworcu w Oliwie oraz przy skrzyżowaniu ul. Derdowskiego z Wita Stwosza. Jeszcze wcześniej zniknął kiosk przy Bażyńskiego. Czy ktoś jeszcze pamięta kioski, które działały w pobliżu dawnej księgarni przy Opata Rybińskiego albo przy piekarni na Cystersów?

Kiosk Ruchu. Kiedyś to było miejsce wyjątkowe. Tu oprócz gazet czy biletów, można było kupić niemal wszystko: od papierosów, tabletek z krzyżykiem, rajstop, po zabawki, proszki do prania i przybory do golenia (w tym słynną Przemysławkę i Wodę Brzozową). Swoiste 1001 drobiazgów.

Dziś kioski przegrywają ze spadającą liczbą czytelników gazet, niską marżą na bilety i licznymi sklepami oferującymi te same produkty w dużo większym asortymencie. Nie ma też wielu chętnych do pracy w ciasnym pomieszczeniu bez toalety, które jest rozgrzane jak piekarnik latem a zimą trudno w nim utrzymać znośną temperaturę. Sama firma miała ostatnio spore problemy finansowe i trudności z regulowaniem rachunków za sprzedaną prasę.

kiosk wita stwosza

Pod koniec ubiegłego roku w ponad stuletniej sieci Ruch większościowy pakiet akcji objął koncern Orlen. Zapowiadany jest rozwój usług kurierskich i nowych formatów gastronomiczno-sklepowych.

Z usług kurierskich od dawna można korzystać w ostatnim oliwskim kiosku przy skrzyżowaniu Wita Stwosza z ul. Obr. Westerplatte. Na szczęście tu przed okienkiem niemal zawsze ustawia się kilkuosobowa kolejka.

Trzymamy kciuki, by zawsze był tu Ruch!

 

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 styczeń 2021 14:07

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1444 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 4264 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2027 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 504 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28