Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Usuwanie pozostałości po rozbiórce kiosku przy Placu Inwalidów Wojennych Usuwanie pozostałości po rozbiórce kiosku przy Placu Inwalidów Wojennych fot. Cezary Kamiński

Znikają kioski Ruchu

Sty 16, 2021
Były z nami od zawsze. Stały praktycznie co przestanek tramwajowy lub większe skrzyżowanie. Jednak niemal niepostrzeżenie znikają – kioski Ruchu. W Oliwie został już tylko jeden.

Wczoraj rozebrano kiosk Ruchu stojący niemal na wprost głównego wejścia do Parku Oliwskiego. Nie uchroniła go ta,  jakby się wydawało, prestiżowa lokalizacja. Od dłuższego czasu kiosk był nieczynny.

W zeszłym roku zlikwidowano kioski przy dworcu w Oliwie oraz przy skrzyżowaniu ul. Derdowskiego z Wita Stwosza. Jeszcze wcześniej zniknął kiosk przy Bażyńskiego. Czy ktoś jeszcze pamięta kioski, które działały w pobliżu dawnej księgarni przy Opata Rybińskiego albo przy piekarni na Cystersów?

Kiosk Ruchu. Kiedyś to było miejsce wyjątkowe. Tu oprócz gazet czy biletów, można było kupić niemal wszystko: od papierosów, tabletek z krzyżykiem, rajstop, po zabawki, proszki do prania i przybory do golenia (w tym słynną Przemysławkę i Wodę Brzozową). Swoiste 1001 drobiazgów.

Dziś kioski przegrywają ze spadającą liczbą czytelników gazet, niską marżą na bilety i licznymi sklepami oferującymi te same produkty w dużo większym asortymencie. Nie ma też wielu chętnych do pracy w ciasnym pomieszczeniu bez toalety, które jest rozgrzane jak piekarnik latem a zimą trudno w nim utrzymać znośną temperaturę. Sama firma miała ostatnio spore problemy finansowe i trudności z regulowaniem rachunków za sprzedaną prasę.

kiosk wita stwosza

Pod koniec ubiegłego roku w ponad stuletniej sieci Ruch większościowy pakiet akcji objął koncern Orlen. Zapowiadany jest rozwój usług kurierskich i nowych formatów gastronomiczno-sklepowych.

Z usług kurierskich od dawna można korzystać w ostatnim oliwskim kiosku przy skrzyżowaniu Wita Stwosza z ul. Obr. Westerplatte. Na szczęście tu przed okienkiem niemal zawsze ustawia się kilkuosobowa kolejka.

Trzymamy kciuki, by zawsze był tu Ruch!

 

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 styczeń 2021 14:07

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2152 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5103 Historia

Ostatnio dodane

Gra Terenowa na Orientację Oliwa - Dolina Elfów

Gra Terenowa na Orientację Oliwa - Doli…

Stowarzyszenie Almanak i Rada Dzielnicy Oliwa zapraszają na  18-ty epizod XI sezonu Gier Parkowych na Orientację.  Uwaga! Mieszkańcy Oliwy sa zwolnieni z opłat za start (zgłoszenia do 8 lipca). Gry Parkowe na Orientację Jak...

06-07-2022 101 Rozrywka

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 278 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31