Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Wieżowiec Olivia Star Wieżowiec Olivia Star fot. Tomasz Strug

Zakaz fotografowania i filmowania OBC?

Kwi 26, 2021

Czy można z chodnika fotografować lub nagrywać budynki Olivia Business Centre? W sieci pojawił się materiał video, na którym ochrona biurowców stara się nakłonić filmującego do wyłączenia kamery. OBC twierdzi, że chodzi o względy bezpieczeństwa.

Olivia Business Centre, a szczególnie wieżowiec Olivia Star dosłownie wryły się w krajobraz Oliwy. Jednak to co widać gołym okiem nie zawsze łatwo można zarejestrować.

Olivia 23 kwietnia na kanale „Audyt Obywatelski” opublikowano (video poniżej) 19 minutowe nagranie  budynków Olivia Business Centre przerywane kolejnymi interwencjami ochroniarzy z biurowców. – Jest zakaz kamerowania i fotografowania najemców, napisów i budynków OBC – mówił jeden z ochroniarzy.  – Taka jest procedura OBC i tak sobie najemcy zażyczyli.

Należy dodać, że nagrywający stał na ogólnodostępnym chodniku, nienależącym do OBC. Z nagrania wynika, że ochroniarze nie zdawali sobie do końca z tego sprawy.  

- Postępowanie pracowników ochrony wynika z obowiązujących w obiektach standardów bezpieczeństwa, wyznaczonych przez doświadczonych ekspertów, których zadaniem jest minimalizowanie wszystkich ryzyk – tłumaczy sytuację Krzysztof Król, rzecznik prasowy Olivia Business Centre. - Należy pamiętać, że w tych budynkach na co dzień pracuje 12 tyś. ludzi, a administrator obiektu odpowiada za bezpieczeństwo każdego z nich.

https://www.youtube.com/watch?v=ZD-EQaJE10c

Opublikowany przez Audyt obywatelski Piątek, 23 kwietnia 2021

Autor kanału „Audyt Obywatelski” na You Tubie  tropi przypadki nieprzestrzegania przepisów przez służby mundurowe czy pracowników ochrony. Bardzo często dotyczy to właśnie fotografowania lub nagrywania różnych obiektów z chodnika. Film z OBC cieszy się rosnącą popularnością. W ciągu 3 dni obejrzało go blisko 90 tys. osób.

Czy można fotografować, filmować i rozpowszechniać wizerunki budynków stojących przy ulicach?

Odpowiedz brzmi: Tak.

Tu sięgamy do opinii Kancelarii Prawnej OPC z Warszawy: „Zgodnie z art. 33 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku. Przepis ten, mając na celu umożliwienie swobodnego korzystania z krajobrazu, zezwala na rozpowszechnianie wszystkich utworów, które są wystawione na stałe we wskazanych miejscach publicznych, dostępnych dla każdego. W praktyce dotyczy to głównie utworów architektonicznych (budynki, budowle), plastycznych (rzeźby, grafiki, murale, witraże) i fotografii, a także niekiedy stałych kompozycji oświetleniowych.” Zgoda może być wymagana przy wykonywaniu zdjęć we wnętrzech budynków.

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 kwiecień 2021 15:31

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2723 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5678 Historia

Ostatnio dodane

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 155 Rozrywka

15-lecie fundacji Wspólnota Gdańska

15-lecie fundacji Wspólnota Gdańska

Piętnaście lat minęło…. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy, serdecznych rozmów i wzruszeń podczas jubileuszowego weekendu z okazji 15-lecia istnienia Fundacji Wspólnota Gdańska!Świętujmy, bawmy się, wspominajmy piękny czas i snujmy plany na...

17-09-2022 283 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30