Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Wieżowiec Olivia Star Wieżowiec Olivia Star fot. Tomasz Strug

Zakaz fotografowania i filmowania OBC?

Kwi 26, 2021

Czy można z chodnika fotografować lub nagrywać budynki Olivia Business Centre? W sieci pojawił się materiał video, na którym ochrona biurowców stara się nakłonić filmującego do wyłączenia kamery. OBC twierdzi, że chodzi o względy bezpieczeństwa.

Olivia Business Centre, a szczególnie wieżowiec Olivia Star dosłownie wryły się w krajobraz Oliwy. Jednak to co widać gołym okiem nie zawsze łatwo można zarejestrować.

Olivia 23 kwietnia na kanale „Audyt Obywatelski” opublikowano (video poniżej) 19 minutowe nagranie  budynków Olivia Business Centre przerywane kolejnymi interwencjami ochroniarzy z biurowców. – Jest zakaz kamerowania i fotografowania najemców, napisów i budynków OBC – mówił jeden z ochroniarzy.  – Taka jest procedura OBC i tak sobie najemcy zażyczyli.

Należy dodać, że nagrywający stał na ogólnodostępnym chodniku, nienależącym do OBC. Z nagrania wynika, że ochroniarze nie zdawali sobie do końca z tego sprawy.  

- Postępowanie pracowników ochrony wynika z obowiązujących w obiektach standardów bezpieczeństwa, wyznaczonych przez doświadczonych ekspertów, których zadaniem jest minimalizowanie wszystkich ryzyk – tłumaczy sytuację Krzysztof Król, rzecznik prasowy Olivia Business Centre. - Należy pamiętać, że w tych budynkach na co dzień pracuje 12 tyś. ludzi, a administrator obiektu odpowiada za bezpieczeństwo każdego z nich.

https://www.youtube.com/watch?v=ZD-EQaJE10c

Opublikowany przez Audyt obywatelski Piątek, 23 kwietnia 2021

Autor kanału „Audyt Obywatelski” na You Tubie  tropi przypadki nieprzestrzegania przepisów przez służby mundurowe czy pracowników ochrony. Bardzo często dotyczy to właśnie fotografowania lub nagrywania różnych obiektów z chodnika. Film z OBC cieszy się rosnącą popularnością. W ciągu 3 dni obejrzało go blisko 90 tys. osób.

Czy można fotografować, filmować i rozpowszechniać wizerunki budynków stojących przy ulicach?

Odpowiedz brzmi: Tak.

Tu sięgamy do opinii Kancelarii Prawnej OPC z Warszawy: „Zgodnie z art. 33 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku. Przepis ten, mając na celu umożliwienie swobodnego korzystania z krajobrazu, zezwala na rozpowszechnianie wszystkich utworów, które są wystawione na stałe we wskazanych miejscach publicznych, dostępnych dla każdego. W praktyce dotyczy to głównie utworów architektonicznych (budynki, budowle), plastycznych (rzeźby, grafiki, murale, witraże) i fotografii, a także niekiedy stałych kompozycji oświetleniowych.” Zgoda może być wymagana przy wykonywaniu zdjęć we wnętrzech budynków.

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 kwiecień 2021 15:31

Newsletter

Historia

Duchy Pradawnej Oliwy [Film]

Film "Duchy Pradawnej Oliwy" to opowieść o pradziejach i legendach, jakie spowijają dwa szczególne dla gdańskie Oliwy miejsca: Diabelski Kamień oraz Wzgórze Pachołek. Film powstał z inspiracji wycieczką "Szlakiem gdańskich...

09-03-2021 2076 Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1803 Historia

Ostatnio dodane

Odkrywaj gdańskie dzielnice z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami: online i na żywo

Odkrywaj gdańskie dzielnice z Lokalnymi…

W kameralnym gronie i reżimie sanitarnym, ale już nie tylko online, a na świeżym powietrzu. Na stronie IKM ruszyły zapisy na specjalne, wiosenne spacery po gdańskich dzielnicach. Tematami spotkań będzie między innymi rozwój...

29-04-2021 167 Rozrywka

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2418 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Maj 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31