Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Jedna z pilotażowych akcji na rynku w 2019 roku - Kwietna Oliwa Jedna z pilotażowych akcji na rynku w 2019 roku - Kwietna Oliwa mat. prasowe

Targowisko w Oliwie otwiera się po "rynkowych rewolucjach"

Maj 07, 2021

Kilkunastu nowych wystawców, odnowiona nawierzchnia targowiska, ciekawe wydarzania i aktywności popołudniowe. W najbliższą sobotę po raz pierwszy będzie można zrobić zakupy na zmodernizowanym Rynku w Oliwie.

Zupełnie jak restauracje w "Kuchennych rewolucjach", rynek w Oliwie przeszedł prawdziwą rewolucję. Jest nowy astortyment, dołączają nowi wystawcy, będą cykliczne wydarzenia tematyczne. To już nie piękne wizualizacje, ale prawdziwy handel i zabawa na odnowionym oliwskim rynku.

To tradycyjne dla oliwian miejsce zakupów będzie można odwiedzić już w najbliższą sobotę od godziny 6:00 do 13:00.

Do dotychczasowych sprzedawców dołączą m.in. Miody Jakubowe, wytwórcy przetworów warzywnych i owocowych z Liniewa i Janówka, prawdziwych serów z gospodarstwa Kaszubska Koza, a także tradycyjnego pieczywa z Pracowni Wypieków. Zakupom towarzyszyć będą degustacje, muzyka, poranna kawa a także możliwość zakupu gotowego jedzenia na wynos. 

W ostatnim czasie byliśmy świadkami prac budowlanych od strony ul. Schopenhauera. Plac targowy został wyłożony kostką brukową, dzięki czemu powiększyła się powierzchnia dostępna dla sprzedawców i kupujących. Całość uzupełniają siedziska i ławki oraz spora liczba donic z roślinnością. Co ważne, zachowano wszystkie drzewa i otoczono ozdobnymi zieleńcami, a także założono ogrody deszczowe odprowadzające wodę opadową. Ma to poprawić warunki przyrodnicze roślin otaczających plac.

- W trakcie prac specjalnie powiększyliśmy teren zielony wokół drzew, by nie uszkodzić korzeni wiekowych drzew na naszym placu. Teren ten będzie również pełnił funkcję retencyjną – opowiada Piotr Czyż, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, które podjęło się przemiany oliwskiego targowiska.

Wkrótce odświeżony zostanie budynek hali targowej (wybudowana w 2009 roku) oraz zawieszone zostaną nowe szyldy dla całego budynku i poszczególnych sklepów. Ostateczny projekt przemian placu targowego został zatwierdzony przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rynek miejscem spotkań i odpowiedzialnych zakupów

Nadchodzący sezon zapowiada się dla Rynku w Oliwie bardzo aktywnie.

- Nowością będą sobotnie popołudnia. Na Rynku w Oliwie w każdą sobotę można będzie kupić używane, wyselekcjonowane ubrania. W sobotę inaugurujemy tą inicjatywę w postaci targów Vintage Oliwa – zapowiada Piotr Czyż. -  Na tym wydarzeniu sprzedawać będą bardziej profesjonalni sprzedawcy związani z modą vintage. Natomiast w każdą kolejną sobotę zapraszamy na Oliwski Misz masz - gdzie sprzedawać będzie mógł każdy. 

Organizatorzy chcą w ten sposób promować odpowiedzialne robienie zakupów i idee cyrkularnej ekonomii.  - Jak wiele z naszych ubrań, w doskonałym stanie, zalega w naszych szafach bądź ląduje w koszu. Zamiast tego możemy nadać im drugie życie. Za tą sobotnią inicjatywę odpowiadają nasze współorganizatorki z Kacowej Niedzieli z któymi nawiązaliśmy współpracę – opowiada szef Inicjatywy Miasto.

Przypominamy, że już w najbliższą sobotę widzimy się na nowym otwarciu Rynku w Oliwie ? Sprawdźcie koniecznie naszych...

Opublikowany przez Rynek w Oliwie Czwartek, 6 maja 2021

Tak więc już w dniu otwarcia rynku (8 maja) między godziną 14:00 a 20:00 odbędzie się wydarzenie pn. Vintage Oliwa, podczas którego będzie można zakupić specjalnie wyselekcjonowane ubrania w stylu vintage.

W niedzielę (9 maja) w godzinach 09:00 - 15:00 na Rynek powraca Pchli Targ.

Obie inicjatywy promują ekologiczne, odpowiedzialne robienie zakupów oraz są świetną okazją do znalezienia prawdziwych skarbów modowych, bądź wnętrzarskich.

W maju zaplanowane zostały jeszcze takie wydarzenia, jak:

  • Kwietna Oliwa (16 maja), podczas której będzie można kupić i wymienić rośliny;
  • Eko Rynek w Oliwie (23 maja) z ofertą naturalnych produktów, takich jak środki czyszczące i kosmetyki;
  • Słodki Rynek (30 maja) oferujący szeroki wybór słodkości z okazji Dnia Dziecka.

Rynek przechodzi przemianą wizualna i jakościową. Pojawił się również w internecie. Na facebooku powstał fanpage, gdzie można znaleźć więcej szczegółów na temat otwarcia i zbliżających się wydarzeń.

Dla przypomnienia - handel na Rynku odbywa się w środy i soboty między godziną 6:00 a 13:00. Sprzedaż prowadzona jest przy zachowaniu wszelkich aktualnie obowiązujących obostrzeń i rygorów sanitarnych.

kalendarzwydarzen2021 1

Projekt modernizacji Rynku w Oliwie jest pilotażowym działaniem, które docelowo ma przyczynić się do regeneracji podobnych targowisk w Polsce. Jest to część programu pn. „Na Rynek - Strategia Regeneracji Rynków”, realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywę Miasto, Politechnikę Gdańską, Akademię Sztuk Pięknych, a finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Pp

Ostatnio zmieniany sobota, 08 maj 2021 19:22

Newsletter

Historia

Urny twarzowe w Oliwie

Publikujemy kolejne informacje historyczne zebrane przez pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego. Tym razem dotyczą one wykopalisk w rejonie ulicy Spacerowej i Kościerskiej.

03-10-2022 104 Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2781 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 623 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 194 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31