Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Wizualizacja linii tramwajowej przy ul. Bażyńskiego (od Wita Stwosza do al. Grunwaldzkiej) Wizualizacja linii tramwajowej przy ul. Bażyńskiego (od Wita Stwosza do al. Grunwaldzkiej) oprac. Cezary Kamiński

Tramwaj na Bażyńskiego z Krajowego Planu Odbudowy?

Cze 14, 2021

Czy Krajowy Plan Odbudowy w oparciu o unijne pieniądze spowoduje zmiany w Oliwie? Jest pomysł, by z tych środków wybudować m.in.  tory tramwajowe na ul. Bażyńskiego i Kołobrzeskiej.

Krajowy Plan Odbudowy to powstający rządowy program, mający na celu zagospodarowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Jego zamiarem jest odbudowa gospodarki po kryzysie związanym pandemią koronawirusa. Łączna wartość dotacji i pożyczek dla Polski jest szacowana na 770 miliardów złotych. Do Gdańska może z tego trafić około 9,5 mld złotych. W jaki sposób miasto chciałoby zainwestować te wielkie pieniądze?

W czasie dyskusji nt. Krajowego Planu Odbudowy w Senacie, prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, ogłosiła plany Miasta wobec tych funduszy. Na pierwszych pozycjach znalazły się rozwój kolei oraz komunikacji miejskiej. W tym zakresie Oliwa miałaby zostać objęta zadaniem Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, etap VB: Budowa ciągu komunikacyjnego „Układ drogowy Nowa Abrahama, Kołobrzeska i Bażyńskiego wraz z infrastrukturą tramwajową i taborem szynowym”. Szacowana wartość tego zadania to 600 mln zł.

KPO Tramwaje

Przewidywana linia tramwajowa w ciągu ulic Bażyńskiego i Kołobrzeskiej pozwoliłaby na sprawne połączenie ciągu wrzeszczańsko-oliwskiego z Przymorzem – w zaledwie kilka minut. Ułatwiony zostałby dojazd pracowników do oliwskiego zagłębia biurowego oraz studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki nowej trasie poprawiłaby się dostępność przystanku SKM Przymorze-Uniwersytet. Połączenie Oliwy i Przymorza znacząco skróciłoby czas przejazdu między tymi dzielnicami. Przy jednoczesnej realizacji trasy tramwajowej Nowa Abrahama, znacząco zwiększyłaby się jakość połączeń – podróż z Oliwy i Przymorza na Piecki-Migowo trwałaby ledwo kilkanaście minut.

Wśród pozostałych dziedzin, zakwalifikowanych przez Miasto do realizacji w ramach funduszu KPO, to m.in.: program energetyczny, remonty dróg, ochrona zdrowia, czy infrastruktura rowerowa, sportowa i rekreacyjna.

Cezary Kamiński

Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 czerwiec 2021 14:18

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2137 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5095 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 258 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 94 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31