Wydrukuj tę stronę
Archiwalne zdjęcie dworca w Oliwie i zalanego Placu Dworcowego Archiwalne zdjęcie dworca w Oliwie i zalanego Placu Dworcowego

Miasto przygotowuje się do wielkiej ulewy

Lip 02, 2021

Z powodu niepokojących zapowiedzi pogodowych, dziś spotkał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie służby miejskie są w gotowości. Z kilkunastu miejsc rozlokowanych w mieście mieszkańcy mogą odbierać worki z piaskiem. W Oliwie taki punkt znajduje się za przystankiem autobusowym przy ul. Cystersów – naprzeciwko katedry.

W związku z ostrzeżeniami pogodowymi, według których na terenie Gdańska mogą wystąpić opady deszczu, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwołałą Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Aktualne ostrzeżenie IMGW obowiązuje do godz. 21.00 – Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h.

- Prognozy pogody na dzisiejsze popołudnie i wieczór są niejednoznaczne i wciąż nie wiadomo czy w Gdańsku wystąpią opady, a jeśli tak to o jakim natężeniu. Bez względu na rozwój sytuacji, musimy mieć absolutną pewność, że wszystkie odpowiedzialne za bezpieczeństwo służby są w pełnej gotowości do podjęcia koniecznych działań w razie załamania pogody  – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Razem z moim zastępcą Piotrem Grzelakiem, zwołaliśmy spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego dokonaliśmy odprawy oraz omówiliśmy plan działania, który zostanie wdrożony w razie wystąpienia ulewy

Wszystkie służby (WBiZK, Gdańskie Wody, SAUR Neptun Gdańsk, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Zarząd Transportu Miejskiego, Straż Miejska, Straż Pożarna, Policja i Gdańskie Centrum Kontaktu) pozostają w pełnej gotowości. W razie wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych, związanych z burzami i ulewnymi deszczami, przedstawiciele tych służb spotkają się w siedzibie WBiZK, aby wspólnie koordynować akcję.

Worki z piaskiem przygotowane do odbioru

Podczas spotkania sztabu kryzysowego potwierdzono listę punktów, w których można samemu odbierać worki z piaskiem.

Lista samoobsługowych tymczasowych punktów poboru worków z piaskiem na terenie Gdańska

 • Aniołki - Park Steffensa
 • Jelitkowo - Zbiornik retencyjny Jelitkowska
 • Kokoszki - Ogród deszczowy Azaliowa
 • Kokoszki - ul. Mamuszki róg z ul. Otomińską
 • Młyniska - Węzeł Kliniczna
 • Oliwa - Przystanek autobusowy (okolice Cystersów5)
 • Orunia - św. Wojciech – Lipce - Dom Sąsiedzki ul. Gościnna 14
 • Osowa - Orfeusza/Achillesa
 • Siedlce - Kartuska/Ciasna - przy placu zabaw
 • Wrzeszcz Górny - Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny al. Grunwaldzka 127
 • Wrzeszcz Dolny - Komisariat Policji ul. Biała 1a
 • Aktualna lista punktów dostępna jest na stronie Gdańskich Wód.

Bieżące zgłoszenia przyjmuje Gdańskie Centrum Kontaktu 58 52 44 500 lub na e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na Facebooku i przez Messengera. Osoby głuche, nieme, mogą kontaktować się z nami poprzez SMS wysłany na numer 500 105 115.

Pp/umg

Ostatnio zmieniany piątek, 02 lipiec 2021 16:24