Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Suche liście i martwy stożek wzrostu na szczycie daktylowca Suche liście i martwy stożek wzrostu na szczycie daktylowca Screen z filmu zamieszczonego na profilu Zielona Fala - Trójmiasto

Oliwska palma nie wypuszcza nowych liści

Lip 05, 2021

Około dwustuletnia palma daktylowa w Parku Oliwskim nie wypuszcza nowych liści. Najprawdopodobniej przyczyną jej obumierania była przeciągająca się budowa nowej palmiarni i warunku w czasie budowy. Rada Oliwy wzywa do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych.

Wszystko wskazuje na to, że zabiegi na "ożywienie" obumierającej palmy nie przyniosły efektów.

W internecie pojawiły się film pokazującu zupełnie obumarłą palmę daktylową z Parku Oliwskiego.

Początkiem końca palmy był przełom roku 2012 i 2012. To własnie wtedy liście palmy przestały się mieścić w dotychczasowej palmiarni i siłą naporu przebiły szklany dach. Najpierw liście podcinano, po kilku latach podjęto decyzję o rozbiórce kopuły palmiarni i bodowie nowej. Budowa praktycznie trwa do dziś ...

W 2015 roku Rada Oliwy wystąpiła do miasta o wpisanie daktylowca na listę pomników przyrody, celem prawnej ochrony wyjątkowego drzewa. Jak czytamy na stronie oliwianie.pl,  "Zbywano nad do końca, zasłaniając się argumentami niezgodnymi z rzeczywistością. Odnosimy wrażenie, że zrobiono niemal wszystko, by to drzewo obumarło"

Zarząd dzielnicy wzywa władze miasta do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób:

- które ponoszą odpowiedzialność za zniszczenie tego ważnego dla przyrody i historii Oliwy drzewa,

- które przez kilka lat ignorowały głos przedstawicieli mieszkańców dzielnicy i hamowały proces wpisania daktylowca na listę pomników przyrody.

Rozważana jest możliwość zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Palma na wolnosc2

Daktylowiec w 2013 roku

Hamowanie wpisu na listę pomników przyrody?

W grudniu 2015 roku Rada Oliwy wystąpiła do miasta z uchwałą o ustanowienie daktylowca rosnącego w Palmiarni parku Oliwskiego pomnikiem przyrody.

Radni podkreślali w uchwale, że rosnący w Parku Oliwskim 180 – letni daktylowiec jest najstarszym tego typu okazem w Polsce i jednym ze starszych na terenie Europy. Według radnych okaz rosnący w Palmiarni Parku Oliwskiego znakomicie spełniał wymienione w ustawie kryteria pomnikowe i jako taki powinien być prawem chroniony.

W marcu tego roku Zarząd Dzielnicy wystąpił z zapytaniem o powód braku odpowiedzi na uchwałę Rady sprzed 5 lat. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku odpowiedział, że decyzja o ustanowieniu daktylowca pomnikiem przyrody została odroczona do czasu zakończenia budowy Palmiarni. Dalsze decyzje miały zastać podjęte po otrzymaniu opinii od Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Okazuje się jednak, że taka opinia trafiła do Wydziały Środowiska rok temu. Stanowisko Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jednoznacznie popierające ustanowienie daktylowca pomnikiem przyrody zostało wyrażone pismem  z dnia 27.04.2020 roku przesłanym do Wydziału Środowiska drogą mailowa oraz drogą pocztową. Mimi tej opinii Wydział Środowiska nie przygotował uchwały o ustanowienia pomnika przyrody.

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 lipiec 2021 14:46

Newsletter

Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1053 Historia

Teren artysty. Pamięć o artystach z Ol…

Oliwa jest niezwykłym miejscem, które w związku z różnymi zbiegami okoliczności i niepowtarzalną atmosferą, przyciągało i przyciąga niebanalnych ludzi sztuki. Po II Wojnie Światowej osiedliło się tu wielu artystów reprezentujących...

21-05-2021 1135 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie

Spacer szlakiem detalu architektoniczneg…

Zapraszamy do wspólnego odkrywania detalu architektonicznego w Gdańsku - Oliwie! Start spaceru - sobota, godz. 12:00, spotykamy się przy kościele św. Jakuba w Oliwie (róg ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego).

20-09-2021 359 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 47 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30