Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Suche liście i martwy stożek wzrostu na szczycie daktylowca Suche liście i martwy stożek wzrostu na szczycie daktylowca Screen z filmu zamieszczonego na profilu Zielona Fala - Trójmiasto

Oliwska palma nie wypuszcza nowych liści

Lip 05, 2021

Około dwustuletnia palma daktylowa w Parku Oliwskim nie wypuszcza nowych liści. Najprawdopodobniej przyczyną jej obumierania była przeciągająca się budowa nowej palmiarni i warunku w czasie budowy. Rada Oliwy wzywa do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych.

Wszystko wskazuje na to, że zabiegi na "ożywienie" obumierającej palmy nie przyniosły efektów.

W internecie pojawiły się film pokazującu zupełnie obumarłą palmę daktylową z Parku Oliwskiego.

Początkiem końca palmy był przełom roku 2012 i 2012. To własnie wtedy liście palmy przestały się mieścić w dotychczasowej palmiarni i siłą naporu przebiły szklany dach. Najpierw liście podcinano, po kilku latach podjęto decyzję o rozbiórce kopuły palmiarni i bodowie nowej. Budowa praktycznie trwa do dziś ...

W 2015 roku Rada Oliwy wystąpiła do miasta o wpisanie daktylowca na listę pomników przyrody, celem prawnej ochrony wyjątkowego drzewa. Jak czytamy na stronie oliwianie.pl,  "Zbywano nad do końca, zasłaniając się argumentami niezgodnymi z rzeczywistością. Odnosimy wrażenie, że zrobiono niemal wszystko, by to drzewo obumarło"

Zarząd dzielnicy wzywa władze miasta do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób:

- które ponoszą odpowiedzialność za zniszczenie tego ważnego dla przyrody i historii Oliwy drzewa,

- które przez kilka lat ignorowały głos przedstawicieli mieszkańców dzielnicy i hamowały proces wpisania daktylowca na listę pomników przyrody.

Rozważana jest możliwość zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Palma na wolnosc2

Daktylowiec w 2013 roku

Hamowanie wpisu na listę pomników przyrody?

W grudniu 2015 roku Rada Oliwy wystąpiła do miasta z uchwałą o ustanowienie daktylowca rosnącego w Palmiarni parku Oliwskiego pomnikiem przyrody.

Radni podkreślali w uchwale, że rosnący w Parku Oliwskim 180 – letni daktylowiec jest najstarszym tego typu okazem w Polsce i jednym ze starszych na terenie Europy. Według radnych okaz rosnący w Palmiarni Parku Oliwskiego znakomicie spełniał wymienione w ustawie kryteria pomnikowe i jako taki powinien być prawem chroniony.

W marcu tego roku Zarząd Dzielnicy wystąpił z zapytaniem o powód braku odpowiedzi na uchwałę Rady sprzed 5 lat. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku odpowiedział, że decyzja o ustanowieniu daktylowca pomnikiem przyrody została odroczona do czasu zakończenia budowy Palmiarni. Dalsze decyzje miały zastać podjęte po otrzymaniu opinii od Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Okazuje się jednak, że taka opinia trafiła do Wydziały Środowiska rok temu. Stanowisko Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jednoznacznie popierające ustanowienie daktylowca pomnikiem przyrody zostało wyrażone pismem  z dnia 27.04.2020 roku przesłanym do Wydziału Środowiska drogą mailowa oraz drogą pocztową. Mimi tej opinii Wydział Środowiska nie przygotował uchwały o ustanowienia pomnika przyrody.

ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 lipiec 2021 14:46

Newsletter

Historia

Urny twarzowe w Oliwie

Publikujemy kolejne informacje historyczne zebrane przez pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego. Tym razem dotyczą one wykopalisk w rejonie ulicy Spacerowej i Kościerskiej.

03-10-2022 104 Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2781 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 623 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 194 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31