Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Kapliczka na rogu Malczewskiego i Niepodległości w Sopocie w 1951 roku Kapliczka na rogu Malczewskiego i Niepodległości w Sopocie w 1951 roku fot. Horsta Strehlke / zdjęcie z serwisu fotopolska.eu

Wyremontowali zabytkową kapliczkę na trasie pieszych pielgrzymek z Oliwy do Wejherowa

Sie 02, 2021

Zakończyły się prace przy renowacji kapliczki przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Malczewskiego w Sopocie. Kapliczka z 1928 roku miała pełnić m. in. funkcję stacji na trasie tradycyjnych pielgrzymek pieszych z Oliwy do Kalwarii Wejherowskiej.

Projekt renowacji charakterystycznej kapliczki został zgłoszony i wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i pracy specjalistów od renowacji kapliczka Stella Maris zyskała dawny blask. 

– Od niemal 100 lat kapliczka towarzyszy mieszkańcom Sopotu w ich ostatniej drodze, stojąc u podnóża trasy prowadzącej do trzech sopockich cmentarzy - mówi Marcin Skwierawski,wiceprezydent Sopotu. -  Jest dla mieszkańców miasta obiektem symbolicznym, częścią wspólnego dziedzictwa, a dla przestrzeni publicznej wyjątkową ozdobą przy komunikacyjnej trasie al. Niepodległości.

Kapliczkę wzniesiono w 1928 roku. Za projekt odpowiadał Paul Puchmuller, wybitny architekt miejski i budowniczy miasta Sopotu. Kapliczka powstała z inicjatywy przedwojennej katolickiej parafii Gwiazdy Morza, której znaczną cześć stanowili członkowie Gminy Polskiej Sopotu. Kapliczka pełnić miała m. in. funkcję sopockiej stacji na trasie tradycyjnych pielgrzymek pieszych z Oliwy do Kalwarii Wejherowskiej. Otwierała uroczyście wejście do tzw. Doliny Marii (Marienthal) czyli dzisiejszej ulicy Malczewskiego z poprzeprzecznymi ulicami.  

Utrzymana w stylistyce neobarokowej, ma formę otwartej arkadowo rotundy zamkniętej kopułą. Na gzymsie górnym posadowiono cztery pełnoplastyczne figury modlących się aniołów. Figura Marii umieszczona we wnętrzu wykonana została w Dusseldorfie. Całość wieńczy łaciński napis: AVE MARIS STELLA. Kapliczkę cechuje szczególnie wysoki poziom prac sztukatorskich i detalu architektonicznego. 

We wrześniu ubiegłego roku pracownicy budowlani odnaleźli w sklepieniu kapliczki tzw. "kapsułę czasu". W Muzeum Sopotu, pod opieką konserwatora papieru, dokonało jej otwarcia. W butelce po winiaku znajdował się list o treści:

Wykonane przez (fragment uszkodzony) na Danzigerstrasse.

Pracowali przy tym:

Bruno Müller - sztukator

Rudolf Wagner

Franz Bialke

Joseph Rietz

Sopot, 4 sierpnia 1928

"Pij, pij braciszku pij! (fragment znanej piwnej przyśpiewki -  do odsłuchania poniżej)

Koszt pierwszego tak kompleksowego remontu od czasu wybudowania kapliczki wyniósł 285 tys. zł. W ramach realizacji projektu wykonano rozległe prace konserwatorskie i restauratorskie kapliczki oraz rzeźb aniołów. Odtworzono dekoracje malarską ścian oraz sklepienia, przeprowadzono renowację figury Marii wraz z odtworzeniem pierwotnej polichromii.

Co ciekawe, remontowi nie poddano dachu kapliczki. Mimo blisko 100 lat od powstania budowli, dach jest w świetnym stanie i nie wymagał wymiany. 

pw/ums

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 sierpień 2021 21:43

Newsletter

Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1032 Historia

Teren artysty. Pamięć o artystach z Ol…

Oliwa jest niezwykłym miejscem, które w związku z różnymi zbiegami okoliczności i niepowtarzalną atmosferą, przyciągało i przyciąga niebanalnych ludzi sztuki. Po II Wojnie Światowej osiedliło się tu wielu artystów reprezentujących...

21-05-2021 1124 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie

Spacer szlakiem detalu architektoniczneg…

Zapraszamy do wspólnego odkrywania detalu architektonicznego w Gdańsku - Oliwie! Start spaceru - sobota, godz. 12:00, spotykamy się przy kościele św. Jakuba w Oliwie (róg ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego).

20-09-2021 70 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 36 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30