Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Kapliczka na rogu Malczewskiego i Niepodległości w Sopocie w 1951 roku Kapliczka na rogu Malczewskiego i Niepodległości w Sopocie w 1951 roku fot. Horsta Strehlke / zdjęcie z serwisu fotopolska.eu

Wyremontowali zabytkową kapliczkę na trasie pieszych pielgrzymek z Oliwy do Wejherowa

Sie 02, 2021

Zakończyły się prace przy renowacji kapliczki przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Malczewskiego w Sopocie. Kapliczka z 1928 roku miała pełnić m. in. funkcję stacji na trasie tradycyjnych pielgrzymek pieszych z Oliwy do Kalwarii Wejherowskiej.

Projekt renowacji charakterystycznej kapliczki został zgłoszony i wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i pracy specjalistów od renowacji kapliczka Stella Maris zyskała dawny blask. 

– Od niemal 100 lat kapliczka towarzyszy mieszkańcom Sopotu w ich ostatniej drodze, stojąc u podnóża trasy prowadzącej do trzech sopockich cmentarzy - mówi Marcin Skwierawski,wiceprezydent Sopotu. -  Jest dla mieszkańców miasta obiektem symbolicznym, częścią wspólnego dziedzictwa, a dla przestrzeni publicznej wyjątkową ozdobą przy komunikacyjnej trasie al. Niepodległości.

Kapliczkę wzniesiono w 1928 roku. Za projekt odpowiadał Paul Puchmuller, wybitny architekt miejski i budowniczy miasta Sopotu. Kapliczka powstała z inicjatywy przedwojennej katolickiej parafii Gwiazdy Morza, której znaczną cześć stanowili członkowie Gminy Polskiej Sopotu. Kapliczka pełnić miała m. in. funkcję sopockiej stacji na trasie tradycyjnych pielgrzymek pieszych z Oliwy do Kalwarii Wejherowskiej. Otwierała uroczyście wejście do tzw. Doliny Marii (Marienthal) czyli dzisiejszej ulicy Malczewskiego z poprzeprzecznymi ulicami.  

Utrzymana w stylistyce neobarokowej, ma formę otwartej arkadowo rotundy zamkniętej kopułą. Na gzymsie górnym posadowiono cztery pełnoplastyczne figury modlących się aniołów. Figura Marii umieszczona we wnętrzu wykonana została w Dusseldorfie. Całość wieńczy łaciński napis: AVE MARIS STELLA. Kapliczkę cechuje szczególnie wysoki poziom prac sztukatorskich i detalu architektonicznego. 

We wrześniu ubiegłego roku pracownicy budowlani odnaleźli w sklepieniu kapliczki tzw. "kapsułę czasu". W Muzeum Sopotu, pod opieką konserwatora papieru, dokonało jej otwarcia. W butelce po winiaku znajdował się list o treści:

Wykonane przez (fragment uszkodzony) na Danzigerstrasse.

Pracowali przy tym:

Bruno Müller - sztukator

Rudolf Wagner

Franz Bialke

Joseph Rietz

Sopot, 4 sierpnia 1928

"Pij, pij braciszku pij! (fragment znanej piwnej przyśpiewki -  do odsłuchania poniżej)

Koszt pierwszego tak kompleksowego remontu od czasu wybudowania kapliczki wyniósł 285 tys. zł. W ramach realizacji projektu wykonano rozległe prace konserwatorskie i restauratorskie kapliczki oraz rzeźb aniołów. Odtworzono dekoracje malarską ścian oraz sklepienia, przeprowadzono renowację figury Marii wraz z odtworzeniem pierwotnej polichromii.

Co ciekawe, remontowi nie poddano dachu kapliczki. Mimo blisko 100 lat od powstania budowli, dach jest w świetnym stanie i nie wymagał wymiany. 

pw/ums

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 sierpień 2021 21:43

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2439 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5424 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 301 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 129 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Sierpień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
<